Časopis Umělec 1999/8 >> bln Přehled všech čísel
bln
Časopis Umělec
Ročník 1999, 8
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

bln

Časopis Umělec 1999/8

01.08.1999

Al Gray | umělec | en cs

Žije v jihovýchodním Londýně, vystudoval obor ilustrace na Bristolské umělecké škole (BA Hons), je mu 24 a jeho hvězda teprve vychází.

S Alem mě seznámil kamarád a bylo to jedno z nejpříjemnějších setkání. Jeho výtvarná práce je s hudbou pevně spjata.
„Vyrostl jsem na hip hopu a to pro nás neznamenalo jen hudbu, ale celou progresivní subkulturu.”
Hip hop lze dnes skutečně považovat za významný sloh konce 20. století. Jednotlivá média původně skutečně undergroundové minoritní urbánní subkultury zásadním způsobem ovlivnily estetiku přelomu století (ať už se jedná o poetiku a politickou angažovanost rapových textů, o fakt, že DJové pře-měnili gramofon na svébytný rytmický nástroj a virtuózní zacházení s ním se později objeví zhruba v každém třetím videoklipu, breakdance, graffitti - to všechno z undergroundu pronikne do pop kultury).
Po absolvování školy dělal Al obálky pro undergroundové hip hopové časopisy a živil se komerčnějšími zakáz-kami. Momentálně je ilustrátorem na volné noze, skládá hudbu a věnuje se DJingu. Zdá se, že si ho všímá víc a víc důležitých britských časopisů. Když jsem se začala ptát svých přátel v Lon-dýně, vzniknul seznam asi 15 časopisů, které jsou zajímavé jak obsahem tak svou vizuální podobou. Pro většinu z nich Al dělal (Fatboss, titulní stránky pro hiphopový časopis, Lo Down - skate, snow a hudba, Limb by Limb, Pill, Loaded (časopisy určené především mladým lidem, zaměřené na kulturu, módu a životní styl), DJ, Esquire, Pride, 7 (dance mag), Ape man (hip hop), Daily Tele-graph (deník), Ministry (známý londýnský club a časopis), Guinness... Nejvíc se mi líbily Alovy komixy ve špinavém městském stylu, jak tomu sám říká. Často používá „junk paper” - kreslí na útržky novin, toaletní papír, popsané stránky diáře. Sní taky o knize svých komixů a kreseb, která by byla dokonale zpraco-vaná, poučena starými způsoby vazby.
Al je chytrý, příjemný, náznaky slávy zatím nedotčený, dobře vypadající mladý Brit - přesný opak perverzních, drsných, odpudivých postav svých komixů. Bylo fajn je poznat.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…