Časopis Umělec 2001/1 >> Realistické obsese solitéra Přehled všech čísel
Realistické obsese solitéra
Časopis Umělec
Ročník 2001, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Realistické obsese solitéra

Časopis Umělec 2001/1

01.01.2001

Lenka Lindaurová | profile | en cs

Téměř celý národ zná ironické kresby glosující některé nepříliš povzbuzující jevy naší posttotalitní společnosti na titulní stránce politickokulturního týdeníku Respekt, který vzešel ze samizdatového plátku Informační servis, na němž se mimo jiné podílel i současný politik a senátor Jiří Ruml. Autorem kreseb, kterých za těch jedenáct let muselo být na desetitísíce, je amatérský výtvarník s brilantním stylem Pavel Reisenauer.
Do regulérní výstavy, pokud je mi známo, vstoupil Reisenauer během devadesátých let pouze několikrát. Měl fungovat spíš jako doplněk k tématu, k němuž se vyjadřovali aktuální mladí umělci. Velkou samostatnou výstavu mu měla už předloni uspořádat komerční Kořánova Gallery, známá takovými trháky, jako je výstava Josefa Lady, která počítala s Reisenaurovou mediální image. Jeho vtipy jsou přesné, ostré a zdánlivě i srozumitelné. Významově se dají považovat za karikatury, formálně jsou ovšem realistickými, až akademicky zvládnutými kresbami. Dodnes ho odborná obec uznává jako kreslíře-ilustrátora; jeho volnou tvorbu totiž vlastně nikdo nezná. S určitými pauzami se jí však Reisenauer zabývá stále.
Antimediální podivín

Velká expozice, ačkoliv jakákoliv by byla v autorově výjimečném formátu na místě, by Reisenauera povýšila na národního hrdinu, jeho volné tvorbě by asi moc nepomohla. Jako jeden z mála si totiž tento malíř rozděluje dílo do dvou sfér: jedna ho živí (a je si vědom, že tak příjemný způsob práce jen tak někdo nemá), druhou má staromilsky pro radost. Když tvoří, nemusí ani na moment myslet na výtvarný “provoz”, ale věnovat se maximálně své práci. Uvažuje o ní idealisticky: “snažím se z toho vyhodit ty voloviny a vtípky”, a ocitá se zcela někde mimo konceptuální malbu, mimo realistickou tvorbu, v romantických zákoutích nevědomé tvořivé vášně. Slávu, nesmrtelnost, popularitu i kritiku sveřepě odmítá a už teď, kdy ještě maluje populární výjevy jako spontánní soulož před hlavním nádražím, kojení, orální sex či holení pohlaví, je znát, že vystupuje jako bytostný samotář a solitér, z něhož bude jednou zlostný a urputný stařec, který k sobě nikoho nepustí a jeho dílo se nakonec stejně stane jen jeho osobní útěchou (úchylkou?). Možná právě tato poloha jej však uchraňuje před totální skepsí z možnosti současného umění něco smysluplného vyjadřovat, skepsí z určité povrchnosti a marginálnosti uměleckého jazyka.
U Reisenauerovy volné tvorby je nejtěžší vnímat ji bez kontextu Respektu. Jeho zařazení jako autora ilustrátora a inteligentního glosátora je stigmatizující stejně jako například role Woody Allena ve filmu. Těžko můžete vnímat tohoto intelektuálního klienta psychoanalytiků jako primitivního chmatáka bez vkusu, kterého si zahrál ve svém posledním filmu. Každá další role Pavla Reisenauera musí být tudíž nutně vnímána jako součást určitého klišé — tím je zřejmě kultivovaná absurdní groteska, spojovaná také s poněkud ošoupanými přívlastky v české novodobé historii jako švejkovský, kafkovský, kocourkovský…

Z fotoalba mimozemšťanů

Obrazy menších formátů jsou většinou figurativní a narativní. Na počátku devadesátých let se v nich často objevovalo i písmo, a tím asociovaly určité ilustrace nebo minireklamy. Sdělení nebylo hlubokomyslné, ale značně tragikomické; v té době se Reisenauer nezříká ani obrazových symbolů. Poměrně rozsáhlá série, jež vznikla před dvěma až třemi lety a na dlouhou dobu se stala posledním autorovým dílem, vykročila definitivně ze zajetí textového příběhu a dala by se spíš přirovnat k fotografickým momentkám zachyceným v českém bláhovém světě mimo čas. A tak se v černobílém fotoalbu malovaném pastózním olejem objeví tatíček Masaryk, scéna ze slovenského národního povstání, Beatles klopýtající na přechodu, přistání mimozemšťanů, labuť i Ferda mravenec. Minimalizace barev nezpůsobila autorova dlouholetá rutina v nebarevném týdeníku, ale jeho záměr vyjádřit něco zprostředkovaně, tedy skrze média, bez
osobní účasti, jako informační záběry z tiskové agentury. Tohoto intermediálního momentu, který zneklidňuje hlavně kunsthistoriky, si povšimla i zřejmě jediná teoretička, která se Reisenauerově tvorbě věnovala. “Reisenauer neguje malbu, a zároveň ji prosazuje. Není to ani malba, ani fotografie. Upatlaný diletantský rukopis, černobílá, vlastně důsledně šedivá škála a často fabulované motivy, nic víc. A přitom tu vzniká iluze autentické reality, jakou by fotografický dokument nebo hyperrealistický záznam těžko docílily.” (Pavla Pečinková: Co znamená Rei, Umění a řemesla, 3/2000)
Autorovy novinové karikatury, paradoxně technicky dokonale — téměř v duchu Maxe Švabinského — zvládnuté přiznávají svůj účel. V realistické kresbě se objevují komiksové bubliny, v prvoplánovém čtení se nese celý výjev, aby dokumentoval vyprázdněnost současné politické mluvy. Reisenauer nemá úctu před nikým a před ničím, vulgarismů se však doupouští jen okrajově, jakoby v pozadí, v třetím kresebném plánu. Ve volné tvorbě se z jeho novinové praxe objevuje jednak technická přesnost (pro časopisy kreslí od roku 1994 pouze prostřednictvím počítače), ale i potřeba ironické glosy, která je obsažena v podtextu, často posilněna názvem (jeden z kosmických talířů v pusté krajině se jmenuje Jitro kouzelníků). Jindy je toto sdělení obsaženo ve výběru jednoznačně vnímaných symbolů (Beatles, ale i třeba konkrétní scéna z obecně známého filmu Voskovce a Wericha).

Smrt po životě a život teď
Šedivé malbě vyhraněného stylu předcházela ještě zvláštní práce, která se nedá příliš srovnávat ani s novinovými karikaturami či ilustracemi knih (koncem 90. let je Reisenauer často oslovován autory i nakladateli). Velmi lehkou rukou kreslený komiks nezvykle velkého formátu Smrt po životě je nejzašifrovanějším autorovým dílem. V krkolomném příběhu odehrávajícím se po smrti se střídají filozofické i biblické sentence, které jsou nejstupidnějším způsobem kombinovány s vulgárními paralelami, jako by autor sám prošel zkušeností klinické smrti a teď nám vyjevoval krutou pravdu. Smrt po životě lze považovat v Reisenauerově tvorbě za klíčový moment. Jeho život později si proto s nesmrtelností nemůže zahrávat.
Zcela aktuální tvorba Pavla Reisenauera navazuje na šedivou sérii prezentovanou nejcharakterističtěji cyklem mimozemšťanů, na rozdíl od ní však postrádá jakoukoliv narativnost a je — zatím — zcela nefigurální. Miniaturní překližky pokrývá hodně lesklá a hodně vymalovaná vrstva oleje s výjevy kýčovité skalnaté krajinky. Pocitově už se vůbec nepohybuje na mediálních vahách reality a fotografie, spíš odkazuje kamsi do hlubin nevědomí, kde se vizualizují nejroztodivnější obsese třeba jako parodie na Mařáka. Ale takto zvrhle je pojmenovat není vhodné v případě autora, jenž si už v malbě radikálně uklidil. A nebo opravdu ví, jak to vypadá za tou osudovou zdí.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Pravdivý příběh. Život a dílo současného umělce. Strhující příběh jednoho z nejslavnějších současných umělců z pera jednoho z...
Více informací...
32,20 EUR
33 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
77 USD
Čtyřkatalog malíře, autora divadelních i filmových předloh a herce Víta Soukupa je koncipován jako levné detektivní čtení do...
Více informací...
8 EUR
8 USD
28 x 43 cm, Pen & Ink Drawing
Více informací...
558 EUR
575 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS