Časopis Umělec 2005/2 >> Maix Mayer – mlčenlivá hvězda Přehled všech čísel
Maix Mayer – mlčenlivá hvězda
Časopis Umělec
Ročník 2005, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Maix Mayer – mlčenlivá hvězda

Časopis Umělec 2005/2

01.02.2005

Martin Vančát | profile | en cs de

Naši procházku nočním městem přerušil model letadla v prosvětlené výkladní skříni kanceláře aerolinek. Zespodu byl nenápadně nabodnutý na kovový prut – průlet mezi reklamními fotografiemi firmy a květináči pokojových rostlin. Aranžmá se od sedmdesátých let příliš nezměnilo. Letecké společnosti převzaly tenhle prvek jedna od druhé a vytvořily tak modelovou situaci, která má ukázat, že jejich stroje opravdu létají vzduchem. Tohle je prostředí, v němž se pohybuje Maix Mayer. Přitahují ho situace, v nichž lze význam volně transformovat. Okruh jeho tvůrčího zájmu tak většinou tvoří vztah reality a jejího popisu. Inspiraci nachází ponejvíce v architektuře a filmu.

Hippies? Puhdys.
Maix Mayer se narodil v Lipsku v době, kdy lidé ve východním Německu stále ještě věřili v lepší budoucnost a svým dětem dávali zvláštní jména, poněvadž si mysleli, že tahle generace už bude na služební cesty létat do vesmíru. Zrovna totiž startoval vesmírný program a všichni tím tak trochu žili. Na Západě v kinech strašila komtesa ze Spessartu, mezi klapkami se pak narychlo dostavoval příšerně dlouhý úsek dálnice Norimberk – Stuttgart, a podobných šlágrů tu byla celá řada. A při tom všem si lidé nebyli zrovna jisti, jestli se jim to celé náhodou nezdá.
Malý Maix byl vnímavý chlapec. Tohle všechno nějak vstřebal a ještě se snažil utéct do světa oceánské biologie. Prý i proto, že to mohlo později znamenat reálnou šanci cestovat po světě. Často říkáme, „tu dobu bych chtěl(a) zažít!“, ale nikdy to nemyslíme úplně vážně, ledaže bychom měli možnost vyjednat si opravdu dobré podmínky. Pozor, tohle je NDR v roce 1!
Jako malý také navštívil lipský veletrh, kde spatřil neuvěřitelné prototypy zahrádkářských chatiček navržené jakýmsi VEB kombinátem. Spolu s kamarády zavítal také do biografu na film Der schweigende Stern, první ze čtyř sci-fi filmů natočených ve východoněmecké produkci. Pod názvem First Spaceship on Venus se v přestříhané cenzurované verzi distribuoval také v USA.
Z filmu se mu do paměti vryly herecké výkony Oldřicha Lukeše, který nás doma oslňoval v televizním seriálu My z konce světa, a postava čínského lingvisty, který na Venuši mluví s hvězdami.

