Časopis Umělec 1997/3 >> Dílo se vztahuje ke všemu Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 1997, 3
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Dílo se vztahuje ke všemu

Časopis Umělec 1997/3

01.03.1997

Julian Opie | rozhovor | en cs

What is the relation between searching for simple and understandable forms of your work and its most general expression?

With my work, I start with nothing, then add a little bit to that from my own experience. It´s about trying to set up a visual expression. I´m not interested in art in which artists make work that is itself an extraordinary object. What i´m more interested in is the relation between the viewer and the object: what it´s like looking at it. I suppose I continue in minimalist tradition of immediate and purely visual experience. I´m interested in the relation of images to memory. The way that everything looks relates to culture, to people´s experience. Blind people who get their sight back still cannot see for about three months. They have to learn by touching and looking at the same time. My work is about recognition rather than pure visual experience. Even thouhg it´s minimalist, it´s not abstract all the way. (If you look at my work) you see that this box is a cow – it´s not complicated. It offers itself and disappears. It´s more like invication of the image of the cow. Everything is negating itself. You get back. The cow has to exist. It could be a projection, it could be on canvas but this bears cultural reference and meaning. A box is a modern, western object – like a wall or a canvas. I was looking for neutral housing for the image. The image is then neutral evocation of the object. Making calm, 19th century fantasy, is sort of escape from the city. The cow, on the other hand, is an industrial image. I´m trying to take the most overused, low version of reality and find beauty in it. Take a Tahiti beach. You have two choices: to refind innocence, pretend you don´t see the modern world. The other is to accept the package holidays, litter, postcards and stories from friends and accept that as part of experience. For some people the world isn´t already enough. They try to find something outside – in the stars. I think that it´s not possible to see what it is around us. We´re involved in it. People may just get a glimpse. Frr me ti´s fairly uncontrolled, instinctive visual artistic step at what it´s like around the world. I drew the county side, copied off boxes, computers and tried to recreate another situation, a virtual world out of the sources. Some people would say: “How depressive.”

Are there any principles you follow in your work?

It has to look good. It should be as small as possible. None of the decisions should be arbitrary. The work has to be circular – it relates to everything. Doing a pink cow would be out, a cow bigger than the box would be off. It should be normal and correct.

Do you think that contemporary art only strives to be shocking and surprising? There is definitely room for a kind of work that grabs your attention. As you say, shocking and surprising works are very important. The world is a group in western, generalized way, it has a set way of looking at things. Although the world has changed we´re looking at it by the eyes we´ve learnt to look at it. Art has to see the way that things are, more up-to-date. There are works that rely on being sensational in a conservative sense, like child pornography. (page 5)





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.