Časopis Umělec 1998/1 >> Zapálená vášeň Montrealu Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 1998, 1
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Zapálená vášeň Montrealu

Časopis Umělec 1998/1

01.01.1998

Lucinda Catchlove | montreal | en cs

The Montreal Musée d’Art Contemporain’s first show of “young“ local artists in ten years, Of Fire and Passion, has blown a breath of fresh (and hot) air through the museum’s hermetic universe and ignited smoldering controversies in the Montreal art world, high and low. It is not, however, the kind of excited controversy that surrounds shows of young, irreverent, “cutting edge“ artists in London, Paris or New York - in fact, the art itself seems to have become lost in the blazing spectacle debate about the ability of the Museum’s head curator, Réal Lussier, to judge what is actually happening in the contemporary Montreal art scene. Where there’s smoke, there’s fire - and Lussier (whose taste runs to the dry, academic, overly intellectualized aesthetics of the 80‘s) handed local artists and critics the lit match.
Embedded in the ashes of Montreal’s economy is a glowing ember of creativity that makes many young (and older established) artists call Montreal home. As in most financially depressed cities, this has led artists to concoct ingenious, creative ways to make and exhibit their work and freed them (not always willingly) from the constraints of the art market. The result is a wealth of site specific installation, performance and other ephemeral artistic expressions.
In fairness, Lussier did find the one flame that fuels current artistic production/climate (at least in the “first“ world), no longer is there any one over-riding aesthetic, theory or practice - diversity rules the day. Hi tech, lo tech, glossy, gnarled, loud, silent, wordy and transcendent - all are represented. The most transcendent being Karilee Fuglem’s Languor. Consisting of three vivid red and pink, oblong, “breathing“ latex “pods“ illuminated from the interior, this is perhaps Fuglem’s most elegant work to date. The slow, silent ‘breathing‘ of the pods combine with the luscious colours like a mantra - the mildly erotic, sensually soothing rhythm lulls the mind and body into a serene state. Few other works approach Languor’s elegant eloquence though many are long winded. Lucie Duval’s Southern Women definitely falls in this category. In a complex, fictional museum housed in an alcove, Duval weaves a narrative of interconnected photographic imagery which takes us from colour photographs of a toy bunny with twisted ears in bondage gear through Nike baseball caps to a curving scimitar. Liberally iced with historical illusions, this confectionery is a tasty mindful.
In fact, many of the chosen works reflect Lussier’s taste for the conceptual - or, more accurately, works that read well on paper. Carl Bouchard’s Suicide and Other Assassinations (Connoisseurs Cabinet) consists of 64 heart shaped plastic sacks with straws stuck in their wine stained husks. Mounted on the wall, these dejected specimens encased in insect boxes become metaphors for wasted, consummated, love sucked dry. His other pieces in his Suicide series are less effective - a skull and backbone lying in a baby’s bath tub fails to be more than a pose defined by it’s heavy art historical allusions. Much of the work is uneven in this way, only one of Jacki Danylchuck’s layered, delicately lace cut photographs actually congeals as an expressive whole. Emmanuel Galland’s huge (3 panels of 12 101,6x101,6 cm color photographs of a Superman action figures) Superman exposes questions about both individuality and collectivity in contemporary culture but the unfortunate installation mars its effectiveness. In fact, many of the works suffer from a similar lack of space and the museum environment even seems antithetical to a few.
Of Fire and Passion cautiously reflects the same trends surfacing on the international stage, and artists like Fuglem, Carol Dallaire (whose Pathologies secrétes (Les Regards glauques) uses collaged computerized images with text to create a colourful narrative about seduction), Duval, Emmanuelle Léonard (whose beautiful black and white photographs of parking garage interiors are pure abstract sculpture where light and shadow, architecture and stains on the walls combine to create a crisp metaphorical space) and Emmanuel Galland are up to the challenge. Obviously, for many, inclusion in a museum show is a validation - though Lussier, exhibiting as much fire and passion as a wet blanket, made it evident in his essay that he is hesitant to defend the longevity or quality of his choices. While there is much good art in this exhibit there are few brave or even unexpected choices. This could leave one to believe that the creative fires in Montreal are barely hot enough to forge a blunt edge, let alone one that cuts. But perhaps it is the nature of museums to smother and entomb art. Ultimately the sterility of the museum, made it impossible for the young artists to penetrate it’s paradigm. There are enough orgasms in the show to make the wank worth it, but no matter what I do that chafing feeling just won’t go away.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Getting down and into it, I hope to write for some time with no other objective than to entertain, let you know and otherwise...
Více informací...
7 EUR
8 USD
cyklus kreseb s verši a slovními hříčkami, , Petr Marek je hudebník a posedlý kreslením. Přesto že žije již mnoho let v...
Více informací...
10,06 EUR
11 USD
Cowgirl, 1994, acrylic painting on canvas, 45 x 36, on frame
Více informací...
1 250 EUR
1 347 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS