Časopis Umělec 2000/4 >> Cena berlínské Národní galerie Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2000, 4
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Cena berlínské Národní galerie

Časopis Umělec 2000/4

01.04.2000

Robert Rigney | info | en cs

Během posledních několika let se kontroverzní britská Turnerova cena stala mediální podívanou, která přiměla zpozornět i londýnské bookmakery. Teď se berlínská Národní galerie rozhodla zřídit podobné fórum pro současné umění v Německu s cenou v hodnotě sto tisíc marek, která bude každoročně udělována mladému slibnému umělci či umělkyni. Chce tímto způsobem pěstovat o zájem o současné umění v Berlíně a oslavit mladistvou tvořivost města.
Berlínský obchodník a sběratel umění Rolf Hoffmann, který myšlenku založit cenu navrhl představenstvu Přátel Národní galerie (skupiny při galerii, která se stará o fundraising), vysvětluje, že „precedentem byla Turnerova cena. Rozdíl je však v tom, že, zatímco Turnerova cena je pouze pro britské umělce, my ji udělujeme jakémukoli umělci žijícímu v Německu. V Berlíně už nyní žije bezpočet zahraničních umělců. Byli jsme překvapeni, kolik se přihlásilo neněmeckých umělců.“
Z celkem 112 německých i neněmeckých umělců, žijících v Berlíně i jinde, byla v květnu vybrána skupina čtyř finalistů. Překvapením pro mnohé byl fakt, že se na seznamu neobjevila žádná známá jména, nikdo, kdo by byl aspoň trochu v povědomí, žádný z mladých německých umělců, kteří byli hybateli umění doma i v zahraničí, žádné „děti Berlína“ a žádný reprezentant toho, čemu nedávno začalo říkat německá verze YBA. Ani Jonathan Meese, ani John Bock, ani Dieter Roth.
Namísto toho na začátku května porota ve složení Peter-Klaus Schuster, generální ředitel Museen Preussischer Kulturbesitz, Eugen Blume, kurátor Hamburger Bahnhof, Anatol Gotfryd, Rolf Hoffmann a Claudia Tetzner z Přátel Národní galerie vybrala čtyři relativně neznámé autory: Dirk Skreber, figurativní malíř z Düsseldorfu, Katharina Grosse, 39-letá abstraktní malířka také z Düsseldorfu, Olafur Eliasson, 32-letý islandský umělec žijící v Berlíně, a Christian Jankowski, 31-letý umělec v oblasti nových médií a internetu, také žijící v Berlíně. Mnozí chtějí vědět, kdo jsou tito lidé?
Hoffman říká, že vědomě vybrali umělce, kteří nejsou etablovaní a nejsou velkými jmény. „Představa je taková, že chceme propagovat naprosto neznámé umělce. A to je další rozdíl mezi Turnerovou cenou a námi,“ vysvětluje Hoffmann. „Jednou z podmínek Turnerovy ceny je, že umělec už musel mít velkou výstavu. My se snažíme propagovat to skutečně nové v současném umění.“
Hoffmann si je nicméně jistý, že, až 28. září finalisté v Hamburger Bahnhof odhalí své projekty, bude atmosféra kontroverze a napětí dále trvat. „Myslím, že v září uvidíme něco hodně zajímavého,“ říká. Vítěz bude oznámen 6. prosince.






Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…