Časopis Umělec 2000/3 >> Několik hodin NY/LA Přehled všech čísel
Několik hodin NY/LA
Časopis Umělec
Ročník 2000, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Několik hodin NY/LA

Časopis Umělec 2000/3

01.03.2000

Tomáš Pospiszyl | info | en cs

Málokterý americký recenzent si nechá ujít příležitost srovnat letošním bienále Whitney Muzea a výstavu Greater New York v P.S.1. Obě dvě výstavy představují americké, respektive New Yorské aktuální umění, obě dvě rezignovaly na tematičnost, obě jsou výsledkem týmové kurátorské spolupráce. Spíše než tradiční muzeální expozici připomínají tyto výstavy způsob prezentace umění v komerčních galeriích. Teď jenom zbývá dohodnout se, jestli je to tak dobře nebo špatně. Mezi několik málo autorů, kteří byli zastoupeni na obou výstavách, patří i malířka Lisa Yuskavage.


Cindy Sherman se sice rozešla se známým Hollywoodským hercem a režisérem Steve Martinem, ale oba dva nadále zůstávají dobrými přáteli. Sherman nezanevřela na svět filmu, jak to dokazuje i její aktuální výstava v Los Angeleské galerii Larry Gagosiana. Obsahuje stylizované portréty stárnoucích filmových hvězd a autorka se v nich po kratší přestávce, kdy pracovala především s figurínami a panenkami, vrátila k práci s vlastním tělem. Sherman se nechala slyšet, že by měla chuť režírovat další film. Její podmínkou ovšem je, že na rozdíl od jejího nejednoznačně přijatého filmového debutu „Office Killer“ bude i autorkou scénáře.


Illeana Sonnabend, legenda mezi světovými galeristy, bývalá žena Lea Castelliho, která reprezentuje světové umělce od Jaspera Jonese a Roberta Rauschenberga až po Jeffa Koonse, otevřela 6. května svojí novou galerii na západní 22 ulici. Čtvrť Chelsea, kde se ještě před pěti lety daly galerie spočítat na prstech ruky, se tak definitivně stala cílem pro nájezdy limuzín aristokratických boháčů. Na první skupinové výstavě v nebývale rozlehlé galerii jsou zastoupeni umělci od Roye Lichtensteina, manželů Becherových až po již zmíněného Koonse.


Jedou z nejzajímavějších výstav historického moderního umění se toto jaro v New Yorku stala přehlídka pozdních obrazů Francise Picabii v galerii Michael Werner. Historici umění a jejich zásluhou i publikum přijalo dadaistická díla tohoto francouzského umělce, které však představují jen zlomek jeho produkce. To, co tento umělec tvořil od poloviny dvacátých až po počátek padesátých let, se natolik odlišovalo od zaběhnutých představ o moderním umění, že se s tímto velice zajímavým a různorodým dílem seznamujeme ke své škodě až v posledních dvou dekádách. Picabiovy obrazy z období, kdy se na nich současně překrývá několik realisticky pojatých výjevů, vznikaly šedesát let před tím, než se podobnou malbou proslavil postmodernista David Salle. I jeho barvotiskově pojaté portréty žen ze čtyřicátých let můžeme ocenit až po několika generacích umělců systematicky využívajících kýč jako svůj výrazový prostředek.


Část galerie Postmaster patřila na přelomu května a června malbám Elliotta Greena. Jeho styl má své kořeny v kreslených televizních seriálech šedesátých let, ale také v picassovském modernismu a v hnutí kalifornských tvůrců nástěnných maleb posledních let. Pastelové barvy a rafinovaná kompozice z Greenových figurativních obrazů vytvářejí díla až na hranici abstrahující malby. Jejich základem je ale především pevně vedená kresba. Součástí výstavy je také počítačová sekvence zachycující proměny jedné kresby během procesu jejího vzniku, která připomíná animovaný film.


Asi nejpopulárnějších výstavou letošního jara se v New Yorku stala první velká výstava Pipilotti Rist v Americe, kterou připravila galerie Luhring Augustine. Výstava se skládá ze čtyř samostatných prostředí, ve kterých pochopitelně hlavní roli hrají videoprojekce. V rušných víkendových dnech stojí před galerií fronta, a tento zájem o švýcarskou umělkyni je zasloužený. Umí totiž propojit humor s myšlenkou, technologii s obsahem, formu s obecně uchopitelným příběhem. V závěrečné velkoplošné videoinstalaci vidíme Pipilotti Rist v puntíkované halence, jak s lehkým úsměvem proplouvá samoobsluhou. Na jejím čele, jako kdyby se promítala z její hlavy, vidíme vysokou trávu, kterou se prodírají nazí, zvědavě pokukující lidé. Přiznám se, že když nakupuji, tak myslím na něco velice podobného.


Newyorské filmové centrum Anthology Film Archives ve spolupráci s Českým centrem a Národním filmových archívem v Praze na květen připravily přehlídku českého avantgardního filmu. V trojdílném cyklu, který koncepčně připravil Michal Bregant, přišla řada nejenom na meziválečnou klasiku (Alexander Hackenschmied, František Pilát, Otakar Vávra), ale i na současné mladé tvůrce v Čechách, kteří experimentují s filmovým médiem (Martin Čihák, Jan Daňhel, Kryštof Mařatka, Martin Blažíček).




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
2003, 21.5 x 28cm, Colour Drawing
Více informací...
334,80 EUR
355 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
80 USD
Předmluva, , to jsou slova, která se píšou vždycky na úplném začátku knížky. Před mluvením - nebo vlastně před tím, co je...
Více informací...
10,06 EUR
11 USD
Strong, 2002, acrylic painting on canvas, 24 x 20,5, on frame
Více informací...
900 EUR
956 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.