Časopis Umělec 2001/3 >> Jolana Ruchařová Přehled všech čísel
Jolana Ruchařová
Časopis Umělec
Ročník 2001, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Jolana Ruchařová

Časopis Umělec 2001/3

01.03.2001

nové tváře | en cs

(nar. 1972) studovala výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1996 navštěvuje AVU, v současné době Ateliér nových médií profesora Michala Bielického (dříve Ateliér vizuální komunikace profesora Jiřího Davida).

Barevnost obrazů Jolany Ruchařové je stejně sytá jako jejich témata. Například každý obraz ze série 4 Roses z let 1998-1999 zobrazuje čtyři ženy v různých situacích: vězenkyně v Americe, unavené vojačky, sportovkyně, které právě doběhly nejméně čtyřstovku, skupina podivně temných kamarádek.
Po čtyřech letech studia malby se v současnosti snaží proniknout do světa nových médií a věnuje se počítačové grafice a videu. Její zájem o tyto techniky se však zpětně promítá i do její malířské tvorby. Některé z jejích perníkových objektů vypadají, jako by si spíš hrála s počítačem a výjevy prohnala digitálním efektem. Jiné obrazy zase využívají možnosti interaktivních nástrojů - her a internetu — upravit si s pomocí ovládacích panelů předkládanou realitu k obrazu svému.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…