Časopis Umělec 2007/1 >> Return of the art dead Přehled všech čísel
Return of the art dead
Časopis Umělec
Ročník 2007, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Return of the art dead

Časopis Umělec 2007/1

01.01.2007

Ivan Mečl | editorial | en cs de

Nevděčný čtenáři, který jsi určitě jen náhodou zavadil o tento cár textu, útržek upřímnosti a nalomený osten redakční. Určitě nevíš, že editorial vymysleli již staří Egypťané. Nazýval se tak text, ve kterém si tesař hieroglyfů skrytě vyléval zlost na zadavateli dlouhých a náročných nápisů plných sebechvály a povrchnosti. Zpočátku byly tyto krátké žlučovité výlevy zanechávány na vnitřních stranách náhrobků nebo sarkofágů a zůstaly tedy po tisíciletí utajeny. Od dob kdy byl vynalezen papyr, potom papír a strany listů mohly být otáčeny, se editorial dostal i před zraky nepovolaných čtenářů. První takový editorial se zachoval na jednom z nejstarších svitků alexandrijské knihovny – bylo to Thovtovo pojednání O historii třetího podvěta a souvisejících výšin – kde písař dopsal: „Thovt to diktoval opilý. Byl jsem při tom.“ Za tento editorial byl prý písař zaživa rozdrcen mezi pomalu se otáčejícími mlýnskými kameny. Pokud je poháněl Nil, musela to být skutečně pomalá smrt.
Dnes již nám pomalá smrt nehrozí, jen rychlé selhání organismu ze špatné životosprávy, a proto jsme v editorialech čím dál kurážnější. Byli bychom tedy rádi, kdyby jej četl každý kdo si náš kompilát textů pořídí. A to přesto, že editorial byl původně jen skrytá provokace, která hřála u srdce jen jednoho hrdinu, i když věděl, že jeho odvahu nikdo nikdy neuzří.
A jelikož jsem již vyplýtval spoustu místa a úsilí na vyzdvižení časopisového podžánru, který jen díky ohavným obrázkům přitáhl tvou pozornost, říkám ti teď: pořiď si i další číslo tohoto skvělého časopisu, abys věděl, co si jeho tvůrci skutečně myslí, neb s autory některých článků toho již moc nenaděláme a budou si stále vést svou. Na tomhle místě ale, stejně jako v ostatních dobrých časopisech, se dozvíš, jak je to všechno doopravdy a kdo to zase psal opilý nebo si jen pustě vymýšlí.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."