Časopis Umělec 2008/1 >> Zpátky do budoucnosti, k budoucnosti zády Přehled všech čísel
Zpátky do budoucnosti,  k budoucnosti zády
Časopis Umělec
Ročník 2008, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Zpátky do budoucnosti, k budoucnosti zády

Časopis Umělec 2008/1

01.01.2008

Cristian Neagoe | review | en cs de es

Představte si následující situaci. Chlápek se prochází po galerii, všechno ignoruje, kouká na stěny, jako by byly pomalované hovnem. Nedívá se na díla, ale na prázdný prostor mezi nimi. Na sobě má černé tričko s nápisem “M-am plictisit”. Rumunsky to znamená „nudím se“. Fosforeskující zelená s jasně designérským rukopisem, s písmeny vyvedenými tak, aby zaujala oko znalce...
A když si to tak představujete, zvažte, že já dělám ve stejnou dobu totéž a přitom píšu o výstavě, kterou jsem nikdy neviděl. Je tohle vůbec etické? Jestliže v umění vám může projít cokoli, stejné je to se psaním o umění. Děkuji. Chvilku na to myslete a nezačínejte se nudit, protože brzy se pohroužíme do nedávné historie. Nebo už jste neudrželi pozornost?
V komunistickém Rumunsku se tajná policie nazývala „Securitate”. Ano, přesně tak, rumunsky to znamená „Bezpečnost“. Tento poskytovatel důvěry a bezpečnosti zaměstnával 11 tisíc agentů a kolem půl milionu lidí v období vlády Nicolae Ceauşesca. Děti se ve školách učily o tom, aby se zřekly svých rodičů, pokud je uslyší mluvit proti režimu. Některé z nich to skutečně udělaly. Lidé byli vězněni a posíláni, aby kopali zbytečný kanál mezi Dunajem a Černým mořem. Měl být dlouhý 64 km. Po jeho vybudování je poslali kopat další kanál, tentokrát mezi Bukureští a Dunajem. Aby byla Bukurešť přímo propojena s Černým mořem. Dalších 73 km. Nedokončeno, zbytečné.
Samozřejmě, všichni trpíme, neměli bychom s tím tolik nadělat. Lidé neustále umírají po celém světě kvůli různým politickým represím. I tak je naše osobní utrpení vždy větší než utrpení toho druhého. Nemáme přístup k pocitům jiných lidí. Můžeme se jen snažit srovnat je s našimi v podobné situaci. Je to nedobré srovnání, ale blíže se asi nedostaneme.
Prošli jsme si tuto velkou historickou nehodu, která trvala půl století, a nyní se zotavujeme. Někteří lidé chtějí jen zapomenout, jiní chtějí znát celou pravdu, i když to bolí. Tajné služby shromažďovaly zprávy o všech potenciálních „nepřátelích lidu“, o každém „nezdravém prvku“, který by mohl zahnívat uvnitř „Nové společnosti“. Existují zhruba 4 miliony složek. To je neuvěřitelně obrovský archiv na národ čítající 22 milionů lidí. Zdálo by se být jen logické, kdyby lidé, kteří spolupracovali se Securitate, chtěli, aby jejich složky zmizely. Ale od mladé generace se jim dostalo nečekané podpory. Unavení a otrávení politickými skandály kolem záležitostí, které si neprožili, reagují lhostejně a když musí něco říct, tak jen „do pekla s těmi hajzly a už ať je to pryč“.
Teď když znáte kontext, vraťme se k výstavě v Galeria Nouă v Bukurešti, která byla otevřena jen tři dny v listopadu 2007. Všechno, od názvu až po chlapíka v tričku (který byl součástí výstavy, byl to jeden z členů dvojice Sonokolor), se vztahuje k tomuto kontextu. „Back to the Future“ je jméno, které pro výstavu zvolil Vlad Nancă, její kurátor. A měl k tomu několik důvodů.
V první řadě je tu přímý význam – pojďme si udělat další malou cestu po našich dějinách plných utrpení a nedostatku odvahy. Půjdeme zpět, a pořádně si zahrabeme, a tím se dostaneme blíže k budoucnosti – zotavením se z minulosti. Není cesty, jak dojít budoucnosti, aniž bychom se dobře neobeznámili s naší minulostí. To platí pro jedince a zároveň pro národy. V této interpretaci funguje “Back to the Future” stejně jako smyčka.
Pak je tu doslovný překlad anglického názvu, který v rumunštině zní „Cu spatele la viitor”, což znamená „Obrátit se zády k budoucnosti”. To je podtitul výstavy, a říká nám, co tady ještě uvidíme. (Samozřejmě já sám jsem ji neviděl, a ani vy ji neuvidíte, takže jsme všichni borci, ne?) Pojednání o budoucnosti, které začíná na jejím konci, by bylo v současném Rumunsku dalším obvyklým přístupem: „Koho sakra zajímá, co se stane, když vymažeme svou minulost? Věci už mají svůj vlastní kurs a nemůžeme s tím nic dělat.“ To je tradiční fatalistický pohled, který ale může být blíže skutečnému stavu věcí, než bychom byli ochotni přiznat.
A nakonec je tu odkaz na šílenou sci-fi komedii z osmdesátých let, která byla velmi oblíbená v Rumunsku nadšeném ze všech amerických sraček. Nedávno jsem ji viděl znovu (počtvrté), a skutečně věřím, že ve scénáři nevznikla ani jedna řádka bez předchozí konzumace drog. Zápletka pojednává o chlapících, kteří cestují časem do minulosti a změní ji tak, že to musí opět napravit a pak se vrátí do původní budoucnosti, aniž by k tomu měli technologické prostředky.
Projekt Tudora Prisăcariu Entropy.ro (který je alespoň podle mého názoru vlastně rozsudkem) je fotografická cesta po celém Rumunsku, která má dokumentovat skutečnou změnu a vyhnout se turistickým klišé, která tvoří lacinou image této země. Prisăcariu zobrazuje všudypřítomnou výstavbu hypermarketů a ochranu místních zvyků v centrech měst, vedle jiného „prostě překvapivého“ a „jedinečně oduševnělého“ materiálu (nepříliš nápadité fráze, které využívá vláda k propagaci turistiky v Rumunsku).
Podíváme-li se zpět na komunistické časy, první, co se vybaví Rumunům, jsou fronty. Nechvalně známé fronty byly tak otravné, že se staly symbolem stresu. Mohli jste si koupit jen určité množství vajec, ale nikdy jste nevěděli, jestli jich tam na vás ještě zůstane dost. Takže jste šli do „Alimentara“ hodiny před otevřením a zjistili jste, že už tu lidé stojí. Neustálý strach, že nebude co dát na stůl, nahradily na výstavě černobílé fotografie Vlada Nancă s různými druhy strachu, děsivého a zároveň i zábavného. Nancă fotí sám sebe jak vchází a vychází (bez čekání ve frontě) ze supermarketu Angst (německy „strach“, pozn. překl.), řetězce devatenácti obchodních domů v Rumunsku, proslavených pachem po vnitřnostech. Ironií je, že před osmnácti lety to byl pach nejpřitažlivější.
Anca Benera považuje sochy a jejich neustálou proměnu za nejvýznačnější ztělesnění způsobu, jak zacházíme s mocí. Proč by jinak zuřivé davy tak odhodlaně ničily sochy, strhávaly je z piedestalů a trestaly za to, co představují? Bohužel, veřejné monumenty se neničí snadno, proto na ně rozzlobený dav jen plivne a hrne se vpřed, aby například vypálil knihovnu či pokračoval v rabování. Některé sochy přežijí desetiletí na skrytých dvorcích paláců, stejně jako socha Lenina, který se v Benerové videu zhluboka nadechne a ze všeho si pamatuje záblesky násilí, zatímco jiní mají praktičtější návod k použití. Malinká jezdecká socha Lenina, kterou Benera vytvořila, vznikla z „pocitu dvojznačnosti ze symbolického přenosu – jako kdyby byla roztavená socha Karla I. použita k vytvoření sochy Lenina. Byla inspirována nedávnou diskuzi o hypotetické přestavbě sochy Karla I. s použitím bronzu z existující sochy Lenina,“ říká umělkyně.
Sochy procházejí intenzivními proměnami tvarosloví a identity. Co se ale děje s hvězdami za zenitem? Samozřejmě, odcházejí a žijí svůj tajný život na neznámém ostrově. Jejich luxusní životy pokračují v našich představách, zatímco my, milióny obyčejných lidí, kteří se intimně cítí být spojeni s jejich vykonstruovanou image, nedokážeme přijmout jejich zmizení. Jakmile se stanete idolem, nesmíte zemřít, jako by říkal Dragoş Platon, který maluje jejich nahá těla v dětském stylu, jak se procházejí s koktejlem či střílí z pistole, salutují z trampolíny či obtěžují ostatní stále stejnými starými songy. Hitler, Mao, Elvis, Ceauşescu, Lady Di, Saddám, Bruce Lee, ti všichni se baví i nudí svým vlastním způsobem ve svém nepříliš šťastném exotickém útočišti. Mezitím Mircea Nicolae umisťuje falešné nápisy „Historická památka“ na budovy vyprojektované za komunismu. A kdo ví, co je exotičtější – ostrov nebo sídliště?
Daniel Gontz a Cezar Lăzărescu pojednávají také o přítomnosti sídlišť. Ale zatímco Gontz si pohrává s balkony jako se zaměnitelnými kostičkami obrovského betonového puzzle, Lăzărescu vytváří fotografickou koláž, která nabízí únikový východ – „v případě ohně rozbijte okno“. V Rumunsku je pro mnohé horko jako v pekle.
Podíváte-li se na možné interpretace názvu výstavy a pak na díla a jejich vzájemnou souvztažnost, nadechněte se a děkujte Bohu, že to není jedna z těch výstav, která si na sobě zakládá. Mohlo by to být namířeno na obě strany (směrem k budoucnosti či proti ní) a také to může být jen velká fraška. Jak říká Dr. Emmet Brown ve filmu Zpátky do budoucnosti: „Tam, kam jedeme, nepotřebujeme cesty.“







Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
1995, 35.5 x 43 cm (1 Page Only), Pen & Ink Comic
Více informací...
450 EUR
463 USD
28.5 x 42 cm, Pen & Ink Drawing
Více informací...
894 EUR
920 USD
15 x 23 x 3 cm | 280 pages on fine heavyweight art paper | edited by Vadimir Mattioni | text, design and graphics by Autopsia |...
Více informací...
35 EUR
36 USD
První část čtyřdílného publikačního projektu nejhravějšího českého umělce. Nejobsažnější díl Já je průřezem dosavadní umělcovou...
Více informací...
8 EUR
8 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.