Časopis Umělec 2001/3 >> Doma z New Yorku Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2001, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Doma z New Yorku

Časopis Umělec 2001/3

01.03.2001

Vladan Šír | news | en cs

Umělkyně Danica Dakić z Bosny a Hercegoviny a Sandra Sterle z Chorvatska se v rámci svého čtyřměsíčního projektu Go_HOME od 15. září nastěhují do experimentálního bytu v New Yorku. Na jeden měsíc se k nim v září připojí Marjetica Potrč ze Slovinska a v prosinci Milica Tomić a teoretik Branimir Stojanović ze Srbska.
Všech pět účastníků projektu pochází ze zemí, které po desetiletí tvořily jeden federální celek, ale s rozpadem východního bloku se zapletly do dlouhého a zoufalého vojenského konfliktu, nejhoršího v Evropě od druhé světové války. Následkem války občané těchto čtyř národů dnes žijí roztroušeni po celém světě. Soužitím v jednom bytě chtějí Dakić a Sterle “zkoumat otázky migrace, národní identity, technologie a globalizace.”
Jednu neděli v měsíci umělkyně pro své sousedy, umělce, teoretiky a architekty uspořádají večeři, na níž budou debatovat na témata, jako je Architektura migrace (23.9.); Ženy, které příliš cestují (14.10.); Přechodné případy: jazyk, media a migrace (11.11.); a Vysněné domovy: nacionalismus a globalizace (16.12.). Říjnovou diskusi bude na internetu přenášet media lab v sarajevském Centru současného umění a listopadovou Mama Lab z chorvatského Záhřebu.
Během svého pobytu v New Yorku budou umělkyně pořizovat video, fotografické a zvukové práce, které umístí na webových stránkách projektu www.project-go-home.com.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.