Časopis Umělec 2001/1 >> Hle, jaká lež ukázala se Přehled všech čísel
Hle, jaká lež ukázala se
Časopis Umělec
Ročník 2001, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Hle, jaká lež ukázala se

Časopis Umělec 2001/1

01.01.2001

Lenka Lindaurová | rozhovor | en cs

Bettina Rheims a Serge Bramly, I.N.R.I. Galerie Rudolfinum, Praha. 16.2. – 6.5. 2001.
Kdyby autoři I.N.R.I. tvrdili, že vytvořili ironickou postmoderní reflexi symboliky biblického příběhu, pak se dá říct, že se jim to zkrátka nepovedlo, jestliže však prezentují svůj projekt s naprostou vážností a snahou předložit v dnešním zkomercializovaném životě vyšší duchovní hodnoty a nové chápání první legendy, pak je to jednoduše podvod. A jestli ředitel galerie Rudolfinum prezentuje výstavu jako další z kontinuální linie expozic zabývající se identitou, tělesností (a jmenuje přitom Nan Goldin či Cindy Sherman), pak si nemůže myslet, že mu odborná veřejnost uvěří.
Podle autorů byl ohlas I.N.R.I. v některých zemích i takový, že církev se rozhodla využívat jejich fotografie k edukativním účelům. Duchovní pochopili dobře záměr autorů: na pěkně zbarvenou reklamní vějičku se mládež a publikum vůbec chytí. Redundantní obrazy pod alibi víry slibují přeci ty samé vymoženosti jako kdejaký bulvární plátek.
Modelka a později úspěšná oficiální fotografka Bettina Rheims, která v roce 1995 vyfotila prezidenta Chiraka, a průměrně úspěšný spisovatel Serge Bramly zkrátka pracují systematicky. Vyberou si téma, pak ho studují a přistoupí k němu. Agentury jim dodají modely, popřípadě je dohledají sami, pro interiérové scénky si vyberou blázinec (jelikož jeho zdi obsahují tolik tragických příběhů) a pro exteriéry si zajedou na pobřeží slunného Španělska. Aranžují všechny ty Ježíše a Marie a určitě je to dost baví. Není ovšem jasné, proč se to prezentuje v galeriích jako umění.
Rheims a Bramly, oba nevěřící, mají pocit, že k pochopení velkého tématu stačí zobrazit jej v současných ikonách. Tak jako renesance a baroko zobrazovaly Marii a Ježíše v soudobých reáliích, autoři projektu I.N.R.I. udělali totéž. Jak je to jednoduché: anděl na houpačce sdělí Marii na pláži, co ji čeká, Ježíš se courá po svých cestách v adidaskách a z mrtvých vstává v pitevně, zatímco Jidáš coby odbarvený skejťák se odpráskl revolverem. Dají se takto příbližit zákruty víry? Milé děti, dobře víme, že Pánbíček přece vypadá jako fousatý dědeček.
Jiný Francouz, Jean Effel, udělal už před časem z Nového zákona komiks — a ten se mu povedl; obávám se, že splnil i role, které si vytkli jeho pokračovatelé. Ti se ovšem domnívali, že navazují přinejmenším na Piera della Franceska. “Hle úkol, který jsme si uložili: znovuvytvořit takové situace vizí a zjevení,” sdělili tito dva osvícenci, poté, co si po ránu asi rok četli z evangelia.
Autoři si koneckonců mohli vybrat jakékoliv téma a na ně zaranžovat sérii krásných, dokonalých obrázků. V této formě by jim vždycky vyšli jen módní fotografie, reklamní ikony, vyprázdněné obrazy loutek. Lze vůbec použít takové obrazy, které zvlášť v pouličních lightboxech vynikají svou stupiditou, k vyprávění příběhu plného bolesti, otázek a pochybností? Proč se raději nezabývat přímo konkrétními okázkami, než symbolem postavy Ježíše na prahu 21. století? Proč se však vůbec na to ptát, stojí-li před námi falešní umělci.
Pro české diváky je třeba připomenout, že sláva bývalé fotomodelky a neznámého spisovatele je asi toho druhu jako věhlas úspěšného a dá se říci i světoznámého českého fotografa Jana Saudka. Úplně jednoduše by se dala jejich tvorba nazvat kýčem a zkrátka ignorovat. Bohužel ji česká média i samotná galerie s dobrým renomé prezentují jako “umění”. (Podobně před dvěma roky proběhla výstava černobílých portrétů slavných lidí od Annie Leibovitz ve Veletržním paláci; ačkoli její práce byly umělecky rafinovanější, nešlo o nic jiného než o dobře zvolený záměr.) Bylo by jistě zajímavé znát pozadí podobných populárních výstav. Kdo je komu slibuje, kdo a proč z toho těží, se můžeme jen dohadovat. Pro Rudolfinum si výstavu vybral sám ředitel Nedoma, protože ho téma evangelia osobně zajímá a určitě kalkuloval s vysokou návštěvností. Faktem zůstává, že podobné výstavy jsou medvědí službou pozici současného umění v našich poměrech a jen diváky utvrzují v přesvědčení, že každé jiné (než toto kýčovité) umění je podvod. Mohla by nám proto výstava I.N.R.I. být stejně jako zahraničním art magazínům ukradená, ale u nás v čase zmatků se její uvedení rovná nebezpečnému experimentu. Kdyby tady byla už vytvořena normální struktura, dostaly by podobné výstavy své místo a povrchní madam Rheims by se nemohla dostat do kontextu silné hvězdy Goldin.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
The volume year contains 7 issues. The magazine is in Czech language and has an English conclusion.
Více informací...
11 EUR
11 USD
Pencil Drawing, 21.5 x 28 cm
Více informací...
216 EUR
222 USD
Tento díl je věnován Kateřině Vincourové, laureátce Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1996, a její instalaci Bez názvu (1995 -...
Více informací...
23,75 EUR
24 USD
Obsah, , Úvodem, Mně se tady líbí, Nevětrej a mlč!, Libkovický tajenství, Stačila dobrá vůle, Konec nadějí, Doslov Erazima...
Více informací...
23 EUR
24 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS