Práce Raba Harlinga ve věži nad bitvou o Poplar
Magnetická brutalita postmoderního strachu
Několik měsíců po návštěvě přítele v Balfron Tower se Rab rozhodl věnovat tomuto místu několik let. Nastěhoval se do této metafory brutalistního slohu jako do jádra inspirace svého budoucího uměleckého díla. Balfron Tower je opuštěná futuristická cesta architektury děsící okolí chladného chřtánu Blackwall tunelu, má romanticky dystopický výhled na ghetto sociálního bydlení Poplaru se siluetou imperiálního sídla našich dluhů obaleného do sklobetonové skořápky na horizontu. Ne to co se nám podařilo vytvořit ale především fantazie a sny co selhaly předurčují naši budoucnost. Měli bychom jim věnovat víc pozornosti.
Strach je v architektuře Londýna pozitivní hodnota. Všechny architektonicky zajímavé moderní budovy tohoto města mají za úkol ve svém okolí vzbudit nový druh obav. Nejde již jen jednoduché připomenutí moci ale znamená také, že tato moc je podivná, neuchopitelná a může se díky ní stát cokoli. Teror velkoměsta se ve své chladné eleganci, omračující dynamice a absolutní sexuální dominanci stává hypnoticky přitažlivý.
Dominanty měst mění život jeho obyvatel ve věčný trans z něhož únikem je jen smrt. Současná moc udržuje své obyvatele v nejistotě a zbytek světa v chaosu. Subjekt takové moci se nebráni protože bezvýchodnost vzbuzuje eroticky podbarvenou odevzdanost oběti. Taková moc dá vládnoucím méně práce než předchozí idealistické pokusy o iluzi jistot za práci a celosvětově pochopitelný a akceptovatelný řád. Korumpuje absolutně vše nabídkou šance nejbližším, participace loajálním a dočasného parazitování ostatním. Rab netušil, že se ve věži stane svědkem těch nejperverznějších nuancí této strategie.
Příběh o tom jak nacpaný kapsy poslali prázdný kapsy do boje s děravejma kapsama
Za pobytu v Balfron Tower vytvořil Rab několik sérií z nichž některé z nich byly již veřejnosti představeny. V Divusu bude k shlédnutí pokračování analytické dekonstrukce věže prostřednictvím dlouhodobé fotografické dokumentace bytových interiérů. Rabovi se díky jeho důkladnosti podařilo navštívit většinu bytů, seznámit se s mnoha nájemníky v prostředí kde soused nezná souseda, a pomalu se dozvídat pozadí rekonstrukce věže z níž se později stalo nejskandálnější řízená gentrifikace.
Všichni už ty groteskní městské příběhy známe. Do upadajících čtvrtí se stěhují umělci za levnými nájmy, tím je oživují, svou kreativitou zatraktivňují, následně zdražují aby se pak stali obětí svých snah a uvolnili místo výstavbě luxusního bydlení. Neodcházejí ale sami. S nimi mizí i původní obyvatelé, kteří na tom ale před jejich příchodem nebyli tak zle. Proto některým lidem z ještě nedotčených městských částí slova ateliér, galerie nebo kavárna nahánějí hrůzu, vzbuzují vztek a odpor.
Donedávna byla ale gentrifikace považována za přirozený vývoj města. V posledních letech jí sice bylo občas investory pomoženo, kreativní komunitě různými výhodami usnadněna invaze a setrvání do doby dokud bude k potřebě, stále se ale dalo bezelstně lhát o nutnosti a nevyhnutelnosti. Co si ale myslet o od počátku organizované gentrifikaci, v níž se radnice, investor, developer, fondy na podporu kultury, umělecké organizace a kreativní komunita spojí proti původnímu, z jejich pohledu již bezcennému obyvatelstvu, aby se ho zbavila a chladnokrevně podělila o finanční i územní zisky.
Výstava Raba Harlinga je esteticky dokonalým a zároveň kritickým uměleckým pomníkem takového příběhu, který začal 6. června 2007 na radnici Tower Hamlets a pokračuje dodnes. Na pozadí výstavy probíhá též soud, jehož iniciátor se snažil umlčet kritické hlasy veřejně odhalující jeho praktiky. Důkazní řízení tohoto soudu a jím povzbuzené nezávislé investigativní akce ale odhalují jen nové skutečnosti o sofistikovaných, agresivních a cynických gentrifikačních praktikách, které tento kdysi obrodný proces činí tou nejodpornější ukázkou zneužití kultury a pokrytectví jejích představitelů.
Ivan Mečl
The images were taken by Rab Harling in Balfron Tower in the London Borough of Tower Hamlets between February 2011 and February 2014.
Základní odkazy
Vanessa Crawford, Balfron residents: “Privatising the tower will segregate the community”, Architects Journal, 3 November 2015, http://www.architectsjournal.co.uk/balfron-residents-privatising-the-tower-will-segregate-the-community/8691394.article#.Vjjv4cnOXlI.twitter
Rab Harling: http://rabharling.com/
Divus London: http://divus.cc/london/en/
Balfron Social Club: http://50percentbalfron.tumblr.com/
Petition: https://www.change.org/p/stephen-halsey-steve-stride-john-biggs-stop-privatisation-and-social-cleansing-at-balfron-tower
Odkazy
vimeo.com/104439481
balfrontower.org
http://www.eastendreview.co.uk/2015/03/24/balfron-tower-poplar-harca/
http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2014/sep/26/wayne-hemingways-pop-up-plan-sounds-the-death-knell-for-the-legendary-balfron-tower
http://novaramedia.com/2013/08/social-cleansing-in-tower-hamlets-interview-with-balfron-tower-evictee/
http://parliamentlive.tv/event/index/667e22e7-c184-4d12-a33a-07a0e9737a07?in=15:58:30&out=16:05:21
http://www.morningstaronline.co.uk/a-2a72-Balfron-Tower-Not-for-the-likes-of-us/#.Vj9kL67hDcM
https://www.change.org/p/stephen-halsey-steve-stride-john-biggs-stop-privatisation-and-social-cleansing-at-balfron-tower
http://www.historicengland.org.uk/listing/the-list/list-entry/1334931
https://municipaldreams.wordpress.com/2014/10/21/balfron-tower-poplar-2/
http://www.ucl.ac.uk/urbanlab/events/CM2014-balfron-tower
http://www.wharf.co.uk/news/local-news/poplar-harca-accused-pushing-out-10223686
http://www.wharf.co.uk/news/local-news/balfron-tower-upgraded-grade-ii-10272658
Komentáře
Článek zatím nikdo nekomentovalVložit nový komentář