Časopis Umělec 2004/1 >> Nikdy se nepotkáme Přehled všech čísel
Nikdy se nepotkáme
Časopis Umělec
Ročník 2004, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Nikdy se nepotkáme

Časopis Umělec 2004/1

01.01.2004

Jeffrey A. Buehler | info | en cs

Nadace Bawag ve Vídni představuje až do poloviny června výběr dvanácti umělců z Bratislavy, Budapešti, Lublaně, Prahy a Vídně, kterým se snaží definovat ”co je umění a kultura” v souvislostech ”rozšiřování” či ”integrace” Evropy. Výstava, nazvaná Free Entrance, sleduje historii ”východních” výstav, které příznačně podléhaly jedinému výkladu této složité oblasti, a tak fixovaly postoj k této části Evropy jako k exotické sféře. Free Entrance se vůči tomuto postoji vymezuje.

Iara Bubnová, zakladatelka a ředitelka Institutu pro současné umění v Sofii, k tomu dodává: ”Účast východevropských umělců na velkých mezinárodních výstavách přináší pozornost a poznání, a dává nám vírů, že se umění našeho světa může stát nedílnou součástí ´společenské smlouvy´, jak se stalo ve společnostech Západu. Postupem času se ukazuje, že plynule pracující mechanismy geopolitických trendů nám daly jedinou možnost chápat se jako lokální exotická stvoření, čímž se forma kontaktu civilizační kulturní výměnu omezuje na úplné minimum.”

Free Entrance ukazuje umělecké pozice od 70. let do současnosti a neomezuje se výhradně na ”politicky ovlivněné” umění – díla ukazují na složitou a rozpornou skutečnost dnešního světa. K vidění jsou videa a fotografie Valie Export, dokumentace performancí slovinské skupiny OHO nebo instalace Tragnare I2 Museum tématizující maďarskou avangtgardu. Z českých umělců jsou zastoupení Krištof Kintera a Jiří Kovanda, ze Slovenska Roman Ondák, Pavlína Fichta Čierna a Júllius Koller.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.