Časopis Umělec 2004/3 >> Distributivní génius Sri Chinmoy Přehled všech čísel
Distributivní génius Sri Chinmoy
Časopis Umělec
Ročník 2004, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Distributivní génius Sri Chinmoy

Časopis Umělec 2004/3

01.03.2004

Jiří Ptáček | en cs

Když jsem před časem začal připravovat text o díle Sri Chinmoye, navštívil mě v redakci Jesper Alvaer. Alvaer je norský umělec žijící v Praze. Protože se o to, co se mi honí hlavou, zajímal, chvíli jsme rozebírali Chinmoyovy kresby a malby. Pak mi Alvaer začal vyprávět svůj příběh.
Kdysi se zúčastnil Chinmoyova mítinku. Jak seděl na tribuně, všiml si ženy, jejíž chování se zjevně odlišovalo. Zatímco dav soustředěně naslouchal Chinmoyově kontemplativní hudbě, tato žena zjevně neprožívala vůbec nic. Alvaer vzal videokameru a začal ženu filmovat. Ve tváři jí zcela chyběly emoce. Alvaer chtěl vědět, co je zač. Po skončení mítinku za ní vyrazil. Žena mezitím také opustila tribunu a k Alvaerově údivu se připojila k Chinmoyovi. Tehdy mu došlo, že celou dobu sledoval mistrovu osobní asistentku. „Zatímco lidé meditovali, ona pravděpodobně myslela na to, zda je vše dopředu zařízeno a zda včas přistaví limuzínu,“ uzavřel svou vzpomínku Alvaer.


Politika Svobody
Jako každá veřejná událost, i zvěstování se musí pečlivě zorganizovat. Chinmoyova asistentka tedy nedělala nic jiného než svou práci. Přesto se zdá, že právě organizace Chinmoyových aktivit má zcela unikátní charakter.
Sri Chinmoy Kumar Ghose se narodil roku 1931 v Shakpuře, vesnici ve Východním Bengálsku. Ve třinácti letech vstoupil do ašrámu v indickém Pondicherry. Protože výuka byla spojena s uměleckou činností a sportem, začal psát básně a skládat písně.
Do USA přijel v roce 1964 a dva roky nato se začal duchovně realizovat. Oficiální životopisy uvádějí, že v roce 1970 začal psát básně a písně v bengálštině a angličtině a rovněž vytvářet tisíce kreseb a maleb. Od roku 1991 kreslí výhradně jednoduché kaligrafie Ptáků Duše. Stránky www.srichinmoy.tv uvádějí k roku 2004 třináct miliónů provedených kreseb. Sám Chinmoy rád poznamenává, že v jednom dni jich dokáže nakreslit přes 70 tisíc a také že jeho žáci všechny kresby důkladně sčítají.
Dříve než se dostaneme k samotnému jádru výjimečnosti Chinmoyových postupů, zastavme se v krátkosti u dvou specifik, která podporují jeho výtvarnou činnost a – podle mého názoru – také její ohlas.

Pokus o filosofii médií
Kresby a malby jsou pro Chinmoye odlišnými kategoriemi projevu. Autor uvádí počty kreseb a maleb zvlášť. Přitom také jeho malířské cykly mají výrazně kresebný charakter. Většinou se jedná o několik smělých tahů štětcem. Zdá se, že bychom na Chinmoyovo malování a kreslení mohli uplatnit zhruba tato pravidla. Malby jsou založené na razanci, abstraktním gestu a kombinaci více barev. Kresby pak vystihuje snaha o přenos impulsu do konkrétní zobrazující formy a jednobarevnost. Rozděluje je ovšem také kvantitativní rozdíl, kdy počty kreseb několikanásobně přesahují počty maleb. Poslední odlišnost tkví v komentářích, které si Chinmoy pro jednotlivá média vyhrazuje. Zatímco o malbách se zmiňuje víceméně povšechně a stručně, o kresbách Ptáků Duše obvykle rozsáhle promlouvá.
Chimnoy také mluvívá o umění v současných galeriích. Dává najevo určitou nedůvěru a neporozumění. Na druhou stranu pro své vlastní dílo užívá kromě bengálského pojmenování Jharna Kala (Fontány umění) také anglických termínů „art“, „drawing“, „painting“ nebo „exhibition“.

Pokus o teorii nechtěného kontextu
Sri Chinmoy se zaměřil na duchovní činnost v západních zemích. Jeho výtvarná produkce proto bez ohledu na původní procesuálně-kontemplativní kontext vstupuje do relací s euroamerickou vizuální kulturou. Pokud je vzájemně srovnáme, překvapí nás zjevné souvislosti s řadou aspektů umění 20. století. Zmínit by se měla podoba s evropským tachismem, malbami Hanse Hartunga, Pierra Soulagese nebo Georgese Mathieua. Ikonologie ptáka coby nositele pozitivního poselství má snad ještě hlubší kořeny (Zvěstování, sv. Řehoř, sv. František z Assisi), nicméně v éře vrcholné moderny ji aktualizovala zejména kultovní mírová holubice Pabla Picassa.
Tyto konsekvence neuvádím z ryze formálních důvodů. Důležité je, že dominantní modernistický výklad západní umělecké historie, v rámci nějž byla hartungovská i picassovská linie vyzdvižena, napáchal velké škody na úrovni veřejné reflexe umění a nejobecnějšího povědomí o umělecké tvorbě. Podoba Chinmoyova umění tak, a předpokládejme, že nechtěně, oslovuje široké vrstvy nejen svým duchovním rozměrem, ale rovněž zařaditelností do sféry umění. (Trochu jinak bychom mluvili o vizuální prezentaci jiné vlivné duchovní skupiny, Svědků Jehovových, nicméně došli bychom k podobnému závěru.) Sri Chinmoy si v tomto smyslu může být jistý, že jeho kreace budou příznivě přijaty.
Pakliže si stále častěji všímáme stereotypů společenského povědomí o tom, co je a co není uměním, nebylo by asi dobré před tímto konkrétním jevem zavírat oči. A tak, jak není hoden unáhleného odsudku, měl by se stát objektem poctivého studia.

Performativní a distribuční taktika
Výkony Sri Chinmoye jsou výjimečné i ve srovnání s jinými východními učiteli působícími na Západě. Tendence ke hromadění se u nich uplatňují ve vícero rovinách. Chinmoy se vydává se na mnoho cest a pořádá mnoho vystoupení. Během nich kombinuje množství činností: hraje na několik desítek nástrojů, čte básně, zpívá a někdy sportuje – běhá a vzpírá. Svá zmnožení podporuje zakládáním center nesoucích jeho jméno, a co je jedním ze zcela ojedinělých duchovních aktů: bez vyzvání pojmenovává místa, která mají v jeho pla- netární koncepci význam, svými přízvisky.
Výtvarná práce s tím vším souvisí. Naznačil jsem, že jeho výtvarná práce je svázána s celým učením, ale že přebírá či se přibližuje podobě západního umění a užívá jeho základní terminologii. Chinmoy organizuje výstavy – a jejich charakter je vždy kvantitativní. V NYC představil na jedné výstavě sto tisíc Ptáků Duše, v kanadské Ottavě sedmdesát tisíc. Uskutečnil i výstavu milionu kreseb. „Reprezentují jednotu v mnohosti. Každý pták je jiný, ale když se na ně díváte, cítíte jednotu,“ tvrdí.
Štědrý je i k osobám z vlastního panteonu celebrit. Raisa Gorbačovová obdržela v roce 1991 zásilku jednoho sta tisíc exemplářů Ptáků Duše. Pro zvolenou taktiku je typické, že právě číselný údaj je zdůrazněn jako důsledek dosažení míru a vnitřní svobody.
Pohlížíme-li na Chinmoye z perspektivy uměleckých tendencí, které počítají s technikami distribuce, je Chinmoy příkladem anti-benjaminovské strategie. Lpí na originalitě děl, jejich multiplikaci a distribuci ovšem dohání do extrému. V době technické reprodukovatelnosti díla je to možná postup archaický, ale úspěšně oživuje auru artefaktu. Upozaďuje sice význam jeho základních jednotek, ale nahrazuje ji kolektivním významem. A ten mu dává smysl v řádu desetitisíců, statisíců a milionů, tedy ve chvíli, kdy už patří do světa nenapodobitelných rekordů.

