Časopis Umělec 2003/3 >> Ukradené nebe Přehled všech čísel
Ukradené nebe
Časopis Umělec
Ročník 2003, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Ukradené nebe

Časopis Umělec 2003/3

01.03.2003

Jeffrey A. Buehler | news | en cs

Kazuo Katase, The Stolen Heaven, 22.10.-23.11. 2003, Dům umění, České Budějovice

Japonský umělec Kazuo Katase dokončil instalaci posledních prací na svou měsíční výstavu v Českých Budějovicích a pak, v pasti uvnitř poslední místnosti potichu vyklouzl oknem z galerie. Nezbyla po něm ani stopa. Výstava spočívala v bouřlivém tichu, v němž světlo bylo temné a temnota světlá, okna byla najednou dveřmi a dveře okny. Průhledné, duhově opalizující akvamarínové fólie zářily a oddělovaly část prostoru. Při vstupu do galerie měl člověk pocit, že není kam jít a není co hledat v dílech, která jsou na dosah. A že není žádný způsob, jak se dobrat “smyslu”. Výstava sama je trojdimenzionální objekt kroužící kolem otáčivého, dveřím podobného prostoru galerie. Každá místnost odhalovala fazetu, jiný úhel prázdnoty obsažený v celé výstavě, předměty přišpendlené na okraji prostoru. Jen průhledné akvamarínové archy na jedné straně uzavíraly oba vstupy do zadní místnosti a zároveň přerušovaly plynutí kruhu. Tyto kousky viditelného, ale nepřístupného nebe umělec připevnil zevnitř, předtím než utekl oknem. Umělecké já se vypařilo v okamžiku dokončení díla.
Uvnitř místnosti dveře nezakrývaly okna, ale vpouštěly dovnitř páru světla. Připadalo mi to jako akvárium bez ryb, jemuž čelím, jsem jím utiskován jako překážkou a toužím se dostat dovnitř. To ostatní byla prázdnota, ale živá, pulzující, v jedné místnosti se objevil light box s obrazem svíčky, jejíž plamen žhne v černém negativu. Místnosti ztemněly bílými německými dveřmi s lesklými stříbrnými panty a klikami, zastiňujícími okna. A v první místnosti byly dva light boxy, jeden ze zeleného skla s ptáky v klecích. Na druhém je Babylon nesrozumitelného jazyka vyvedený přes fotografický pohled na Hirošimu. To je všechno.

Kazuo Katase se narodil v roce 1947 v prefektuře Shizuoka, ale od roku 1976 žije a pracuje v Německu. Je mistrem v míšení japonského zenu, evropské filozofie a současného umění. “Princip reality vidím v kontrastech protikladu, které se nevylučují, mým cílem je existenční myšlení založené na původu světa. Smrt a Život patří k sobě.”
Jeho práce se usazují na místo mimo koncept, kdy není možné říci “toto je o tom a tom...” či “Kataseho precizní používání barev definuje jeho bla bla bla” atd. Je to mnohem jednodušší a zároveň mnohem těžší vytvořit. Člověku je nejlépe, když si sedne na podlahu v jedné z téměř prázdných místností a nechá křehkost různých předmětů, barevných světel, stínů či struktury, aby se samy ukázaly. Místo toho, aby se snažil dělat nátlak na diváka se zoufalou potřebou komunikace, umělcova myšlenková povaha se odkrývá uvnitř vás, pokud jí to umožníte, a za sebou nechává stopy teplé či chladné jako holá ruka, kterou vám někdo přitiskne na hruď.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.