Časopis Umělec 2002/3 >> Trina Robbins — Jak jsem poznala Octobrianu / Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2002, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Trina Robbins — Jak jsem poznala Octobrianu /

Časopis Umělec 2002/3

01.03.2002

Tomáš Pospiszyl | focus | en cs

Poprvé jsem se s Octobrianou setkala tak, jak ji objevili i ostatní: v knize Octobriana a ruský underground vydané nakladatelstvím Harper a Row v roce 1971. Sama jsem dělala undergroundový komiks a fascinovalo mě pomyšlení, že podobná undergroundová scéna existuje i v Rusku. A jako ženě, která ve svých politických komiksech kreslila ženské hrdinky (což většina mužů v oboru nedělala), mi přišlo skvělé vidět další politickou hrdinku v undergroundovém komiksu z opačné strany zeměkoule. Tehdy jsem, vzhledem ke svým omezeným znalostem, věřila všemu, co bylo v knize napsáno.
Posuňme se však do roku 1984. Byla jsem tehdy na komiksovém festivalu v Lucce, v Itálii. Zjistila jsem, že ve stejném hotelu jako já byla ubytována i skupina animátorů ze Sovětského svazu. Byla to šance dozvědět se o Octobrianě něco víc! Když jsem se jich na ni zeptala, řekli mi, že to byl podvod a ve skutečnosti ji nakreslila žena, autorka komiksů ze San Francisca. To bylo velice podivné, protože já sama jsem byla známá jako komiksová umělkyně ze San Francisca a znala jsem všechny ženy, které v mém městě komiks dělaly. (Uvažovala jsem, jestli někdo nevymyslel fámu, že jsem Octobrianu vytvořila já. Ale to se už nikdy nedovím.)
Začala jsem pochybovat o pravdivosti Sadeckého knihy. Můj přítel našel obrázek v komiksovém časopise Vampirella Jamese Warrena ze sedmdesátých let. Byla na něm Octobriana signovaná Sadeckým, jen místo rudé hvězdy měla na čele netopýra. Dozvěděla jsem se, že Billy Idol ji má vytetovanou na paži, viděla jsem ji nastříkanou na motocyklu v Londýně. Protože nikomu nepatří — je jedinou současnou komiksovou hrdinkou, na kterou nikdo nemá autorská práva —, tak ji Brian Talbot použil ve svém komiksu o Lutheru Arkwrightovi. Jelikož patří celému světu, další v tom pokračovali. Stále se ještě nepodařilo sestavit celý její příběh. Doufám, že se jednoho dne o Octobrianě dozvím pravdu.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.