Časopis Umělec 2001/3 >> Pohled na globalizaci ve slovinském pavilonu v Benátkách Přehled všech čísel
Pohled na globalizaci ve slovinském pavilonu v Benátkách
Časopis Umělec
Ročník 2001, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Pohled na globalizaci ve slovinském pavilonu v Benátkách

Časopis Umělec 2001/3

01.03.2001

Nataša Petrešin | news | en cs

Převažující multikulturní tendence pozdního postmodernismu a jeho pluralistická estetika se nakonec spojily do globalizovaného světa nové technologie, interakce a rychlosti, kterou již před lety předpovídal Marshall McLuhan.
I když je naše dnešní existence konfrontována s vyvrcholením možností, které posthumánní svět nabízí, zmatkem naprostého odcizení novými médii a bolestným připomenutím starých etnických a etických problémů, chápání globalizace jako ideologického hnutí nemusí být tak úplně od věci.
Během posledního desetiletí 20. století se i svět umění proměnil v unifikované zájmové pole, které spojilo východ se západem, všechny kontinenty obsáhl v jediný obrovský trh.
Komisařka slovinského pavilonu na letošním Bienále v Benátkách, kurátorka a kritička Aurora Fonda se proto rozhodla znovu propojit diskurz s praxí a nabídnout pohled na globalizaci v rámci kontextu Bienále. Vybráni byli dva slovinští umělci (Tadej Pogačar a Vuk Čosić) a k účasti k projektu nazvanému Absolute One byla přizvána také italská skupina 010010-1110101101. ORG. Název výstavy odkazuje ke Kelvinově stupnici a naznačuje opačnou, optimističtější perpsektivu současného světa.
Tadej Pogačar, umělecký ředitel Muzea současného umění PARASITE a nový parazitický umělec, pozval sexuální pracovnice z celého světa, aby se zúčastnily prvního světového kongresu, symbolicky umístěného před vstupem do Giardini. Pogačar jejich přítomnosti na Bienále využil, aby na této sociální skupině parazitoval a použil ji pro svůj vlastní materiál a kontext. Světový kongres sexuálních pracovnic byl tak úspěšný, že se umělec a pracovnice dohodli na zorganizování dalšího setkání, kde se opět budou řešit problémy globalizovaného světa.
Průkopník net artu, Vuk Čosić, ironicky a úmyslně vystavil nezávažnou práci, zobrazující nejslavnější ikony historie umění, které ale abstrahoval na letištní
orientační cedule. Humor a konceptuální elegance jsou v Čosičově onlinové tvorbě neustále přítomny, ale v pavilonu vyplnil další důležitou dimenzi: instalace prací z žánru nových médií v galerijním kontextu. Čosić do pavilonu vložil vlastní kurátorský projekt představující většinu net artových aktivistů jako Heath Bunting, RTMark nebo Alexej Šulgin. Všichni zúčastnění vystavovali fyzické objekty, čímž se chytře přesunuli od online umění do materiálního světa.
Italská skupina net umělců, 0100101110101101.ORG, dobře známá svou hacktivistickou orientací — zrcadlení a stahování websitů jiných internetových umělců a boj proti jakékoli formě autorského práva na internetu — jako své dílo pro Bienále vytvořila zvláštní počítačový virus. Skupina původně zamýšlela infikovat website Bienále (www.labiennaledivenezia.org), ale nepodařilo se jí proniknout do jeho systému. Místo toho si tedy každý navštěvník mohl koupit tričko a CD, čímž se stával potenciálním nositelem jinak celkem přátelského viru. Písemné instrukce, jak vytvořit a smazat virus fungují jako odhalení neúspěšného pokusu kontrolovat nekontrolovatelné, tedy taktiky, kterou se sama globalizace snaží ovlivnit.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Výjimečná velkoformátová publikace obsahující stejnojmenný cyklus černobílých fotografií. Šest pohledů na okolí člověka, které...
Více informací...
12,07 EUR
12 USD
Devil From The Back, sketch - inkwash, 2011, 33 x 25 cm
Více informací...
460 EUR
474 USD
2001, 17.8 x 22.9 cm, Painting on Canvas
Více informací...
555,60 EUR
573 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
77 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS