Časopis Umělec 2007/1 >> Return of the art dead Přehled všech čísel
Return of the art dead
Časopis Umělec
Ročník 2007, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Return of the art dead

Časopis Umělec 2007/1

01.01.2007

Ivan Mečl | editorial | en cs de

Nevděčný čtenáři, který jsi určitě jen náhodou zavadil o tento cár textu, útržek upřímnosti a nalomený osten redakční. Určitě nevíš, že editorial vymysleli již staří Egypťané. Nazýval se tak text, ve kterém si tesař hieroglyfů skrytě vyléval zlost na zadavateli dlouhých a náročných nápisů plných sebechvály a povrchnosti. Zpočátku byly tyto krátké žlučovité výlevy zanechávány na vnitřních stranách náhrobků nebo sarkofágů a zůstaly tedy po tisíciletí utajeny. Od dob kdy byl vynalezen papyr, potom papír a strany listů mohly být otáčeny, se editorial dostal i před zraky nepovolaných čtenářů. První takový editorial se zachoval na jednom z nejstarších svitků alexandrijské knihovny – bylo to Thovtovo pojednání O historii třetího podvěta a souvisejících výšin – kde písař dopsal: „Thovt to diktoval opilý. Byl jsem při tom.“ Za tento editorial byl prý písař zaživa rozdrcen mezi pomalu se otáčejícími mlýnskými kameny. Pokud je poháněl Nil, musela to být skutečně pomalá smrt.
Dnes již nám pomalá smrt nehrozí, jen rychlé selhání organismu ze špatné životosprávy, a proto jsme v editorialech čím dál kurážnější. Byli bychom tedy rádi, kdyby jej četl každý kdo si náš kompilát textů pořídí. A to přesto, že editorial byl původně jen skrytá provokace, která hřála u srdce jen jednoho hrdinu, i když věděl, že jeho odvahu nikdo nikdy neuzří.
A jelikož jsem již vyplýtval spoustu místa a úsilí na vyzdvižení časopisového podžánru, který jen díky ohavným obrázkům přitáhl tvou pozornost, říkám ti teď: pořiď si i další číslo tohoto skvělého časopisu, abys věděl, co si jeho tvůrci skutečně myslí, neb s autory některých článků toho již moc nenaděláme a budou si stále vést svou. Na tomhle místě ale, stejně jako v ostatních dobrých časopisech, se dozvíš, jak je to všechno doopravdy a kdo to zase psal opilý nebo si jen pustě vymýšlí.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.