Časopis Umělec 1998/1 >> Jiří Ptáček Přehled všech čísel
Jiří Ptáček
Časopis Umělec
Ročník 1998, 1
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Jiří Ptáček

Časopis Umělec 1998/1

01.01.1998

Lenka Lindaurová | nové tváře | en cs

nar. 1977, studuje malířskou školu u Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze

Stejně jako mnoho jiných mladých umělců ani Jiří Ptáček nerezignoval na klasickou malířskou tvorbu - přitom netvrdí, že malba je renesancí hodnot umění po době postmoderní. V malbě zatím bezprostředně reflektuje své osobní pocity a aktuální zážitky.
Pohybuje se v několika výrazných polohách. Existenciálně laděná figurativní tvorba nezobrazivě otevírá vnitřní stránku lidského těla, zabývá se patologickými změnami fungujících struktur, ptá se na to, co lze považovat za normální, existuje na hranici fyzického a mentálního. Charakterizují ji potemnělost a překvapivě nahozené detaily. Zcela jiný rukopis nese dekorativní linie metalově barevných pláten, jejichž struktura připomíná kompjuterovou zkušenost.
Lehká ruka, kterou Ptáček maluje, je nejvíc patrná v poslední sérii obrazů vzniklých po pobytu na Kanárských ostrovech. Jedovatě barevné krajinky s palmami, girlandami žárovek a se zapadajícím sluncem se odvolávají na snadnost života v tupém světě reklamy na ideálno. Zároveň obsahují i potřebnou dávku romantičnosti a přirozené inklinace k přírodní „primitivnosti“. Těžko říct, kolik procent ironie a kolik pudů obsahují. Jsou rozhodně velmi přitažlivé, jako se to na druhé straně stává i kýči. Tato jemná balance i přirozenost a virtuozita Ptáčkova malování patří k jeho současným devizám.

(lin)

Fotografie Linda Malá




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…