Časopis Umělec 2004/1 >> ARMORY SHOW NEW YORK 2004 Přehled všech čísel
ARMORY SHOW NEW YORK 2004
Časopis Umělec
Ročník 2004, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

ARMORY SHOW NEW YORK 2004

Časopis Umělec 2004/1

01.01.2004

Jiří David | commentary | en cs

Armory show, dvě slova s jediným významem: přehlídka vybraných světových galerií v New Yorku. Tedy galerií, které svým postavením určují jasný běh události na světovém trhu s uměním.
Armory show má svoji historickou paměť, není to jenom lehounce “vycucaný” nápad obchodníků s uměním. V obecných encyklopediích tento pojem sice nenajdete, ale vzdělaná část lidstva ví, že jde o jasnou paralelu k roku 1913. Neboť pod stejným názvem se uskutečnila první americká výstava moderního umění mimo instituciální místa a to v prostorách bývalé továrny na armádní výzbroj. Tehdy se jí zúčastnilo přibližně 300 umělců z Evropy a Ameriky svými cca 1250 díly, převážně obrazy.
Píše se však rok 2004, do NY jsou pozvány přední “šiřitelé” komerčních i nekomerčních snah v oblasti umění. Kritérium každoročních výběrů je dáno dlouholetou, někdy však i riziko nesoucí pamětí. Většinou se totiž ví, kdo je kdo a proč. Dobře se také ví, že existují i galerie, které cítí povinnost nezúčastňovat se podobných akcí, což občas s obdivem kvitují i někteří jejich “nonkonformní” teoretici. Ale touto mnohovýznamovou stránkou přístupu a strategií v umění bych nyní jen rozptyloval pozornost.
Takže pro představu o Armory show pouze tyto základní údaje: země – USA, město – New York City, čas – 11. - 15. 3. 2004, místo –2 x pier (přístavní hráz, molo s rozměrem cca 200 x 40 m) pod čísly 90 a 91 na 12. avenue, počet galerií-cca 200, počet vystavených, přivezených děl cca 3000 - 5000ks.
Jakoby to nestačilo, své produkty zde vystavují i přední odborné magazíny. I proto rád zdůrazňuji, že letos byla vybrána jako jediná z Čech a možná i z východní Evropy pražská galerie Futura (loni to byla galerie Švestka). Futura odprezentovala tyto umělce: E. Percossiho, F. Simetiho, Jana Kotíka, V. Bromovou, A. Kotzmanovou, M. Thelenovou, J. Příhodu, D. Černého, T. Lahodu a J. Davida. Svou expozici každý den věnovala jednomu umělci. Vzhledem k času a možnostem to byli Eugenio Percossi, Jan Kotík, Francesco Simeti a Jiří David. Všichni ostatní však byli neustále aktivně přítomni. Futura neměla sice největší prostor a jistě nepatřila ke středu zájmu, avšak již samotný fakt, že se se svým výstavním programem a zastoupenými umělci “vyšvihla” do této pozice, je důležitým příslibem do budoucnosti. Armory show je totiž i místem pro důležitá setkání, kde se sjednávají možné kontrakty či výstavy.
Zbývalo to vše projít, nasát, vstřebat, prožít, utříbit, vyloučit, selektovat. Nebylo to však jednoduché. Odevšad útočily nejrůzněji intenzivní vzruchy a podněty. A pokud nejste chladný, trochu přehlíživý, apriori znuděný kalkulátor, měli jste co dělat po všechny dny a po celou otevírací dobu od 12 v poledne do 8 večer. Rovnou říkám, že jsem to vydržel prohlížet dva dny po čtyřech hodinách, či-li jednu solidní, českou pracovní šichtu.
Proč? Protože zbývala ještě jedna jiná světová přehlídka galerií v jiném místě NY (v šesti patrech obrovského hotelu na 9. avenue) pod názvem Scope a k tomu ještě začalo slavné americké Whitney bienále ve Whitneyho museu. Či-li i na zkušenějšího člověka řádná porce a to nepočítám, když už jste jednou za čas v NY (navíc se tam probojujete skrze zdejší nesnesitelná, snad dobou pochopitelná, administrativní nařízení) i jinou než jen uměleckou podívanou.
Jak už jsem řekl, Armory show má ve světě umění svůj zvuk, i když je například oproti Whitney bienále víceméně chaotická a bez ladu a skladu. Přesto patří spolu s několika dalšími, např. v Miami, Berlíně či Basileji, Istanbulu nebo v Sao Paulu, k událostem, na které se sjíždí neuvěřitelné počty lidí. Každá takováto událost má samozřejmě své pro a proti. Když na ní nejste zrovna zúčastněný, je vám logicky lhostejná a můžete k ní mít i své zdrcující argumenty. Pokud jste na ní obsazen, máte k ní shovívavější vztah a hledáte pozitivnější hodnocení. Proto respektuji zejména ty, kteří si dokáží odmyslet svá předem zkonstruovaná stanoviska a jdou do “věci” pokaždé s čistou hlavou.
I zde, ačkoliv bylo venku chladné, větrné polozimní počasí, jste se musel doslova prodírat množstvím každodenních návštěvníků. Odhadoval bych, že v jednom dni muselo Armory vidět nejméně 5000 lidí. Co vlastně mohli vidět, lze jen těžko shrnout. Každý můj výběr je nutně subjektivní a mohl by zkreslovat. Přesto se pokusím sdělit celkový dojem. Za prvé bylo hned na první pohled znát, že se Amerika stále a dlouhodobě soustředí na závěsný obraz a není to dáno jen tím, jak by asi mnozí sofistikovaní teoretici a jejich umělečtí “koně” v Evropě zvýraznili, že se stále lépe prodává. I když bych na jejich obranu chtěl říci, že není obraz jako obraz. Bylo zde k vidění také mnoho videoinstalaci, objektů, soch a fotografií, ale přesto jako by malba a kresba přehlušovaly vše ostatní. Obsahovou i formální kvalitu ať posuzují jiní, mně se jevila jako dobrá s výkyvy od úplné pitomosti až po překvapivé, zajímavé možnosti. Mimochodem, na výše zmíněném Whitney Bienále, tato tendence, dá-li se to takto formulovat, rovněž převládala. Navíc i mnozí umělci z bienále byli současně zastoupeni svými galeriemi právě na Armory show a klidně by se dala mezi sebou zaměnit mnohá díla na Scope, Whitney a Armory. Proto nesdílím tak jednoznačně hodnocení jistých kritiků umění, že Armory je pouze a jenom o obchodu. Jistě, kupovalo se, prodávalo se, proč ne!? Kéž by se toto mohlo, třeba i s odporem, říci o našem území.
Mou favoritkou se stala práce mladé fotografky z Drážďan Loretty Lux. Byly to celkem nenápadné, menší fotografie, tak šesti-sedmiletých dětí, které se na trochu vybledlém pozadí místností i krajin, velmi sugestivně dívaly směrem k vám. Ovšem výběr jejich typologii, výrazu, způsob dopadu světla, postoj, jejich oděv způsoboval ve svém souhrnu velmi intenzivní, nezaměnitelný zážitek. Už se opravdu těším na její jiné fotografie.
Asi jsem neshlédl všechna videa do konce. To, které stálo za to viděnou až do konce, bylo pro mne snad jediné (jsem však neklidný, nedočkavý divák videoartu). Bylo úžasné. Lidská postava ležela na zemi, její hlavu jste však nikdy nespatřili. Po pár sekundách se trhavě rozjela podél betonových zábran jakési městské periférie. Svištěla ve vodorovné poloze, občas nepochopitelně přeskočila na kolmou stranu betonů, pak na jejich horní hranu, kde prorážela překážky, až se zasekla kdesi pod mostem. Vše provázel staccatový rytmický zvuk. Řeknete si no a co. Ale říkám vám, museli by jste to vidět, můj popis je pouze popisem.
Stále si ale myslím, že Armory show stála za pozornost. Jejím úkolem jistě nebylo podat nejnovější informaci ze světa umění (ale ani nechyběla), ani být platformou pro nečekané úlety kurátorů, jež chtě nechtě musí hledat nečekaná a přitom silně zdůvodněná, často kontroverzní východiska, ani se nesnažila skrývat a kamuflovat, že umění není levná záležitost, že není pro každého. I přesto si závěrem dovolím jednu kacířskou myšlenku: na všech newyorských “show”, které jsem nyní intenzivně zažil, by se skvěle uplatnili někteří umělci od nás, Litvy, Rumunska, Moldávie či Ukrajiny. Zapadli by tam však bez větších problému i ti nezávislí, trucovití, nekomerční, revoluční, neznámí umělci celého světa. Každá strategie si však skálopevně drží svá vytyčená pole. Zdá se, že to všem zatím vyhovuje. Avšak hranice vzájemné inspirativní propustnosti nejsou hlídány. Hlídá se pouze kontext, so




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Plnokrevný hrdinský komix z dílny kreslířky a komixové autorky Silvy T. s texty S.d.Ch. jehož podtitul „Život a dílo barokního...
Více informací...
10 EUR
11 USD
Mechanical Man, 2012, acrylic painting on paper 45,5 x 64, framed
Více informací...
1 100 EUR
1 228 USD
Vázaná kniha v grafické úpravě Petra Koláře vyvažuje výběr fotografií z mezioborového cyklu Martina Zeta. Doprovodné texty...
Více informací...
10 EUR
11 USD
Gold Upstairs, Red Downstairs, 1998, acrylic painting on canvas, 73 x 36 cm, on frame
Více informací...
2 200 EUR
2 457 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS