Časopis Umělec 2001/2 >> Zobrazení touhy Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2001, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Zobrazení touhy

Časopis Umělec 2001/2

01.02.2001

Jeffrey A. Buehler | news | en cs

Chvíli se zdálo, že v univerzálním prostoru NoD v Praze se dá uskutečnit jakákoli představa, tedy do té doby, než úřady rozhodly o jeho uzavření. Než ale stačily opatřit dveře pevným zámkem, zaplnila jeho zadní prostor od 27. do 30. března skupina Blackstone představením A Mantelpiece — A Story for the Eye. Diváci sledovali a rozšifrovávali mnohaplánovou a někdy bizarní skrumáž, během níž se “19. století stávalo současností”. A na scéně, která sahala od podlahy až ke stropu, se bylo skutečně na co dívat. Od tajemných tančících a malujících postav, přes dějiny lidstva v performanci na rozžhavených kovových plátech po Jana Křtitele obdařeného přilbou hráčů amerického fotbalu, který ozařoval plátno nad podlahou.
Spisovatel a autor performance, David Walliker, později řekl: “Nový projekt se zabývá naší posedlostí, která je motorem mediálního trhu spočívajícím v přenosu touhy prostřednictvím obrazů, což vede k ještě bláznivějšímu zrychlování jeho otáček.”
Děj v NoD se skutečně rychle odvíjel: od věčného hledání Jeruzaléma a ideálu, který toto město zosobňuje a jak je rozehráván v lacanovském psychoanalytickém zrcadle, po posedlost Jana Křtitele, Herodese a Salome. Projekt, v němž se mimo jiné představili Jiří Surůvka, Petr Nikl a David Fencl, byl kombinací video projekce, tance, performance, sborového zpěvu a experimentální hudby.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.