Časopis Umělec 2001/2 >> Vídeň se rozjíždí Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2001, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Vídeň se rozjíždí

Časopis Umělec 2001/2

01.02.2001

Vladan Šír | news | en cs

Po patnácti letech plánování
a stavění se ve Vídni konečně začíná dokončovat ambiciózní projekt MuseumsQuartier, muzeální čtvrti. Začátkem června v novém prostoru zahájila provoz vídeňská Kunsthalle, která se přestěhovala ze svého dosavadního sídla v bílé krychli na Karlsplatzu. Budovu, jež byla pro Kunsthalle domovem od roku 1992, čeká přestavba, bude obalena sklem a od ledna 2001 sloužit dále jako “project space”.
První výstavou v její hlavní síni je A Baroque Party (Barokní večírek), na níž se představí bratři Chapmanové, Wim Delvoye, Ulrike Grossarth, Yvonne Rainer, Sam Taylor-Wood
a Paul Thek. Téma výstavy odráží všudypřítomnost baroka ve Vídni
a naznačuje, že se Kunsthalle současného umění snaží vyrovnat se svou přítomností mezi muzei tabáku a přírodopisných sbírek. Kurátoři Sabine Folie a Michael Glasmeier tvrdí, že vystavení umělci “představují most mezi barokními koncepty a myšlením a dnešními pozicemi”. Chtějí dokázat, že 17. století nejen přežilo historické fasády, ale v současném umění nadále hraje významnou roli. Stejně jako barokní umělci tak Chapmanové zachycují hrůzy života na zemi, Wim Delvoye řeší představu lidského těla jako stroje, Paul Thek se soustřeďuje na obřady a rituály a Sam Taylor-Wood rozehrává alegorické příběhy v podobě panoramatických místností. Součástí výstavy je řada doprovodných programů, z nichž největší bude 30. června “Party Baroque”, velká house party v blocích E a G Kunsthalle, která je součástí kampaně Europride 2001. A Baroque Party trvá do 16. září.
Ještě před oficiálním zahájením byla v jiné části nové Kunsthalle otevřena výstava filmových projekcí Stevea McQueena, držitele Turnerovy ceny za rok 1999. Potrvá do 19. srpna. Na podzim jsou plánovány výstavy Flash Afrique (od 7. září), Televisions (od 12. října)
a Robert Adrian X (od 30. listopadu).
Vladan Šír





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…