Časopis Umělec 2001/3 >> Doma z New Yorku Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2001, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Doma z New Yorku

Časopis Umělec 2001/3

01.03.2001

Vladan Šír | news | en cs

Umělkyně Danica Dakić z Bosny a Hercegoviny a Sandra Sterle z Chorvatska se v rámci svého čtyřměsíčního projektu Go_HOME od 15. září nastěhují do experimentálního bytu v New Yorku. Na jeden měsíc se k nim v září připojí Marjetica Potrč ze Slovinska a v prosinci Milica Tomić a teoretik Branimir Stojanović ze Srbska.
Všech pět účastníků projektu pochází ze zemí, které po desetiletí tvořily jeden federální celek, ale s rozpadem východního bloku se zapletly do dlouhého a zoufalého vojenského konfliktu, nejhoršího v Evropě od druhé světové války. Následkem války občané těchto čtyř národů dnes žijí roztroušeni po celém světě. Soužitím v jednom bytě chtějí Dakić a Sterle “zkoumat otázky migrace, národní identity, technologie a globalizace.”
Jednu neděli v měsíci umělkyně pro své sousedy, umělce, teoretiky a architekty uspořádají večeři, na níž budou debatovat na témata, jako je Architektura migrace (23.9.); Ženy, které příliš cestují (14.10.); Přechodné případy: jazyk, media a migrace (11.11.); a Vysněné domovy: nacionalismus a globalizace (16.12.). Říjnovou diskusi bude na internetu přenášet media lab v sarajevském Centru současného umění a listopadovou Mama Lab z chorvatského Záhřebu.
Během svého pobytu v New Yorku budou umělkyně pořizovat video, fotografické a zvukové práce, které umístí na webových stránkách projektu www.project-go-home.com.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…