Časopis Umělec 2003/1 >> Kaprun Přehled všech čísel
Kaprun
Časopis Umělec
Ročník 2003, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Kaprun

Časopis Umělec 2003/1

01.01.2003

Jiří Ptáček | téma | en cs

Čas od času se rozhorlím a mám dojem, že Petra Brožku znám. Jakmile se mohu v klidu zamyslet, mé přesvědčení se pomalu vytrácí. Jenže neustále mě popouzí směs jeho pronikavé inteligence, snoubící se s neustávající sebeironií.
Původně jsem ho požádal o autorský dovětek k vlastní práci, ale překvapivě jsem obdržel pouze náčrt rozhovoru, který provedl sám se sebou. Brožka v něm svěže parafrázoval možnost, jak vyjádřit vlastní myšlenky, a současně shrnout svůj odlehčený postoj k nim. Zároveň mě požádal, abych jej zpracoval ve vlastním textu.
Kdo je tedy Petr Brožka? Ukázkový příklad mladého českého umělce, který se po studiu na Fakultě výtvarných umění v Brně odstěhoval do jihočeských Borovan a v domku naproti místnímu hřbitovu zdánlivě pozapomněl, s jakými koncepcemi dříve přicházel. Nám se však z paměti nevytratilo ani nevyslyšené pozvání Karla Gotta na školní klauzury, miniaturní keramické Porsche, ani série dokumentací jeho pokojových obrazů nebo tucet masek provedených temperou na papíře, jimiž nejen obhájil diplom, ale také obdaroval komisi a přihlížející. Neuvěřitelně vyhlížela také obrovská koule se šipkou, jíž Brožka získal z brněnského výstaviště. Či panel eliptického půdorysu s polojasným nebem na povrchu, který pořídil na stejném místě a při prezentaci galerie Eskort na loňském Bienále mladých použil opět jako panel. Ready-made, které nemohlo zvýznamnit umělecký čin. Přítomnost bez toho, aby si to okolí dalo dohromady.
V Borovanech se Brožka uchýlil k plátnům a barvám. A během jednoho roku namaloval cyklus Kaprun. Obrazy s kubizující morfologií, přeplněné odkazy k realitě: horám, mračnům, snowboardům a východům sluncí, stylizovaných jako komplikované, organické soubory log. V poznámkách Petr Brožka svůj výběr námětů komentuje slovy: “Kaprun je středisko
v Alpách, kam jsem minulý rok jel s přáteli. Opravdová nádhera. Těžko to s něčím srovnávat. Prostě nadšení. Když jsem se pak zbytek zimy trápil doma, chtěl jsem si to alespoň vzpomínkou připomenout. Já to v těch obrazech vidím, ale v konkrétní podobě je to nepřenosné. (...) Je to vlastně jen cyklus Kaprun. Tím, že se v něm prolíná sportovní ikonografie s jazykem abstrakce, stává se čitelnou jen neúplně. Tedy pro umělce, co nejezdí na snowboardu a pro snowboardisty bez obecných kunsthistorických znalostí....” Jadrnost Brožkova vyjadřování by nás však neměla mást. Ne nadarmo o sobě prohlašuje, že je konceptuální malíř. “Je to poctivá postmoderna. Konceptuální aspekt je nedílnou součástí. Avšak jen jako příběh k pousmání. Nikoho totiž samozřejmě nezajímá, jak jsem se měl na horách. Moje obrazy jsou narativní, ale nevadí mi se na ně dívat jen jako na abstrakci. I tak se mi zdají zajímavé. A nepřipadá mi, že by tam ten koncept byl navíc. Velkou měrou to odlehčuje, když je tady přiznaným konceptuálním kýčem.”
Ale jak Brožka svéráz konceptuálního kýče chápe. V poznámkách se k tomu neustále vrací: “Těžko se to vysvětluje, lehko ukazuje. Jako máku je ho. Umění budované na principech kýče. A není to nic negativního. Obecné povědomí o kýči je založené na spojení: romantický námět, impresionistický styl a naivistické provedení. A ať děláš, co děláš, s touhle trojkombinací si jiné označení nevysloužíš. Jenže takový remix věcí je podstatou postmoderny. Už je z toho jedno
z těch postmoderních klišé. Je tak rafinované a v kultuře už tak zakořeněné, že pokusem zbavit se ho mu vlastně přitakáváš.
Bylo to ale vždycky. Je to i dnes. Kýč je jako tao - všudypřítomné a nezničitelné. Pros
