Časopis Umělec 2006/2 >> Václav Girsa Přehled všech čísel
Václav Girsa
Časopis Umělec
Ročník 2006, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Václav Girsa

Časopis Umělec 2006/2

01.02.2006

Jiří Ptáček | nové tváře | en cs

Jestli hledáte malíře, kterému se dá věřit zapálení pro věc, nepřehlédněte Václava Girsu. Jeho obrazy jsou rozmanité, brutální, vtipné.
Girsa se necenzuruje a maluje krajinky, chalupy, sopečné erupce, metalové kapely, abstrakce nebo kocoury. Nebojí se past a štětcových gest, k plátnu se v podstatě chová hrubě. Obvinění z přemíry delirického punku a záměrného diletantismu umí vyvrátit zralými zkratkami a pevnou výstavbou v portrétech či květinových zátiších. S úplnou samozřejmostí si pohraje i s jazykem geometrie a najde natolik nevyvážené kompozice, že by mu je ortodoxní konkretisté mohli závidět.
Girsovy obrazy vycházejí z osobních prožitků, ale střídáním střídmého pozorování a exaltovaného prskání z nich činí obecnější zprávu. Jako by bylo důležité, že není zatížen dvěma obvyklými traumaty malířů: traumatem coby tématem obrazů a traumatem z malby jako takové. Pokud už Girsu něco zaujme, věnuje se tomu buďto s maximálním zalíbením, anebo s nadšením z destrukce.
Václav Girsa (nar. 6. října 1969 v Praze) studuje na Akademii výtvarných umění v Praze, v malířském ateliéru Vladimíra Skrepla.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…