Časopis Umělec 2000/1 >> Juraj Horváth Přehled všech čísel
Juraj Horváth
Časopis Umělec
Ročník 2000, 1
30 EUR
31 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Juraj Horváth

Časopis Umělec 2000/1

01.01.2000

Lenka Lindaurová | nové tváře | en cs

Nar. 1974, absolvoval SUPŠ sklářskou v Kamenickém Šenově obor broušení skla, v roce 1999 ukončil studia v ateliéru ilustrace a grafiky u profesora Jiřího Šalamouna na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové
Cyklus plakátů Poprosvět (Populární PROpaganda SVĚTa) vznikl se záměrem oslovovat diváky na ulici a formou popkultury řešit různá témata od byznysu až po umění či lásku. Horváth se nechal inspirovat poetikou ruského revolučního plakátu a sám plakáty ručně a jakoby neuměle stříká pouze dvěma či třemi špinavými barvami. Tak vznikají jakési protipóly svítivých billboardů - nejsou reklamou, ale sdělením. Podle autora je jejich jazyk zpátečnický a nepatřičný. Jeho tichou promluvu lze v záplavě současných barev těžko objevit. Poprosvět není politický, je ale ideo-logický. Není současný, v symbolice je však nadčasový.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…