Časopis Umělec 2004/1 >> Al Hurra Guma Guar! - Guma Guar: Buňka, Galerie Jelení, Praha, 15. 12. 2003–26. 1. 2004; Guma Guar: Reconstructing The Utopia System Rules, A. M. 180, 17. 12. 2003–8. 1. 2004 Přehled všech čísel
Al Hurra Guma Guar! - Guma Guar: Buňka, Galerie Jelení, Praha, 15. 12. 2003–26. 1. 2004; Guma Guar: Reconstructing The Utopia System Rules, A. M. 180, 17. 12. 2003–8. 1. 2004
Časopis Umělec
Ročník 2004, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Al Hurra Guma Guar! - Guma Guar: Buňka, Galerie Jelení, Praha, 15. 12. 2003–26. 1. 2004; Guma Guar: Reconstructing The Utopia System Rules, A. M. 180, 17. 12. 2003–8. 1. 2004

Časopis Umělec 2004/1

01.01.2004

Jiří Ptáček | review | en cs

Masmédia plně využívají svého fikčního potenciálu. Al Džazíra vede nedeklarovanou informační válku se CNN, ale do štítu si přitom obě strany vpisují stejná slova – „informace“ a „exkluzivita“. Naopak méně ote- vřeně se přiznávají ke „sférám vnějších zájmů“ a odkazují nás s nimi do světa dohadů a akt X. Paradoxní setkání investigativity, touhy po jedinečné úloze v mediálním spektru, politického či ekonomického lobbování a vědomí, kdo je cílovou skupinou toho kterého vysílání, zavádí takové informační filtry, abychom ve chvíli, kdy se současně dostaneme k vícero interpretacím konkrétní události, znejistěli a zmateně se rozhlíželi, nabídne-li nám někdo konsenzus.
A pod kotel přikládají další: bushovsky svobodná Al Hurra, BBC – rozpadající se záruka nestrannosti, nespočet kličkujících televizních kanálů: satelitních, kabelových, koncesionářských, komerčních... a to jmenujeme pouze z televizní větve robustního masmediálního stromu. Globální vesnice se nadále kvalitativně nerozrůstá a zdá se, že při kakofonii optik se tak ani nestane.
Střih. Z domova. V srpnu 2003 se tisíce Evropanů sjíždějí na další nepovolený Czechtek. Média přinášejí zprávy o subkultuře, technu a drogách – a ustavují tím existenci unifikované masy alternativního životního stylu. Veřejnosti představí kulminační body kauzy, vzápětí ovšem musí následovat další střih a nová exkluzivita. Ravery nejdříve sesypou do jednoho pytle, avšak ve chvíli, kdy přestanou být davem, se o ně přestávají zajímat.
Exkluzivní je v mediálním jazyce to, co v jedinci aktuálně zvýší produkci endorfinu nebo adrenalinu. Zpravodajství je proto hlavně afektivní pornografií. Ne nadarmo na lištách televizních obrazovek dominuje slovo „live“. Civilizace je posedlá přítomností možná právě proto, jak vzrušivě je přítomnost medializovaná, a základní složka civilizace, individuum, se pod jejich podlézavým tlakem sama ochotně redukuje na sled psychických reakcí. Pohled z časového odstupu ukazuje událost jako příliš zauzlovaný systém, a proto se minulost redukuje na dějiny, z nichž si média pečlivě vybírají to, nad čím se může za příznivě nastavených pravidel opět rozsvítit jasný neon „LIVE“. Při vše prosakujícím chiliasmu zase není radno mluvit o budoucnosti, protože řeč o budoucnosti je stále zřejmějším obviněním „live“.
Můžeme se donekonečna dohadovat, jaké lidské vlastnosti masmediální masáž využívá. Ukázkou vyspělé mediální politiky je však televizní přenos s několikavteřinovým zpožděním: digitální technologie umožňuje eliminovat cokoli, co by narušovalo hladký průběh záměrně nastavené hladiny podráždění mozkových center. „Live“ je podvrženo v zájmu udržení jeho masmediální interpretace.
Soukolí mediálních velmocí vyvolává polemiku na mnoha úrovních, nevyjímaje umění. Paralelní výstavy seskupení Guma Guar v galeriích Jelení a A. M. 180 však byly výmluvnou ukázkou, jak lze polemickou konfrontaci vést sofistikovaně.
Guma Guar obvykle intervenuje do kontextu místa, kam vstupuje. Ať šíří po ulicích a klubech aktivistické samolepky, odjede na Czechtek s vlastním soundsystémem nebo organizuje výstavu artefaktů, volí způsob, který se zakládá na mainstreamové produkci, ale svou intonací se jí vymyká. V Jelení byla tato salónní distance mimořádně vidět. Muzeálně instalované velkoplošné tisky, lightboxy a projekce byly tou nejkonzervativnější přihláškou do diskurzu výstavnictví. Prohlídka artefaktů však napovídala, že v klasických formátech umělecké komunikace se ukrývá výbušná směs.
Guma Guar „vysílá“ svou interpretaci událostí: ohořelá torza obětí poslední „perské“ války, jak ji nabídla ďábelská Al Džazíra, zasazená do elegantních IKEA lightboxů; rychle stříhaný mix mediálních obrazů (vj-ing bez zvuku nebo hrozivý scratching znaků ideologické totality); TV walkmany s výslechy zajatých amerických vojáků – jednoduše odvrácená tvář války a jejího zprostředkování, výpad proti korektnosti a hýčkanému povědomí o tom, co také (!) přináší „střet kultur a hledání globální rovnováhy sil a moci“. Ústřední úlohu v tomto procesu hrají prostředníci (média) a jejich ideologické taktiky, upozorňuje Guma Guar. Ale chce nám jen otevírat oči?
V Jelení se potvrdilo, že jejich postoj je komplikovanější. Hlavně série velkoplošných tisků vypadala jako přímé downloady z britské BBC, ale cosi v nich nehrálo. Informace na rudých informačních lištách korespondovaly s televizním obrazem komicky, absurdně nebo násilně. Například: explozi jaderné pumy doprovázelo ujištění, že jej sledujeme v přímém přenosu. Na jiném tisku nechává zubící se Barbar Conan (guvernér Schwarzenegger) sáhnout obyčejného smrtelníka na hrot svého hollywoodsky vražedného meče, ale my si na liště přečteme, že jde o záběr ze schůzky britského premiéra a amerického prezidenta. Hledala Guma Guar momenty, kdy masmediální dramaturgie ztratila kontrolu nad materiálem, s nímž operuje, a tak omylem odhalila své postupy? Nebo si Guma Guar pouze pohrála s kombinacemi obrazů a textů, aby vyvolala naši reakci na více či méně vydařené satiry s politickým podtextem? Jestliže se ani jedno nemá čím potvrdit, dál platí, že jedno i druhé je klidně možné.
Když Guma Guar nakládá s aspekty účelového zastírání (čím jiným je political correctness), nemůže tyto aspekty nepoužít a neuvést nás do stejné nejistoty. Nakonec, máme stále věřit, že ohořelá těla v lightboxech jsou oběťmi válečného konfliktu? Kdo vrtí psem? George Bush, CNN, Guma Guar? Všichni? A je psů víc, nebo jenom jeden?
Hranice manipulace a demagogie se znečitelňují, pokud nejsme schopní oddaně „věřit“ předloženému etickému výkladu skutečnosti. A Guma Guar doplňuje k imaginárně načmáranému sloganu: „Věř, tohle ti nemělo být ukázáno!“ ještě dodatek: „Když uvěříš, můžeš se parádně seknout.“ Dodává tedy k masmediálním politikám, jimž nelze upřítkonstatování prvního výroku, svoji zvratnou tezi: autenticita současného života, zajímá-li se člověk o svět kolem, netkví v přihlášení se do předestřené identity, nýbrž v neustávajícím odhlašování se.
To přirozeně přerůstá v aktivní občanskou neposlušnost, která však nestojí na prizmatu zodpovědnosti za ni, protože tím by se stala jediným, opět monstrózně totalitním obsahem života. Fundamentem tohoto postoje tak zůstává externí neposlušnost vůči prezentované skutečnosti kvůli niterné snaze o nezávislost na této prezentaci. Skutečnost nadále uniká před tím, abychom ji uchopili, ale zásadní je přiznat, že to je vlastností způsobů, jak ji chceme uchopit.
Svět se bude dál řítit, prostoupen hlubokou lidskou bolestí, a Guma Guar nenavrhuje řešení. A pakliže naznačí dílčí pravidla tohoto procesu (prezentuje jej), obrátí se vzápětí ke svému vlastnímu způsobu prezentace a dekonstruuje ho tím, že ho učiní nevěrohodným.
Masmédia jako mocný zdroj pravdy o skutečnosti mají schopnost nás do identity přihlašovat a bezbolestně do ní ukládat. Guma Guar pouze vynáší na světlo hranice, v nichž se prvotní akce a následná reakce pohybují.
Poněkud jinak se pokřivených zrcadel Guma Guar chopila v A. M. 180. Zvážila, že Jelení je víceméně výzkumným pracovištěm české umělecké komunity, zatímco A. M. 180 součástí živé kavárny Utopia. Na stěny a do prostoru dvou sálů umístili velké fotografie louky se smrkovým lesem v pozadí, snímek kufru u auta naplněného po okraj rohlíky a jednu videoanimaci. Snad pouze ta upozorňovala, že nešlo o sběr nesourodého materiálu, ale o konceptuálně uvážený celek. Střídaly se na ní tváře mladých lidí s atributy civilizační alternativy – dredy, piercingem – a to tak rychle, že se vlastně staly jedním měňavým subkulturním mutantem.
Všechny práce byly relikty Czechteku získané pod zorným úhlem, k němuž se ve veřejném masmediálním prostoru nedostáváme. Krajinné fotografie zachycovaly místo, kde se tento mohutný happening uskutečnil – pár týdnů poté. Jen zarůstající proleženiny v trávě dokládaly, že se zde uskutečnil nepředvídaný „tábor lidu“.
Czechtek byl lokálně velmi diskutovaný a masivně reflektovaný. Přesto nám zde činilo problém rozpoznat jej. Nic nepřipomínalo obrázky, kterými nás zasypaly časopisy a televizní pořady. Raveři tu byli jednak zcela vyloučeni z fotografického hledáčku, na druhé straně se v animaci transformovali v podivného „nadindividuálního jedince“. Masa představená postupně od jednoho jedince k druhému přestává mít svou kolektivní mentalitu, již u ní tak rádi konstatujeme. To, co se v masmediálním „live“ zdá tak jasně vyřčené, se při nemetodické archeologii „detailu“ a „toho, co už skončilo“ od Guma Guar rozšíří jako o nic více poznatelné než kterákoli jiná událost, jíž upřeme konstrukce konce a počátku, jednoznačnosti a zobecnění. Guma Guar neobhajuje žádný ze záměrů a idejí akce, snaží se Czechtek pozorovat z odstupu a zdůraznit diferenciaci uvnitř veřejně unifikované entity. Jakoby mimochodem k tomu použila struktury, které o události ukládáme v mysli, a znovu – ačkoli méně zřetelně – narazila na význam masmediálního prostředníka, skrze něhož se v dnešním světě orientujeme.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Závěť muže, který ukradl a uprostřed postpřírody vyprasil popel praktického filosofa Ladislava Klímy
Více informací...
9 EUR
10 USD
První část čtyřdílného publikačního projektu nejhravějšího českého umělce. Nejobsažnější díl Já je průřezem dosavadní umělcovou...
Více informací...
8 EUR
8 USD
Illustrations by Tomáš Horný (temporarily Tomas Hornley, as he’s living in Melbourne, Australia) accompanied by concise texts...
Více informací...
7,85 EUR
8 USD
Gold Upstairs, Red Downstairs, 1998, acrylic painting on canvas, 73 x 36 cm, on frame
Více informací...
2 200 EUR
2 336 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS