Časopis Umělec 1997/6-7 >> Město bezprizorných / Berlín Přehled všech čísel
Město bezprizorných / Berlín
Časopis Umělec
Ročník 1997, 6-7
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Město bezprizorných / Berlín

Časopis Umělec 1997/6-7

01.06.1997

Lenka Lindaurová | reviews | en cs

The zone between just until recently separated worlds - between East and West Berlin - is one huge construction site today. Some of the Communist boulevards still look quite cheerless and the TV tower at Alexanderplatz takes on subtle nostalgic cuteness. When visiting other parts of town, however, a visitor cannot quite distinguish between the two old worlds.
After fall of the Berlin wall, the Eastern part of the city turned into an avalanche of changes with the city administration heavily investmenting into culture. East Berlin attracted crowds of young people from all over the world to study, create, work or just hang out. At first glimpse it is obvious that it is not very difficult to find space for studios or galleries in Berlin. Deserted factories, transformer stations, courtyards, basements ... all pulsate with activity. Very typical for Berlin of the 90‘s is the mix of styles, snobbery next to underground (or underground-turned-snobbery), professionalism next to amateurism. Compared to the established gallery system of the slick West, the East’s openness and multinationality is quite refreshing.
Underground became the big thing in Berlin of the 90‘s. All events - including the official ones - bore its attributes. The underground phenomenon got into the interest of philosophers and sociologists. Countless events and projects were organized in its name which caused that the term became a bit misleading. As if this promotion took away its independence. Yet the truth is that boudaries between the official and the unofficial are very blurred.
If an honest critic were to precisely document exhibitions in all of Berlin’s little galleries, it would be hard to do. In Mitte alone there are at least 40 of them, each providing an updated schedule of all shows with a little map of this quarter. About every three months, Mitte galleries organize one huge group opening. At 5 p.m. on Saturday, all galleries open shop and crowds of people may wonder from one space to another. The open spaces accept nearly anything as if this intended unconceptuality was an important prerequisite of independence. Lacking continuous tracing of the galleries’ activities, it is rather hard to judge their program. Some of the spaces, however, stand out - either with style, manner of presentation or selection of artists (Eigen + Art Gallery, Arndt&Partner, Wohnmachine, Barbara Tumm, Klosterfelde). Hard-core underground galleries do not put much effort into their promotion which actually makes their openness ambivalent.
In August, Wohnmachine Gallery was showing work by Florian Merkel who reflected everlasting issue of happy and wealthy society. His figurative scenes from lives of beautiful young people are painted on white canvases with thin colorful lines as if they were cartoons (only one painting is in „full color“). The cycle entitled Jugend und Technik precisely reflects deviated character of propaganda which may be conspicuously similar in various parts of the world. As false as socialist and capitalist utopia is the beauty of paintings. Eigen + Art Gallery showed a wide range of artists some of whom took part in this year’s documenta X (C. Hill, Y. Milev, C. Nicolai, O. Nicolay). The relaxed „non-gallery“ instalation presents mainly conceptual works such as Hand-made Baby by Christine Borland. Agile Arndt&Partner Gallery is located in the restaured Hackesche Höffe and showed Douglas Kolk (pale drawings on a wall) and Max Mohr (simulating objects). Barbara Thumm Gallery offered well-known names and their portrait pieces: Glenn Brown, Alex Katz, Catherine Yass. Matthew Antezzo was showing his rough canvases in Klosterfelde Gallery. With Nikolai Makarov’s canvases, Das Stille Museum feels to be out of another space.
In addition to gallery presentation, works in Berlin are often anonymous - from an instalation of junk on the street to conceptual projects on empty wall spaces. Artists work in abandoned buildings such as old transformer station which is preparing absurdly official symposium of underground art. They already talk about what is and what isn’t underground, how to select participants and whether it should be a gigantic event or not. Basements and hallways of this spooky transformer station produce peculiar pieces which are impossible to define.
Compared to Eastern galleries, their Western counterparts are nonsensically sterile: inside, one just whispers and gazes in contemplation at hundred times used and slick art. Franck+Schulte Gallery showed morbid giant photographs by Chuck Close and Tony Oursler’s videoproject. Quite fresh Neugerriemschneider Gallery, which mostly shows new trends, presented pictures and geometrical sofas by Tobias Rehberger.
The strong opposition to all official expressions from Berlin’s totalitarian times now joins with young Westerners’ disappointment with commercialized culture. Sometimes this produces hybrid attitude of tattoed underground and at other times it develops a lively branch of artistic expressions free of preconceptions.
(pages 20 through 21)




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Limited edition of large posters printed on gloss coated paper for Mike Diana's exhibition in London. Size 100 x 70 cm.
Více informací...
10 EUR
10 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
77 USD
Mens, 1994, acrylic paintings on paper, 38 x 28, framed
Více informací...
550 EUR
566 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.