Rekordy jako nástroje propagandy
Úspěchy hnutí New Age, syntetických drog nebo technotřeštění, v nichž vždy nalezneme spojení duchovní cesty a výtvarného umění, odhalují, že přinejmenším u části populace přetrvává touha po návratu jeho kosmického rozměru. Chimnoy jim vychází vstříc. A jak nás poučil reklamní průmysl, kvantifikace je vhodnou pákou k ovlivňování názoru jedince a cílových skupin. A jestliže se nejmocnějším ukazatelem síly civilizace i jedince stává produktivita, jak je tomu u nás, lze touhu po magické mohutnosti umění probrat k životu právě spojením umění, produktivity jedince a jejího vyššího duchovního smyslu.
Sri Chinmoy těmto podmínkám vyhovuje, dokonce je sám stanovuje. Mohli bychom proto zajít až tak daleko, že budeme v jeho případě mluvit o reklamních postupech, které ve svých sloganech spojují pojmy s duchovním obsahem (vnitřní mír, svoboda, světlo a radost) a psojmy setrvačně vztažené ke sféře umění (umění, dílo, malba, kresba, výstava, originál) a produkce-výroby (tisíc, milion, třináct milionů…). Vazba těchto pojmů je nepřímá, ale do rozhovorů i materiálů Sri Chinmoye bývají téměř vždy všechny složky zahrnuty. Nepřímá vazba z nich činí pravděpodobně účinnější nástroj ideologické propagandy, než kdyby tato vazba byla patrná na první pohled.

Roztroušená reklaganda
Aby propaganda byla zjevná, je nutné, abychom ji byli s to lokalizovat. U Sri Chinmoye to není tak jednoduché, protože vstupuje do decentralizovaných ideologických polí dnešní západní společnosti. Nemá svou říši, nikde nedominuje, ani si o dominanci neříká, je roztroušen. Využívá prostupnosti hranic mezi národy a státy. Na zastávkách svého nomádského týmu zakládá buňky, kde je výtvarná tvorba nedělitelnou součástí univerzalistické spi- rituální koncepce.
Když se George W. Bush setkal na podzim roku 2001 s hollywoodskými filmaři, vyvolalo to vášnivé debaty. Pokus ovlivnit filmový průmysl však náležel do oblasti starého, jednoduše lokalizovatelného stylu propagandy. Pokud se nám podaří objevit náznaky propagandy skryté, stává se také proto, že jsme právě byli schopni lokalizovat její zdroj a účel. Roztroušená propaganda podobným debatám trvale uniká. Přitom se zdá, že právě ta je příznačnější pro věk informačních technologií a volného pohybu po „naší“ části planety.
Nemusíme se obávat, že Sri Chinmoy připravuje něco nebezpečného. Ať už je prorok pravý nebo falešný, jeho sebeprezentace je v podstatě naivní. Přináší však vzorec, podle něhož lze stereotypní společenskou reflexi umění využít pro zásadnější vstup do společenského vědomí.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
1997, 50.8 x 76.2 cm, Painting on Card
Více informací...
2 226 EUR
2 294 USD
2004, 30.5 x 23 cm (7 pages), Pen & Ink Comic
Více informací...
1 788 EUR
1 843 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS