Časopis Umělec 1997/2 >> René Rohan Přehled všech čísel
René Rohan
Časopis Umělec
Ročník 1997, 2
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

René Rohan

Časopis Umělec 1997/2

01.02.1997

Lenka Lindaurová | nové tváře | en cs

Narozen 1973, studuje na Ostravské univerzitě na katedře výtvarné tvorby, ateliér intermediální tvorby u Petra Lysáčka.

René Rohan patří k nejmladší generaci umělců, kteří přistupují k tvorbě jako součásti svého života. Je členem skupiny Kamera skura, která zpochybňuje evidentnost vizuálního vnímání a pravidla percepce umění vůbec. Rohan svými postkonceptuálními pracemi reflektuje nejbližší okolí, otázky nejtěsnějších vztahů, ve kterých se pohybuje. Dalším širším okruhem jeho zájmu je samo umění. Ironizuje obecnou nedůvěru k umění, ale i různé pseudoteoretické problémy, kterými se zabývají jeho vykladači.
V cyklu Romantické krajiny a umělé ráje naráží Rohan na estetiku superkýče Milana Kunce a zakoupené krajinky komentuje nápisy - citáty z textu teoretičky Mileny Slavické o slavném autorovi. Jiný cyklus, který se rovněž zabývá vztahem ke kýči, představují přemalované terče: na svém těle je nesou přímo zvířata, před popravou ještě krásně zarámovaná. Vztah diváka a umění nejlépe demonstruje objekt pasti, která jako artefakt vybízí, aby se každý chytil.

Většina Rohanových instalací má sociální pozadí: dusná, uzavřená atmosféra rodinných vztahů, vězení intimních vazeb, na druhé straně propastné vzdálenosti mezi lidmi. Otevřenost Rohanových děl je dána srozumitelností konceptu i jeho přesným a citlivým zpracováním.







Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…