Subfiction
O pořádných pár let později vzniká Mayerův cyklus Subfiction. Práce Subfiction 1 (2000), na kterou později navážou ještě tři další pokračování, má zjevné konceptuální rysy. Mayer se seznamuje s architektkou/scénografkou filmu Der schweigende Stern. Ta mu líčí určité detaily z natáčení filmu, jeho ale nejvíc zajímá postava čínského lingvisty. Čínský herec Tang Hua-Ta, který postavu hraje, neuměl ani slovo německy, jeho repliky musely být později nadabovány – ve filmu však stále něco vypráví. Mayer se tím rozhodne zabývat trochu nad rámec běžného zájmu. Jede do Hongkongu, kde se snaží sehnat někoho, kdo by uměl odezírat ze rtů. Není to vůbec snadné, ale nakonec se mu to podaří, a tak se mimo jiné dozvídá, že herec vyznává lásku japonské herečce, která ve filmu také hrála. Celý pátrací proces popisuje dokument Subfiction 2 (2000). Mayer se rozhodne také vytvořit originální filmový plakát. Ještě během svého pobytu v Hongkongu najme několik malířů plakátů a všem zadá stej-ný úkol: namalovat čínského vědce, jak letí v kabině kosmické lodi vesmírem. Námětem Mayerovy práce je proces natáčení čtyřicet let starého filmu, do něhož „posmrtně“ zasahuje jako posedlý soukromý detektiv a jejž se mu podaří přenést mimo původní čas i místo. Odměnou za vynaložené úsilí je, že se mu tímto způsobem povede zrelativizovat bezvýznamnost hodnoty informace a paměti.
Subfiction pokračuje třetím a čtvrtým dílem (2001). V prvním díle poslal portrét zamilovaného čínského lingvisty do vesmíru ve svém oblíbeném objektu: domku pro zahrádkáře, který viděl poprvé tak dávno na veletrhu v Lipsku. Shodli jsme se, že tématem obou posledních dílů je prostor, i proto se Mayer tentokrát rozhodl použít 3D animaci. Zatímco „trojka“ je radostná žlutá vesmírná jízda s odkazy na základní chemické názvosloví, „čtyřka“ je inspirovaná závěrečnou scénou výbuchu vily v Antonioniho majstrštyku Zabriskie Point. Zahradní chatička se tu v pateticky existenciální atmosféře rozpadá na drobné části jako při Dni zúčtování. Hudební doprovod tentokrát neobstarávají Pink Floyd, ale sám Albert Einstein na své housle. Skladba se jmenuje Teorie relativity.
V této práci se Mayerovi podařilo poodhalit technické principy výstavby nejznámější scény Antonioniho filmu a zároveň je elegantně parafrázovat ve vlastním díle. Využívá při tom možností 3D animace, které mu jsou náhradou za Antonioniho sedmnáct kamer. Divák je ozářen explozí nového obrazu, který se dá jen těžko začlenit do nějakého známého časoprostorového rámce. Při sledování zpomaleného rozpadu celku na jednotlivé části překračujeme hranici mezi konkrétním a abstraktním obrazem, aniž bychom si toho vůbec všimli.

Posedlost betonem
Maixe Mayera zajímá architektura, která vyrůstala spolu s ním ve východním Německu. Vybudoval si k ní neutrální vztah, a může se k ní proto často vracet. Ve svém prvním filmu, nazvaném Transarchitektur oder Psycho in Dresden (1997), natáčí architektonické detaily města a pokouší se vyjádřit prázdno, které tato architektura tak zázračně produkuje. Je zvláštní, jak jednoduše se mu podařilo ukázat, co skutečně znamená architektura pro obyvatele města a jak je tiše ovládá. Nosným principem filmu je střídání záběrů konkrétních míst a abstraktních rastrů; ukazuje se, že je to vlastně vhodná forma pro takový druh vyprávění: úchylná a nepopisná.
V projektu nazvaném Hanoi (2004) představil deset velkoformátových tisků, které ukazují dnešní podobu městské části Halle-Neustadt, která byla vybudována po druhé světové válce. Můžeme je číst jako obrazy moci komunistické architektury, která tak neohroženě experimentovala s urbanismem. Lidé na nich ovšem chybějí, protože by narušovali dokonalost architektury. Součástí výstavy Hanoi byl i model Kugelhausu, bizarní kulovité stavby, která se skládá z dvaceti šestiúhelníků a dvanácti pětiúhelníků a stojí na pěti podpěrách – v bývalém východním Německu takové stavební řešení zaručovalo, že stavba nepotřebovala stavební povolení. Instalaci Hanoi/Ha Neu doplnil autor dvěma židlemi, z nichž bylo vidět výlohou galerie do ulice. Židle opatřil sluchátky, ve kterých lidé mohli poslouchat imaginární rozhovor odehrávající se někde na ulici.

