Časopis Umělec 2005/3 >> Editorial Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2005, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Editorial

Časopis Umělec 2005/3

01.03.2005

Jiří Ptáček | editorial | en cs de es

Umělec na hranicích
Minulé číslo časopisu Umělec vyšlo ve třech jazykových verzích: česko-slovenské, anglické a poprvé rovněž v německé verzi. Číslo, které držíte v rukou, má dohromady verze čtyři. Na žádost pražského Divadelního ústavu, který rozběhl sezónu českého divadla v zemích Latinské Ameriky, jsme totiž časopis nechali přeložit do španělštiny.
Neznamená to, že Umělec bude ve španělštině pravidelně vycházet. Jde spíš o jedinečnou příležitost ukázat, co Evropané hledají ve vizuální kultuře, a zjistit, jestli některá z těchto témat nemůžeme s Jihoameričany sdílet.
Za oceán Umělec poputuje už v září a s jeho první várkou tam odjede také náš nakladatel. Posléze redaktoři Umělce pojedou představit časopis do Španělska. Cestování s Umělcem v baťohu ovšem není dovolená. V podstatě je to způsob, jak časopisu zajistit budoucnost. Ukázalo se, že bez osobních vztahů s umělci, kurátory a žurnalisty je obtížné nalézt porozumění pro kreativní odvahu, jíž se v Umělci mohou „dopustit“. Redaktoři prostě musí oželet některé víkendy a strávit je ve vlacích a na letištích. Teprve tak přenesou chuť vydávat neobvyklý časopis na ostatní.
Naše redaktorka pro země bývalého Sovětského svazu se jmenuje Alena Bojka a je z Běloruska. Nedávno musela skončit s činností v neziskové organizaci, která tamnímu totalitnímu režimu nešla na ruku. Naštěstí získala mezinárodní vízum a mohla z Běloruska alespoň vycestovat. V Berlíně nám pomohla s prezentací prvního německého čísla a v Praze dokončila téma o současném ukrajinské kultuře. Poté za Umělce odjela do Litvy na první bienále experimentálního umění v Alytusu. Už na česko-polských hranicích se ovšem dozvěděla, že jí ani platné vízum, se kterým bez problémů jela do Německa a zpátky, neumožní, aby se z Litvy do Čech vrátila. Podrobnosti v této chvíli ještě neznáme, protože alytuské bienále neskončilo před uzávěrkou a Alena se nevydala na zpáteční cestu. Původně měla zajišťovat příspěvky z Moldávie a Střední Asie pro budoucí čísla časopisu. Teď již tuší, že ji spíš čeká návrat do bídy Lukašenkova režimu. Zásluhou české byrokracie, jíž se už podařilo vytěsnit vzpomínky na patálie, jaké nás potkávaly na cestách ještě před patnácti lety. Evropská solidarita má totiž své pohyblivé hranice, jež lze vždy s úžasem objevovat. A v pasti na mafiány nakonec uvízne poctivý intelektuál.








Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…