Časopis Umělec 2000/4 >> Cena berlínské Národní galerie Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2000, 4
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Cena berlínské Národní galerie

Časopis Umělec 2000/4

01.04.2000

Robert Rigney | info | en cs

Během posledních několika let se kontroverzní britská Turnerova cena stala mediální podívanou, která přiměla zpozornět i londýnské bookmakery. Teď se berlínská Národní galerie rozhodla zřídit podobné fórum pro současné umění v Německu s cenou v hodnotě sto tisíc marek, která bude každoročně udělována mladému slibnému umělci či umělkyni. Chce tímto způsobem pěstovat o zájem o současné umění v Berlíně a oslavit mladistvou tvořivost města.
Berlínský obchodník a sběratel umění Rolf Hoffmann, který myšlenku založit cenu navrhl představenstvu Přátel Národní galerie (skupiny při galerii, která se stará o fundraising), vysvětluje, že „precedentem byla Turnerova cena. Rozdíl je však v tom, že, zatímco Turnerova cena je pouze pro britské umělce, my ji udělujeme jakémukoli umělci žijícímu v Německu. V Berlíně už nyní žije bezpočet zahraničních umělců. Byli jsme překvapeni, kolik se přihlásilo neněmeckých umělců.“
Z celkem 112 německých i neněmeckých umělců, žijících v Berlíně i jinde, byla v květnu vybrána skupina čtyř finalistů. Překvapením pro mnohé byl fakt, že se na seznamu neobjevila žádná známá jména, nikdo, kdo by byl aspoň trochu v povědomí, žádný z mladých německých umělců, kteří byli hybateli umění doma i v zahraničí, žádné „děti Berlína“ a žádný reprezentant toho, čemu nedávno začalo říkat německá verze YBA. Ani Jonathan Meese, ani John Bock, ani Dieter Roth.
Namísto toho na začátku května porota ve složení Peter-Klaus Schuster, generální ředitel Museen Preussischer Kulturbesitz, Eugen Blume, kurátor Hamburger Bahnhof, Anatol Gotfryd, Rolf Hoffmann a Claudia Tetzner z Přátel Národní galerie vybrala čtyři relativně neznámé autory: Dirk Skreber, figurativní malíř z Düsseldorfu, Katharina Grosse, 39-letá abstraktní malířka také z Düsseldorfu, Olafur Eliasson, 32-letý islandský umělec žijící v Berlíně, a Christian Jankowski, 31-letý umělec v oblasti nových médií a internetu, také žijící v Berlíně. Mnozí chtějí vědět, kdo jsou tito lidé?
Hoffman říká, že vědomě vybrali umělce, kteří nejsou etablovaní a nejsou velkými jmény. „Představa je taková, že chceme propagovat naprosto neznámé umělce. A to je další rozdíl mezi Turnerovou cenou a námi,“ vysvětluje Hoffmann. „Jednou z podmínek Turnerovy ceny je, že umělec už musel mít velkou výstavu. My se snažíme propagovat to skutečně nové v současném umění.“
Hoffmann si je nicméně jistý, že, až 28. září finalisté v Hamburger Bahnhof odhalí své projekty, bude atmosféra kontroverze a napětí dále trvat. „Myslím, že v září uvidíme něco hodně zajímavého,“ říká. Vítěz bude oznámen 6. prosince.






Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.