Časopis Umělec 2000/3 >> Jana Kalinová Přehled všech čísel
Jana Kalinová
Časopis Umělec
Ročník 2000, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Jana Kalinová

Časopis Umělec 2000/3

01.03.2000

Lenka Lindaurová | nové tváře | en cs

Nar. 1978, studuje na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru Intermedií a konceptuálních tendencí u profesora Petera Rónaie. Jana Kalinová, původně vyškolená v malbě, se ve své tvorbě zaměřila na konceptuální objekty, které jí jako by mimochodem jen tak odpadávají od ruky. Jejich výrazná nápaditost a ironie je snadno zviditelňují mezi ostatními mladými umělci. Její objekty působí dojmem, že je autorka vytahuje ze své soukromé zásobárny nápadů s klidem člověka, který ví, že je bezedná. Mezi nejvýraznější práce Jany Kalinové patří dřevěná souprava žárovek, zářivek, vařiče a topení, která dokazuje, jak jednoduché je dobré umění. Oživlý negativní hasicí přístroj evokuje návštěvu mimozemšťanů u Kalinů, podobně jako barevné xeroxované ručníky. Jana Kalinová pracuje s časem a proti němu: příkladem je model televize ze sedmdesátých let




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…