Nar. 1978, studuje na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru Intermedií a konceptuálních tendencí u profesora Petera Rónaie. Jana Kalinová, původně vyškolená v malbě, se ve své tvorbě zaměřila na konceptuální objekty, které jí jako by mimochodem jen tak odpadávají od ruky. Jejich výrazná nápaditost a ironie je snadno zviditelňují mezi ostatními mladými umělci. Její objekty působí dojmem, že je autorka vytahuje ze své soukromé zásobárny nápadů s klidem člověka, který ví, že je bezedná. Mezi nejvýraznější práce Jany Kalinové patří dřevěná souprava žárovek, zářivek, vařiče a topení, která dokazuje, jak jednoduché je dobré umění. Oživlý negativní hasicí přístroj evokuje návštěvu mimozemšťanů u Kalinů, podobně jako barevné xeroxované ručníky. Jana Kalinová pracuje s časem a proti němu: příkladem je model televize ze sedmdesátých let
Doporučené články
|
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
|
|
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
|
|
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
|
|
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
|
|
Komentáře
Článek zatím nikdo nekomentovalVložit nový komentář