Časopis Umělec 2002/3 >> Nová media a stíny (Ars electronica) Přehled všech čísel
Nová media a stíny (Ars electronica)
Časopis Umělec
Ročník 2002, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Nová media a stíny (Ars electronica)

Časopis Umělec 2002/3

01.03.2002

Denisa Kera | média | en cs

Letošní Ars Electronica překvapila nejen vážným a angažovaným uměním, na které upozorňoval již název “Bez připojení” odkazující k Africe a třetímu světu, ale také množstvím projektů, jež si publikum získaly svojí odlehčenou hravou povahou.
Hitem se staly aplikace na hraní se stíny, stroje, které nepředvádějí žádné nejnovější výkřiky technologie. Slouží jenom zábavě a možnostem hry v každé technologii a v každé situaci. Jejich jednoduchost a nápaditost ovšem přeměňují často složitou věc nebo nudný návyk v prostor pro experimentování a překvapení.
Největší úspěch u návštěvníků měla paradoxně obyčejná stínová hra Body Movies (Filmy vytvořené tělem), která z procházky po hlavním náměstí v Linci udělala skutečný zážitek a zábavu pro kolemjdoucí. Jednoduché přístroje projektující obrazy a světlo na plátně o velikosti 1000 m2 umožnily lidem zahrát si hru na plátně pomocí svých stínů a promítaných obrazů. Projekt Body Movies Rafaela Lozana-Hemmera (www.lozano-hemmer.com) tím vlastně využil jednu z nejstarších technologií zábavy, stínové divadlo, jež obohatil o interaktivní a otevřený charakter typický pro dnešní technologie. Na plátně pokrývajícím budovu radnice v Linci toto divadlo vytvářeli samotní kolemjdoucí, kteří se rozhodli si hrát se svým stínem nebo zkoumat promítané obrazy na plátně. Velikost jejich stínů se pohybovala od 2 do 20 metrů a závisela na tom, jak daleko nebo blízko stáli od zdroje světla.
Stíny provokovaly lidi zkoušet různé situace, v nichž ty větší stíny napadají nebo různě manipulují menšími, případně se skutečnými lidmi v blízkosti plátna nebo jen s obrazy na plátně. Hra světla a stínu, skutečnosti a obrazu, velikého a malého lidi inspirovala k neuvěřitelným hereckým a pantomimickým výkonům. Takové kreativní využití veřejného prostoru je zábavné, ale navíc umožňuje lidem měnit svoje návyky a reagovat na neznámé lidi. Nudná procházka se tak mohla přeměnit na skutečné dobrodružství, ve kterém stíny a obrazy různě bojují nebo se proplétají a tvoří celé příběhy.
Tyto filmy vytvořené lidskými těly a jejich pohyby jsou vlastně parodií na Platónovu jeskyni a na mýtus o záměně skutečnosti za iluzi. Najednou se právě iluze-stíny staly skutečnější než naše běžné životy a těla, která se pohybují po jednom náměstí. Právě možnosti stínů se staly inspirací, která provokuje ke kreativnímu a autentickému projevu na obrovském plátně. Obyčejní kolemjdoucí se stávají se na chvilku hrdiny jakýchsi velkých dramat, komedií nebo tragédií. Stíny lidem pomáhají objevit, co je v nich skryté, jejich fantazie a sny, které nemají možnost prožít v každodenním životě “pod sluncem”. Geniálně jednoduchý nápad vlastně přeměnil jedno náměstí na skutečné divadlo světa.
Dalším podobným projektem s tématem stínu byl Tool’s Life skupiny minim ++. Na zvláštním stolu pod měsíčním světlem objevujeme jakýsi tajný život předmětů denní zkušenosti, kterých se dotýkáme. Znovu jsou to stíny, jež ukazují, o čem tyto předměty sní, čeho se bojí nebo jaké další netušené funkce mají. Když se předmětů dotkneme, jejich stíny začnou předvádět na stole celé filmy a příběhy. Předměty jednoduše ožívají a nabývají nečekaný smysl: ze slánky vyrůstá roztomilá kytička, budík zazvoní a začnou z něj vycházet stíny čísel a písmen, kohoutek změní barvu stolu na modrou, při doteku misky s cukrem se k ní rozeběhnou mravenci ze všech stran, na kladivo přistane z ničeho nic ptáček a zazpívá, z popelníku začne vycházet dým, atd. Tančící stíny těchto předmětů, podobně jako stíny lidí v projektu Body Movies na náměstí, přestávají být pouhou kopií věcí, ale stávají se skutečnějšími než samotné předměty. Ukazují jejich skrytá přání a sny, oživují je. Stín se stává prostředkem vysvobození a přeměny mrtvé a nudné věci na věc živou a kreativní.
Zvláštní spojení stínů a nových technologií prezentuje také dvojice projektů od Golana Levina a skupiny spolupracujících umělců — RE:MARK a The Hidden World of Noise And Voice (Tajný život zvuku a hlasu). Projekt RE:MARK zobrazuje lidský hlas, zvláště moment, kdy se zvuk stává slovem, vstupuje do jazyka a komunikace, neboli do systému znaků. Tento projekt je vlastně jakýmsi fonografickým strojem na zobrazování hlasu, stínovým systémem “psaní”, které na rozdíl od běžného písma používá pohyblivé stíny. Návštěvníci si tento stroj mohli vyzkoušet tím, když promluvili do speciálního mikrofonu. Systém je pak schopen rozeznat a zobrazit pomocí stínů, zda se jedná o pouhý hluk, samohlásku nebo slovo.
V dalším stínovém projektu, na němž Levin spolupracoval, The Hidden World of Noise and Voice, 3 D objekty podobné stínům zobrazují expresivní složky hlasu, které ze slova vytvářejí jedinečnou událost a chápou slovo jako energii spíše než jako znak. Komunikace mezi lidmi se v tomto projektu stává intenzivním vizuálním zážitkem, při nemž skupina šesti lidí sedí kolem speciálního stolu, a datovými brýlemi sledují zvuky, jež vydávají a které se mění na pohybující se objekty. Náš hlas v tomto projektu dostává tvar a barvu, a konverzace se stává společnou malbou nebo animací.
Všechny zmíněné stínové projekty propojily staré formy zábavy s nejmodernějšími technologiemi, aby porovnaly pocity a radost, jaké podobné hry během století vždy přinášely. Původ současných médií a vizuální kultury je ve stínovém divadle. Spojení stínu a elektřiny nám pomáhá uvědomit si tuto dlouhou cestu, kterou jsme prošli, abychom se znovu vrátili k nejstarší formě zábavy, se kterou si hráli ještě naší předci v jeskyních — ke stínům.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
861 USD
1995, 35.5 x 43 cm (3 Pages), Pen & Ink Comic
Více informací...
750 EUR
808 USD
Hand, 2003, acrylic painting on canvas, 24 x 18 cm, on frame
Více informací...
900 EUR
969 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.