Časopis Umělec 2001/2 >> Černá svině opět útočí Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2001, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Černá svině opět útočí

Časopis Umělec 2001/2

01.02.2001

Ivan Mečl | news | en cs

Známý skandalista a spořádanými občany neoblíbený umělec David Černý (alias Černá Svině) opět prokázal, co má “za lubem”. Svoji sochu převážně zakopaného růžového tanku, kterou byl pohoršen i náš jinak stoicky sošný pan premiér, se mu podařilo propašovat do Lázní Bohdaneč pod záminkou, že jde o monument oslavující odchod zbytků rudé kavalerie z naší malebné země. Samozřejmě, že pravda je jiná a naše vládní špičky správně upozorňovaly na sebestřednost celého projektu a zahraničněpolitická rizika, která by mohla přejít až v ekonomickou roztržku. Nevhodnost celé akce se ukázala především z důvodu ochota našich ruských partnerů, splatit nám dluhy z doby RVHP alespoň z deseti procent. Know-how v této hodnotě splatné v horizontu několika desítek let přijde budoucím generacím velmi vhod, a to zvláště v oblasti výzkumu vesmíru, kde značně pokulháváme.
Ukvapená rozhodnutí regionálních špiček tedy někdy nahlodávají těžce vybudovanou suverenitu a mezinárodní respekt.
Z uměleckého hlediska lze ještě dodat, že již při zběžném obhlédnutí vychází najevo nepůvodnost díla. Nejedná se totiž o skutečnou, umělcem vytvořenou sochu ale pouze o růžově přetřený skutečný tank. A tak říkáme spolu s ruským velvyslancem, že takovým umělcům je nejlépe “nakopať etu ružovuju perděl”.
Ivan Mečl





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…