Last Train to Transcendental
Podobně vřelý vztah jako k architektuře má Mayer i k železniční dopravě. Loňský projekt Zum um Zug představil v depu lokomotiv lipského hlavního nádraží. Diváci sledovali jeho dokument na projekčním plátně, které umístil na otočnou rampu, kde se vyměňují lokomotivy. V pozadí dál probíhal nádražní provoz.
Film je o fascinaci železnicí. O posedlosti, která má v Německu silné kořeny. Hračkářství v NDR toho byla plná. Myslím, že i českým dětem bylo divné, proč si východní Němci tak rádi staví modely tratí a měst. Mayer nahrával rozhovory s lidmi, kteří si fotí jedoucí lokomotivy nebo věnují svůj volný čas stavbě nových tratí pro modely vláčků. Sledoval, jaký charakter má útěk z reality s pomocí koníčku.
V poslední době začal Mayer spolupracovat s britským dýdžejem Robinem Rimbaudem aka Scannerem. V mixu Transrapid jde o volnou DJ/VJ performanci, při níž Mayer pouští obraz a Scanner techno. Začíná mimořádně monotónní sekvencí s vagónem, kterou Mayer postupně prostříhává s přibližně deseti dalšími filmy, v nichž se objevuje vlak. Tahle „jednota místa“ je zásadní i účinná a pro jeho práci už typická. Úplně lehce nás dostane do příběhu, který se postupně zrychluje, aby v závěrečné části vygradoval v obrovské vlakové nehodě, do které se připletou snad všechny vlaky světa.

Cesta do vesmíru
Zatím poslední Mayerův film se jmenuje Raumgleiter. V jistém ohledu těží z jiných zdrojů než jeho dřívější práce. Obrací se však znovu k prvkům, které jsou pro jeho vnitřně provázanou tvorbu příznačné.
Mayer měl možnost filmovat v dosud neotevřené budově lipského muzea moderního a současného umění. Pořídil precizní, pomalé záběry, v nichž se kamera pohybuje prostorem a vytváří iluzi, že se vlastně pohybujeme uvnitř vygenerovaného trojrozměrného prostoru. Objevujeme, jak významný vliv na architekturu měla modernistická vlna geometrické abstrakce. Mondrian i Malevič na nás civí z každého průhledu, přestože je v budově zatím ještě nikdo neviděl. Prostor se tak stává na jednu stranu nekonkrétním a neutrálním, něčím, co lze vnímat z různých úhlů, lehce převrátit naruby a odkud lze případně uniknout ven rychlostí světla. Na druhou stranu se stává indexem své vlastní estetické determinace.
Skvělá scéna se odehrává v depozitáři-strojovně. Dochází tu k dokonalému souznění metaforického spojení sbírka moderního umění – kosmická loď. Zatímco se nahoře dojímáme krásou a funkčností, dole teče olej a stroje se nezastaví.

A pak
Maix Mayer má vyvinutou schopnost vyjadřovat se abstraktně s pomocí tak konkretizujících médií, jakými jsou film nebo 3D animace. S informací nakládá volně (přitom zodpovědně), považuje ji za náhodně vytvořenou šifru, kterou je potřeba rozluštit nebo naopak zašifrovat ještě víc. Nevnucuje nám přitom žádné konkrétní významy, hledá spíš roviny jejich kolektivního sdílení. Rád pracuje s jedním výrazným předmětem, který opakovaně transformuje a mění jeho možné významové roviny. Jako by naznačoval, že mu jde o modelové situace, do kterých můžeme dosazovat, co nás zrovna napadne. Příběh je pro něj přesto druhotný, hlavní je forma zakládající poetiku obrazů a současně i významových světů, na nichž se každopádně velkou měrou podílíme my sami.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
2004, 35.5 x 28 cm (3 Pages), Pen & Ink Comic
Více informací...
780 EUR
828 USD
Katalog předního českého malíře Igora Korpaczewského, jenž vystupuje pod pseudonymem KW a působí jako pedagog na pražské...
Více informací...
99 EUR
105 USD
Experimentální literární dílo malířky Kamily Ženaté vychízející z konverzací na internetových seznamkách.
Více informací...
4,83 EUR
5 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
80 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS