Časopis Umělec 2001/1 >> …NESER, TV! / Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2001, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

…NESER, TV! /

Časopis Umělec 2001/1

01.01.2001

Martin Zet | news | en cs

Svoboda slova je dozajista sousloví nabité neobyčejnou mocí. Je to sousloví z rodiny těch slovních kombinací, které správně použity vyrážejí zbraně z rukou a argumenty z úst. Ano, svoboda slova, lidská práva, rovnost, volnost, bratrství a — hlavně v postkomunistických zemích — volný trh. Není tak nesnadné získat lid na svou stranu pro svatou věc, obzvláště když politici z politických stran snad dokonce ani nechápou, že v zájmu demokracie (což je také jedno z oblíbených zaklínadel) nemají právo vládnout nad veřejnoprávními (také pěkné spojení) médii. Škoda jen, že zpravodajci z té sympatičtější strany vánočního sporu o Českou televizi předvedli ve smutných zářijových dnech roku 2000 během zasedání světových peněžních institucí v Praze, jak si představují nezávislé zpravodajství. Svobodně vyřčená jednostranná slova pak prozrazují buď pečlivý výběr pracovníků (dobře ohlídanou kádrovou politiku), nebo nesvobodnou mysl.
Po nekonečném přemítání, jak společnosti konstruktivně pomoci v těchto zmatečných dobách (někteří z našeho centra si ještě pamatují z tzv. režimních časů, že pouze konstruktivní kritika je ta, která se v lepším případě připouští), jsme v našem Zet Center for Contemporary Arts–Libušín dospěli k závěru, že bychom si měli vzít ponaučení z albánského řešení televizní problematiky. Tam totiž, věrni právě demokratickým tradicím, vyslechli hlas lidu a jeho stanovisko dokonce povýšili až do samotného názvu jednoho televizního kanálu. Myslíme, že by se stejný název hodil i do Čech (určitě by šlo vymyslet i pěkné logo). Dokonce pro všechny stanice, což konstatovat nás mrzí, protože i v našich řadách se nacházejí televizní maniaci. Zbývá, pokud se obecné i odborné mínění přikloní k našemu návrhu, zjistit, jestli tento název nemá albánská strana patentovaný. Další mezinárodní soudní spory by totiž mohly televizní průmysl v Čechách již definitivně položit. Možná však, že to je právě to řešení, které by zejména těm závislejším přineslo nečekanou a až nepředstavitelnou úlevu.
M.Z., 27. 1. 2001, Libušín

ZCCA–Libušín vypisuje dne 7. 2. 2001 mezinárodní anonymní soutěž na logo pro českou/é televizní stanici/e: …NESER, TV!
Ideový záměr: logo by mělo jakýmikoli prostředky vyjádřit navrhovaný název.
Poslání: Nový název i logo musí — neustále na očích — připomínat divákům (i nekoncesionářům, např. emigrantům při návštěvě staré vlasti, dokonce i cizincům vládnoucím českým jazykem, nebo alespoň jeho jedním slovem), že by měli být neustále ostražití, jestli sledovaná stanice nepřekročila už všechny meze podceňování inteligence a vkusu diváka. Stejně tak by měla být mementem i televizním pracovníkům, aby nezneužívali toho, že jsou zvýhodněni tím, že vysílání jde jen jedním směrem.

Podmínky:
1. V návrzích musí být uvažovaná varianta bez číslice (…NESER, TV!) i varianta s číslicí (…NESER, TV! 1, …NESER,TV! 2, …atd.).
2. Soutěžní návrh může pracovat i s umístěním a velikostí loga. Jediným ohraničením nechť je velikost obrazovky.
3. Každý soutěžní návrh musí být označen heslem. Součástí každého návrhu musí být zapečetěná obálka (označená tímtéž heslem) obsahující jméno/a autora/ů návrhu a kontaktní adresu/y, telefon/y, e-mail/y.
4. Jeden účastník může poslat více návrhů.
5. Soutěžní návrhy nesmí být menší než formát A5 a větší než formát B0. Musí být dvojrozměrné. K trojrozměrným návrhům bude přihlédnuto jen v případě nevšedního uměleckého řešení.
6. Soutěžní návrhy zašlete na adresu ZCCA–Libušín, P. O. BOX 21, 273 06 Libušín, Česká republika. Razítko by nemělo mít pozdější datum než 1. 7. 2001
7. Soutěžní návrhy se stávají majetkem ZCCA–Libušín, které má právo s nimi dále volně nakládat. Vystaveny mohou být jen za předpokladu, že budou uvedena jména autorů, pokud autoři nebudou chtít zůstat utajeni.

Vyhodnocení:
Soutěž vyhodnotí mezinárodní jury složená z odborníků tří kontinentů. Jména komisařů budou zveřejněna až po vyhlášení vítěze, a to jen v případě, že s tím komisaři budou souhlasit. Návrhy budou oceněny následovně:
1. Ze zaslaných návrhů bude vybráno dvanáct. Z nich budou vybrány tři a u nich určeno pořadí.
2. Autoři vítězného návrhu obdrží smlouvu o smlouvě budoucí na 50% zisku, pokud se ZCCA–Libušín podaří prosadit změnu jména české veřejnoprávní, nebo soukromé televizní stanice vysílající v České republice (případně na Slovensku) a prodat tento vítězný návrh loga jejímu vedení.
3. Autoři prvních tří oceněných návrhů obdrží nahrávku zkušebního vysílání s jejich logem.
4. Autoři dvanácti vybraných návrhů obdrží pozvánku na tiskovou konferenci a následnou NESER PARTY pořádanou po vyhlášení vítěze.
5. Všichni zúčastnění autoři (jestli jejich počet nepřekročí 24, pokud ano, pak jen prvních 24) obdrží sadu pohlednic: “ANONYMUS PRAGENSIS”.
6. Vybrané návrhy budou zveřejněny jako součást odborné recenze na stránkách uměleckého tisku (Umělec, Z-Art).
Všichni účastníci soutěže budou vyrozuměni s jejími výsledky nejpozději do 11. 11. 2001.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…