Časopis Umělec 2001/2 >> Michal Jindra Přehled všech čísel
Michal Jindra
Časopis Umělec
Ročník 2001, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Michal Jindra

Časopis Umělec 2001/2

01.02.2001

Lenka Lindaurová | nové tváře | en cs

Nar. 1978, studoval od roku 1997 do roku 2000 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru ilustrace a grafiky Jiřího Šalamouna.
Michal Jindra je nezařaditelný autor velmi rozmanitých žánrů. Jeho projev by se dal popsat jako insitní, nebo jako výplod psychicky narušeného jedince, mírněji třeba mimozemšťana. Je těžké odhadnout, nakolik je to Jindrova matoucí image, spekulace, nebo jen neovladatelné výkřiky podvědomí. Nejspíš je to namícháno dohromady, a tak pod jeho rukama vznikají sice psychedelická, ale také velmi inteligentní a výtvarně originální dílka. V komiksech a animovaných filmech převažuje dětský rukopis, nad nímž však v barevných verzích dominuje barva a kompoziční cviky. Pointy příběhů se zdají nejednoznačné, je v nich patrná naděje, že zlo nezvítězí, ačkoliv tomu tak stále je. Jindra naprosto bezelstně používá černočerný humor, který jeho infantilnímu projevu dodává hororový rozměr. Prvky sci-fi nejsou u Jindry zjevně tendenční, spíš jsou důsledkem jeho mimosociálního napojení. Je zajímavé pozorovat jeho umělecký vývoj, jemuž nejlépe sedí přívlastek apokalyptický. Bohužel, byl nucen odejít z umělecké školy.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.