Časopis Umělec 2006/1 >> Dovnitř Přehled všech čísel
Dovnitř
Časopis Umělec
Ročník 2006, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Dovnitř

Časopis Umělec 2006/1

01.01.2006

Alban Muja | info | en cs

3. tiranské bienále, Albánie, 20. 9.–10. 11. 2005

Mezi Prahou a vzdálenou Tiranou vznikla zajímavá analogie. První tiranské bienále produkoval v roce 2001 Edi Muka ve spolupráci s Giancarlem Politim, vydavatelem časopisu Flash Art. Druhé bienále bylo už bez Politiho. Muka tvrdí, že Pražské bienále v roce 2003 mělo být původně „Druhým tiranským bienále, v Praze“, z nějž se ve spolupráci s Národní galerií stalo první pražské bienále... Každopádně Muka tenkrát zorganizoval 2. tiranské bienále na vlastní pěst ve spolupráci s městem Tirana. Pro 3. tiranské bienále získal Edi Muka oficiální název „Tiranské bienále“.
Kvalitní umělecké události na Balkáně běžně mají velmi omezené finanční prostředky. Na třetím tiranském bienále, jež od začátku zápasilo s tím, že se kvůli nedostatku peněz možná neuskuteční, se přesto podařilo shromáždit hodně skvělých umělců a uměleckých děl. Akce s podvratným názvem „Sladká tabu“ se lišila od předchozích dvou i tím, že byla rozdělena do pěti, po sobě jdoucích „epizod“. Každý druhý týden se uskutečnila jedna. (red.)


První díl jménem „Pokušení“ (Temptations) představili kurátoři Edi Muka a Gëzim Qëndro, organizátoři celého bienále. Nevyužili klasické instituce, ale sklepení rozestavěné budovy budoucího komerč- ního komplexu „Goldi“. V jejich výběru byly dobře viditelní představitelé albánského komunistického umění, například Guri Madhim s výjevem Komunistický kongres z roku 1981 (The Communist Congress of 1981). Mezi dalšími umělci, kteří se této „epizody“ zúčastnili, byl Phil Collins, Sejla Kamerica a Muhammed Hamid, jenž ve svém videu Slovník násilí (Vocabulary of Violence) představil muže, který zmiňuje jména různých typů zbraní určitým způsobem, který ukazuje na zapojení do konfliktů v Afgánistánu.
Do „undergroundového“ prostředí komplexu Goldi instaloval umělecká díla také italský kurátor Roberto Pinto – autor druhé epizody Prohrát bez prohry (To Lose Without Being A Loser). Pozval umělce jako Tania Bruguera, Jota Castro, Maja Bejovic, Nedko Solakov, Jimmie Durhan nebo Stefano Romano. Poslední jmenovaný představil veřejnosti opravdu pozoruhodný projekt – návrh mostu, který by spojoval Albánii s Itálii. Součástí práce byla interview s obyčejnými lidmi, kteří se dozvěděli, že stavba tak nepravděpodobného mostu jistá a má začít v roce 2009.
Na rozdíl od předchozích epizod se třetí vrátila do budovy Národní galerie umění. Pod názvem „Demokracie“ (Democracies) ji připravila slovinská umělkyně Zdenka Badojvinac. V rámci svého kurátorského konceptu představila díla umělců, jako jsou Marjetica Potrc, Armando Lulja a Huseyin Alptekin.
Čtvrtá epizoda, s názvem „Hořkosladká“ (Bittesweet) byla dílem švédské kurátorky Joa Ljunberg. Opět se odehrála v prostředí komplexu Goldi a jejím tématem byl sex jako „prostředek“ hospodářské moci a jako efektivní „nástroj“ vedení válek. Spolu se zahraničními umělci, jakými byli Mario Rizzi, Monica Mellin a Joanna Rytel, zde vystavoval i kosovský Albánec Erzen Shkololli. Jeho video Kanagjeçi dokumentovalo tradiční svatební obřad cikánské dívky.
Další účastnicí této epizody byla Suela Qoshja, která získala cenu AMC (Alban Mobile Communication) za dílo Avenue hvězd (Avenue of the stars). Jedná se o fotografie lidí, kteří vypadají, jakoby na vás zírali. Qoshja počítá se zážitkem strachu a paralelní snahou dostat situaci pod kontrolu.
Pátá a poslední epizoda začala na konci října. Nesla název „Jdi dovnitř“ (Go inside) a její čínský kurátor Hanru Hou v ní nabídl návrat ke kolektivní paměti. Ze všech možných tabu si vybral tabu moderní historie.
Hanru Hou tvrdí, že současné umění musí zohlednit tradici. Podle něj je to koncepce, již musí Albánie a ostatní tradiční země přijmout.
Pro prezentaci svých názorů si vybral Albánskou národní galerii umění. Díla 25 umělců, z nichž většina pochází z bývalých komunistických zemí a dnes buduje svou kariéru jiných zemích Evropy, konfrontoval s exponáty ze stálých sbírek galerie. Albánské „hrdinství“, příznačná umělecká ideologii již zemřelé generace oficiální komunistické kultury, se v zeleně vymalovaném sále setkalo kupříkladu s foto- grafiemi a projekcemi čínské umělkyně Cao Fei o životě jejího otce – úspěšného čínského sochaře. Ten, přestože žije v Kanadě, stále vydělává na oficiálních zakázkách na pomníky čínských komunistických vůdců.
Na začátku páté epizody diváky šokovala performance čínského umělce H. H. Lima – nechal si totiž přibít jazyk ke stolu. Jazyk je trvalým motivem jeho prací. Lim často používá slova, v nichž jsou jeho verbální funkce kombinovány s různými vizuálními významy, a naopak. Tentokrát zvolil samotný „nástroj“ řeči a donutil se mlčet.
Zajímavým dílem byla také socha u vchodu do galerie: Bin Ladin ve vesmírném skafandu, jenž se snaží zapíchnout vlajku se zlatým arabským nápisem „do Ameriky a kamkoliv jinam“. To je moderní historie, která společně s mocí, prohrou, demokracií a sexem vytváří skládačku „sladkých tabu“ našich dní, jak ji vidí ruská skupina AES.
Mezi exponáty bienále byla také díla umělců, jako jsou Edi Hila, Biljana Djurgjeviq, Guri Madhi, Bashkim Ahmeti, Regina Jose Galindo a Ivan Grubanov. Jeho ředitel Edi Muka odhadl, že výstavy navštívilo více než 7 tisíc diváků.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Černický je performer i malíř, vystavuje fotografie, objekty a video. Na jeho výstavách můžeme často objevit trojrozměrné dílo,...
Více informací...
9 EUR
9 USD
Z názvů vybíráme: O princezně, která hajlovala, Prase pes, Puch, O otylé rybičce, Paraolympiáda, Planeta hlav a tak podobně. ,...
Více informací...
4,02 EUR
4 USD
Pavel Pražák alias Mrtvý pavouk alias Pavel Magda je tvůrcem luštěnek, které prověří prudérní křížovkáře, jsou li schopni ve...
Více informací...
2,41 EUR
3 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
831 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.