Časopis Umělec 1997/6-7 >> Kulturní politika Mileny Slavické Přehled všech čísel
Kulturní politika Mileny Slavické
Časopis Umělec
Ročník 1997, 6-7
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Kulturní politika Mileny Slavické

Časopis Umělec 1997/6-7

01.06.1997

Jeroným Janíček ml. | rozhovor | en cs

Why has Výtvarné umění magazine gone out of business?

The magazine ceased to exist out of prosaic reasons: there was no money to publish it.
We’ve heard that at the time when the magazine went definitely under, there was still money alocated for it at the Ministry of Culture.

No, Výtvarné umění didn’t apply for any grants at all this year. It was obvious last year already that it would be impossible to keep the magazine afloat. The Ministry’s funding kept on shrinking every year while printing costs were rising. In addition, I did not receive any funding from the ČFU Foundation and I could not expect to receive it this year. The same situation was true for other sources as well. When I analyzed the magazine’s financial situation, there was no way out and for this reason I did not apply for any grants.
Is there a magazine on Czech market which could make up for Výtvarné umění as to its content and scope?

Výtvarné umění has been since its inception conceived as a specialized professional magazine. As such, it has to distribute information within its own specialized field - in art community - but it is not a magazine which would be aimed at wider public readership. The aim of the magazine is also to keep continuity of certain profession in terms of passing over experience from generation to generation, keep up professionalism of publishing which is not a standard in the Czech Republic, professionalism of critique, methodology of work, etc. This is also the reason why I chose the title Výtvarné umění in 1991. As you may know, a magazine of the same name was prohibited in the 70‘s. It was our goal to restore continuity of the magazine. Another goal was to place Czech art into context of contemporary Euro-American art world after the twenty year break which I considered vitally important. Today, I know that nobody was really interested in it. The magazine had about 60% of information on Czech art and 40% of materials were on contemporary international art. Information on contemporary international discourse was selected very carefully which means that it was not an accidental choice of material that ends up on the editorial desk. We really strived to present the most significant trends in arts and the most influential personalities. We also published contemporary philosophical texts which concerned art in some way - Baudrillard, Derrida... This proved to be ilusory which I still cannot understand today. Neither artists nor critics enjoyrf reading them. As to Czech art, we wrote strictly about contemporary trends and filled some gaps in Czech history. We published a series of monographic articles on artists who started working in the 60‘s - Boštík, Šimotová, Věra Janoušková, Olga Karlíková, Vladimír Janoušek as well as Reinek, Váchal and Drtikol.
We wanted the exchange of information in contemporary art context to be bilateral. The magazine had extensive English summary and we wanted to distribute it abroad which we failed doing. Some institutions, however, subscribed to it - Centre Pompidou, MOMA...
I don’t see it accidental that a magazine conceived in this way ceased to exist. It didn’t find support because many other activities vanished - the Soros University in Prague, Ivona Raimanová’s exhibition program at the Prague Castle. I think this represents danger but at the same time I think nobody is really interested.
Wasn’t it a pity to give up Výtvarné umění despite the lack of state funding?

I applied for grants with all the foundations I know about, both local and foreign. I was getting just enough money to maybe cover the cost of paper. The organization which I expect should cover at least 10 to 15% of the total costs - the ČFU Foundation - unfortunately showed no interest in the magazine recently. I do admit that I was not able to find sources of funding other than the state and art community. I admit my fault but at the same time I doubt that it would be possible with this type of a magazine.
What do you want to do now?

I don’t really know what I’m going to live off. I’m in a situation when I think of leaving arts completely and start doing something completely different. My dream is to publish books but, again, I can’t get the money for it. I’m preparing two exhibitions this year - Czech part at the international biennale in Montenegro and an exhibition under a working title Painting which should be in Rudolfinum’s small gallery.
What makes a person like you who devoted large part of her life to arts give up everything and leave arts?

I can’t pay the bills. My income as Výtvarné umění’s editor-in-chief was puny but meant a certain minimum for me which I now don’t have.
In a situation when Výtvarné umění ceased to exist and other magazines face various problems, do you see any way out of this obvious crisis?
I can say how I see it but I’m not sure whether it’s a way out. The Ministry of Culture should decide whether they want to do cultural policy or not. Right now it seems that they actually don’t want to do any cultural policy. I’m not sure whether that is right in a state of a crisis in arts. If the Ministry decides that they do want to do cultural policy, they have to set priorities and say what is necessary to keep up by all means even under circumstances of lack of funding. Communication in arts, cultural information for public are such value, I believe. Maybe it’s not really number one - art museums are probably that number one but information follows at the second position: publishing a professional art magazine and good books on art even in minimal circulation. Keeping about three non-commercial galleries with well structured program is similarly important. This represents the bare minimum for Prague art community for example. The Ministry is an office and it is necessary to push officers to actually make some decisions. But art community lacks power to do so, everybody is taking care of their own business. I know it’s hard but if there isn’t such initiative and doesn’t turn itself into political force, there is no chance of improvement. Otherwise, the Ministry itself would have to decide without being forced.( page 5)




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Kompletní vydání filmů a dochovaných záznamů živých vystoupení Víta Soukupa. Balení obsahuje dvě DVD, katalog s texty Terezie...
Více informací...
12,80 EUR
13 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
824 USD
New book of horror, fun, unexpected adventure and disaster by Mike Diana. Official release date is March 17 2017. More than 112...
Více informací...
29 EUR
30 USD
V této autorské knize propojuje Martin Zet viditelné / hmatatelné / uskutečněné / formulované, do jednoho celku
Více informací...
7 EUR
7 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS