Časopis Umělec 2007/3 >> María Roberta Přehled všech čísel
María Roberta
Časopis Umělec
Ročník 2007, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

María Roberta

Časopis Umělec 2007/3

01.03.2007

Gabriel Frugone, Pencilan | comics | en cs de es

„Velký kreslíř Gabriel Frugone (autor knih Gabriel Frugone, nejlepší kreslíř na světě a Gabriel Frugone, nejtvořivější umělec vesmíru) je autorem nové značky Pencilan. Jde o vskutku mistrovské dílo tohoto velkého umělce, kterého ve stovkách zemí šmírují (viz google), v mnohem méně obdivují a v téměř žádné nehonorují.“ Tímto neskromným prohlášením otevírá Gabriel Frugone, lépe řečeno Pencilan, svůj blog (www.pencilan.blogspot.com), v němž obsáhle dokazuje, že jeho práce ilustrátora, autora komiksů a grafika je věrným odrazem jeho osobnosti. Uruguajský občan Gabriel Frugone přijel do Mexika více méně před pár roky. Vzpomínám, že na otázku, proč vlastně, mi nejednoznačně odpovídal s úsměvem plachým až sarkastickým, že prý jenom proto, „aby to tu poznal a koukl se, co se tu dá dělat.“ Nevím, zda „kouknout, co se tu dá dělat“ zahrnovalo i tělesné, duševní a sexuální třeštění, předváděné v těchto komiksech, ale kdyby tomu tak bylo, určitě by to musely dát do pořádku jiné, především právní nebo soudní instance. Od Legerovic rodiny po Boží medvídky Nežertemě se Frugone vysmívá až do nejvyšší míry vyčerpání všem kýčům, nejpatetičtějším klišé a pseudovýtvorům, které nepozorovaně, ale o to vytrvaleji zavalují naše kulturní prostředí. Hudba, televize, telenovely, kreslený humor. Frugonovy příběhy jsou jistým druhem pop umění v krachu. Je zaplevelené odkazy k filosofickým bibliografiím a k nedotknutelným populárním postavám, jako je Růženka Jahůdka, ta roztomilá holčička v kloboučku s jahůdkou, zdobící moji peřinku v dětství, které nemělo nejmenší potuchu o strašlivých a pohlavně nenasytných medvídkovských kyklopech. Teď se Gabriel Frugone zabývá především tím, že sám sobě věnuje „světové“ dny, jež ho oslavují jako kreslíře. Kromě toho, že neustále produkuje šílené rozverné příběhy, graficky upravuje časopisy a další kulturní produkty v Mexiku a v nejbližším vesmíru. http://www45.brinkster.com/tiruliru/




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.