Časopis Umělec 2010/1 >> Zásah = záznam Přehled všech čísel
Zásah = záznam
Časopis Umělec
Ročník 2010, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Zásah = záznam

Časopis Umělec 2010/1

01.01.2010

Palo Fabuš | en cs de

Je život příběhem s vyvrcholením v podobě ohlédnutí se zpátky a smíření, nebo jej lze omezit na sérii úspěchů bez jednoznačného cíle? Ke svým biografiím se dnes již stavíme jako k literárním příběhům; život se stává záznamem života. 

Amsterodamské nakladatelství KesselsKramer vydává od roku 2002 edici knih pod názvem in almost every picture, představující sbírky nalezené lidové fotografie. Poslední titul s podtitulem Střelnice z roku 2008 přichází s fotografiemi ze sbírky Rii van Dijk, která v letech 1936 až 2008 nafotila sebe sama, jak míří na spoušť fotoaparátu na pouti. Na chronologicky uspořádaných fotografiích nevidíme jen Riu van Dijk se zalícenou vzduchovkou, ale i náhodné (?) pozorovatele stojící kolem střelkyně v očekávání trefy, ke které až do posledních let stačil vždy jeden pokus. Focení se pro van Dijk běhěm jejího života stalo každoroční událostí s přestávkami jenom počas války či pobytu v nemocnici. 
V dnes již nepochybně populárním žánru dlouholetých časosběrných fotosérií představuje Shooting gallery osvěžující příspěvek překračující obvyklý záznam stárnoucích autoportrétistů. Přestože se Ria van Dijk nepovažuje za umělkyni, ve svých fotografiích předkládá jednoduchý, ale pro interpretaci velmi hravý princip, dotýkající se bez nadsázky existenciálních témat. Děje se tak navíc o to naléhavěji, o co víc od těchto témat unikáme do víru pouťových obrazů a eskapád. Série fotografií stárnoucí střelkyně vyzařuje i bez zbytečného podtrhávání inspirativní energii, adresující osobní hledání smyslu, bytí k smrti, náhodné a významné, posvátné a profánní, samotu i společnost. V neposlední řadě formuluje amatérská sbírka strukturální auto-cenzuru v době hédonistického sebezaznamenávání a poselství, že pohledy kolemstojících prakticky vždy hledí na cíl, ne na cílícího.


In almost every picture. #7. Shooting Gallery. Erik Kessels a Joep Eijkens (eds.). KesselsKramer 2008.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.