tě s ním začneš existovat a začneš ho používat. Jako věc, od které se distancuješ, nebo jako popularizační element. Nebo na to prostě nemyslíš. Nejsem z lidí, kteří se ostentativně brání. Ale jeho koncepce, která dřív byla tak mile nezávazná, už dneska takhle nemůže zafungovat. Bylo toho prostě už trochu moc. I klišé postmoderní ironie se již asimilovalo s výtvarným prostorem. Tak třeba: uděláš-li striktní koncept, nikdo nepozná, jak to vlastně myslíš. Jestli vážně, nebo ironicky. A kdo má pocit, že má cenu něco nějak myslet, je naivní. Ta naivita, ještě v provedení identickém 60. letům a ve spojení s akademismem té které doby, dává vzniknout ukázkovému konceptuálnímu kýči. Ironií a ignorací modernistických postupů se může postavit pouze nadčasová moudrost. A je na ní dnes někdo zvědavý?”.
Zhodnocení modernismu se však u něj musí odehrát pouze na formální bázi. Ale co jiného dnes z původně monstrózních projektů dvacátého století zbylo: funkcionalismus se změnil v symbol čistoty
a surrealistický ponor do sdělného podvědomí v každodenní alternativu pragmatického životaběhu, vlastně obdobně iracionálního jako předčasně kanonizovaná trojice Sen, Imaginace, Asociace.
Kaprun si neosobuje právo vrhnout se tam nebo tam, pouze kolísá:
1. mezi snahou o zábavu střídavých barevných segmentů a nechutí, postavit ji na barevném důrazu.
2. mezi perfekcionalismem konstrukce iluzivního prostoru a plošným, pseudoinsitním ornamentem.
3. mezi precizně vedenou konturou a jejím zbagatelizováním chybami a nepřesnostmi.
Snowboard se mění v “bruselský” talířek, stejně jako v lidový dekor míchaný s parapsychadelickou variantou komerční značky. Musím jinými slovy opakovat to, co jsem si už tolikrát řekl: jsou to zábavně mdlé obrazy s jasnozřivou vůli k tomu, aby takové byly.
Distancovaně - ale s o to větší ochotou - je třeba přistupovat i další kvalitě Brožkova cyklu: k volnému používání tvarového aparátu kubistické malby. Počáteční stylizace Kaprunu se neomezovaly na konkrétní výtvarný jazyk, ale Brožka s příznačnou nadsázkou komentuje, jak nalezl podobnost s kubistickou skladebností. Kaprun se vyznačuje dynamickými prvky, které skládají konkrétní zpodobení na jinak abstraktní ploše a současně mu dodávají hybnost. A rovněž se stávají sofistikovanou variantou popové estetiky. Vlastně bychom Brožkův přístup mohli přiblížit metaforou bifokálního vidění. Jedním okem vnímáme civilní náměty, druhým způsoby kubistického frázování, které se během jednoho století staly globálním kulturním majetkem. Proto se Brožka může odvážit i k další ironii vůči představě komerčně úspěšného umění. “... kubismus je zaručenej obchodní tah. Jestli se v EU budou ptát po našem umění, jistě dají přednost něčemu, co navazuje na tradici českého kubismu. Byť na tradici úsměvnou. Na tu, co byla před hi-techem, jehož jsou ve světě mračna, navíc x-krát kvalitnějšího.” A hlásá: “Kubismus - Vaše správná volba”. Podobě s reklamou na prací prášek se nedá nic vytknout. “Jenže, to je taky jen konceptuální póza. Prostě vtip. Moje tvorba vstřebává spoustu tradičních elementů intuitivně, ale konečná forma musí být vždycky promyšlená ve všech dopadech. Alespoň dodatečně. Něco namaluju a pak se na to dlouho dívám a hledám si tam to svoje. Není divu, že v poslední době upouštím od promyšlené kompozice a zjevnější vtip přestává být
humorem. Spíš než kubismus přichází surrealismus geometrických forem. Je daleko tendenčnější než předchozí cyklus. Vstřebává nejlepší z výdobytků českého malířství 20. století.” Když se umění přizná k tomu, že je obchodní artikl a podléhá dobové poptávce, z principu mu to neubírá na kvalitě. Kvalita mizí, když se takové přiznání prozradí jako morální imperativ. Brožka pátrá po možnosti, jak skloubit tradiční malbu s prožitkem dnešního člověka, aniž by se ztratil entuziasmus námětu a provedení. Hledá civilní polohu, která by se nevzdávala kontaktu se sofistikovanou bází západního umění. Pátrá po srozumitelných vizuálních kódech vnímání reality, ale užívá je k narativní transformaci subjektivního světa. A mezi mladé Čechy tak vstupuje individuálním a na aktuálních trendech nezávislým jazykem, jaký lze jen málokdy zaslechnout.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
81 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS