Časopis Umělec 2005/3 >> Přísně veřejné / Když videoart proniká do vizuální sféry městského prostoru Přehled všech čísel
Přísně veřejné / Když videoart proniká do vizuální sféry městského prostoru
Časopis Umělec
Ročník 2005, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Přísně veřejné / Když videoart proniká do vizuální sféry městského prostoru

Časopis Umělec 2005/3

01.03.2005

Mirjam Struppek | video ve veřejném prostoru | en cs de es

Düsseldorfská umělecká skupina [STRICTLY PUBLIC] se od roku 2000 zabývá přenosem mediálního umění do prostoru města. Jako projekční „plátno“ používají velké veřejné „videoboardy“ na nádražích, zastávkách, náměstích a křižovatkách. Od 30. ledna do 29. února 2004 promítali své práce na největší LED obrazovku v Berlíně, jež je instalována na rušné křižovatce na rohu Kurfürstendamm a Joachimsthaler Strasse. Deset jednominutových videí od [STRICTLY PUBLIC] a dalších šesti mezinárodních videoartistů pravidelně přerušovalo normální reklamní program. Protože je zajímal ohlas publika, požádali mě, abych vytvořila dotazník a provedla anketu s kolemjdoucími. Nějakou dobu jsem pracovala v galerii pro videoart a nyní jsem jako vystudovaná městská architektka vykročila z „bílé krychle“ zpět do svého „domovského teritoria“. S plným vědomím, že budu čelit naprosto odlišnému publiku.

Co se tedy stane, promítáte-li ve městě na velkou obrazovku videoart namísto reklamy nebo denních zpráv, pro které je běžně vyhrazena? [STRICTLY PUBLIC] vědomě intervenuje na již zřízené videoboardy a proniká do normálního programu provozovatelů. Chtějí „prolomit pravidla komerční masové komunikace, rozšířit jejich možnosti a způsoby vnímání“, jak uvádí webová stránka umělecké skupiny. Jak přesně ovlivňuje diváka tato invaze do komerční vizuální řeky? Co si myslí o tomto „novém“ umění ve veřejných prostorách lidé na ulici?
Na daném místě jsem se pohybovala dva dny. Bylo docela chladno a lidé chodili rychle, s přikrčenými rameny vypadali, jako by se chtěli chránit proti vnějšímu světu, který neustále usiluje o jejich pozornost. Jak jsem předpokládala, téměř nikdo nechtěl přerušit chůzi a věnovat čas mému dotazníku. Možná měli strach, že je to nová finta, jak něco prodat, že je to další reklamní kampaň, která je chce obrat o jejich drahocenný čas. Ani muž, který vedle mě rozdával letáky, nechtěl odpovědět na mé otázky – ze strachu, že si někdo všimne, že nepracuje. Zpozorovala jsem, jak se někteří lidé zdánlivě náhodou dívají na obrazovku, zatímco čekají na přechodu. Ale pronikly obsahy uměleckého klipu hlouběji do jejich vědomí, nebo jejich pohled zachytil jen blikající světlo? Obrátila jsem se na lidi čekající na zastávce. Měla jsem úspěch, 35 z nich na mé otázky odpovědělo. Během čekání na autobus to pro ně bylo přijatelné rozptýlení, přestože, nebo možná právě proto, že na reklamu, která je všude obklopuje, reagují nervózně. Je tedy umění vhodnou odpovědí? Anketa ukázala jasně, že jen málo diváků vůbec zpozorovalo změnu na obrazovce. Ve skutečnosti byla umělecká videa vnímána stejným způsobem jako reklamní spoty. Na druhou stranu téměř všichni přivítali myšlenku takové prezentace umění.
„Co je umění?“ – a především: „Co je vlastně videoart?“ ptali se mě mnozí. Málokdo dodal „mě umění nezajímá“. Nebo šlo jen o zdvořilost? Každopádně už jen představa, že se na obrazovce promítá místo reklamy a zpráv umělecké video, vyvolávala sympatie. A to i přesto, že většina diváků neměla představu, jaký by umění na této obrazovce mohlo mít význam.
Touží tedy čekající vůbec po umění, nebo je to jen jiný způsob krátkodobé zábavy? Funguje tento koncept? Připadalo mi, že málokdo by nakonec souhlasil s tím, aby ho umění v jeho vnímání, v jeho každodenní rutině zastavovalo a dokonce rušilo. Ti, kdo podpořili myšlenku umění na komerčních obrazovkách, by se zřejmě nakonec rozčilovali kvůli umění v ulicích a kvůli graffiti, které zabírá stejně sterilní plochy komerčních městských ploch.
Žijeme v době, v níž je umění vnímáno jako něco nutného, zůstává ale nejasné, co je umění, kde jej nalezneme, kdo umění platí a jak se liší od zábavy a volného času. Může umění vůbec legálně a oficiálně zasahovat do komerční sféry našich měst? Nebo lze „opravdové“ umění dostat do veřejném prostoru bez toho, aby bylo konzumováno jako zábava, jedině za předpokladu, že zůstane v ilegalitě?
Není to tak jednoduché, protože reklama sama využívá v boji o pozornost člověka „uměleckých“ strategií. Ten se pak cvičí v umění selektivního vnímání, aby ve vizuálně složitém velkoměstě přežil...
Jiné téma: Neocitá se umění na takovém místě nutně v pozici, kdy je využíváno, nebo se dokonce vědomě nechá využívat? Navážeme-li na kritiku technologického determinismu, dotazník objasní, jak silně jsou tyto LED obrazovky spojovány s reklamou a nakolik je tím chování pozorovatelů nevědomky předem ovlivňováno.
Pokud tedy umění zkouší využít toto předem silně specifikované médium, které v sobě již skrývá zřejmé asociace s komerčním obsahem, nepodporuje tím automaticky původní funkci obrazovek? Nezesiluje ji dokonce tím, že videoart přitahuje k tomuto médiu znovu pozornost? Tak by mohla kritika opět navázat spojení s komerčním světem a pomocí nové strategie znovu získat pozornost reklamou znuděného publika. Lákejme publikum na „umělecké bonbonky“!
Pokud chce tedy umělec omezenou funkci obrazovky rozšířit, a změnit tak samo médium, je povinen přemýšlet o tom, jakým způsobem obrazovku použije. Obzvláště nutné mi připadá ostře reflektovat ustálenou funkci obrazovky. Také obsahově by měly být mocenské struktury komerčního média zřetelněji vymezeny, aby mohl vzniknout nový prostor, který kolemjdoucím otevře alternativní způsoby vidění – daleko od dominujících mediálních systémů.
Nevyčítám [STRICTLY PUBLIC], že jejich cíl prolomit všeobecné navyklé způsoby vidění do jisté míry ztroskotal. Je těžké bojovat proti nadvládě komerce v přeplněné vizuální sféře veřejného prostoru. A o to těžší je prosadit něco výjimečného, a přitom být sledován publikem, jež umění třeba ani moc nezajímá.
Další příklady: Existují snazší způsoby, jak videoart přiblížit novému publiku v otevřeném prostoru. Graffiti využívají úplně všední kontext ulice s jejím vybavením a fasádami a dočasně jej přepisují. Filmová skupina Chaos z Brém zorganizovala během festivalu mediálního umění „radical connector(s) 01“ v říjnu 2004 projekční intervenci ve veřejném prostoru v centru Výmaru. Promítáním filmového materiálu na fasády historického Herderova náměstí dosáhli neočekávaných vizuálních efektů. Překvapující bylo, že množství turistů vyjádřilo své sympatie, aniž by je vyděsil konfrontačně politický obsah projekcí. A znovu se ukázalo, jak těžké je provokovat videoartem.
Během celosvětové akce proti využívání videa k střežení veřejných prostor v září roku 2001 zřídila filmová skupina ve spolupráci s City Crime Control v Brémách projekt „TV CONTROL“. Prostřednictvím performativních projekčních akcí dosáhli toho, že se městský prostor stal místem diskuze a kritické výměny názorů. Transformovali místní čtvrť v „průchodný televizor“. Na různá místa umístili mobilní televizory či videoprojektor a lákali kolemjdoucí ke společnému „dívání se na televizi“. „K dispozici bylo pouliční kino s videi či televizemi na vozících či v kufrech aut, elektřina byla přivedena z nejbližšího obchodu, monitory byly ve výkladech – zvuk byl přenášelo rádio. Publikum přicházelo s magnetofony na ramenou. Z malého projekčního minibusu jsme tak mohli pokrýt až sto metrů ulice Flaniermeile v Brémách...“ (Karsten Weber). Zároveň vycházel i časopis s televizním programem, který uváděl diváky do tématu. Technologie střežení videem náhle spustila proces přímé veřejné komunikace, který umožnil kritický diskurz ve veřejném prostoru města.
Jaká východiska a strategie nám pomohou nejúčinněji znovuovládnout komerční vizuální sféru veřejného prostoru? Začněme městský prostor opět chápat jako prostředek komunikace s městem samým, pokusme se pochopit protiklady a tření, jež vznikají během tohoto procesu. Podle mého názoru je třeba začít vnímat umění ve veřejných prostorech nově. Do naší stále medializovanější společnosti musí být vnesena kultura kritické reflexe, aby v městském prostoru vznikl protiklad k nadvládně komerčních obrazů.
Mirjam Struppek žije v Berlíně jako urbanistka na volné noze a zkoumá veřejný prostor a způsob, jakým si jej přivlastňují nová média. Institute of Network Cultures ji v současné době pověřil prací v Amsterdamu a připravuje konferenci na téma „Potenciál velkých veřejných video-obrazovek pro městskou společnost“, jež by se měla konat v září 2005.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
American Issue
Více informací...
6,50 EUR
7 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
823 USD
21 x 29,5 x 0,7 cm / sérigraphie 12 pass. couleur / 32 pages / 200 ex
Více informací...
32 EUR
33 USD
cyklus kreseb s verši a slovními hříčkami, , Petr Marek je hudebník a posedlý kreslením. Přesto že žije již mnoho let v...
Více informací...
10,06 EUR
10 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS