Časopis Umělec 2007/2 >> Border Art - Sociální umění a severní hranice Mexika Přehled všech čísel
Border Art - Sociální umění a severní hranice Mexika
Časopis Umělec
Ročník 2007, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Border Art - Sociální umění a severní hranice Mexika

Časopis Umělec 2007/2

01.02.2007

Claudia Arozqueta | the border | en cs de es

Severní hranice Mexika je nerozlučně spojena s představou narušenosti a zmrzačení, s nezhojenou ranou, kterou způsobila územní ztráta v polovině 19. století. V oblasti se tehdy zabydleli migranti dohnaní chudobou k hledání lepších životních podmínek a pobízení určitými severoamerickými skupinami k přechodu „na druhou stranu“. Důsledkem intenzivní interakce na mexicko-americké hranici je výlučný transkulturní vztah mezi ekonomicky privilegovanými skupinami a jednotlivci a také sociální katastrofa, která doléhá na většinu obyvatelstva. V této scenérii plné násilí, na území, které se nabízí komercializaci, se vytvářejí mediální
vztahy v obrazech, které jsou předkládány jako skutečnost sama. Upozorňují na meze moci a komunikace, včetně mechanismů tvorby a výměny umění. Sociální podmínky na severní mexické hranici jsou ve stádiu, které můžeme pozorovat v mnoha jiných částech světa. Zapomínání a únik najdeme všude. Někteří umělci se pokoušejí dekategorizovat to, co dnes znamená dělat „sociální umění“, aby změnili současnou situaci na této hranici.


I. Yoshua Okon ve videu nazvaném Coyotería nabízí současný komentář k dílu Josepha Beuyse I Like America and America Likes Me (1974) se záměrem umožnit různé roviny četby jedné akce. Beuys strávil tři dny uzavřen s kojotem v newyorské galerii s úmyslem meditovat o vztazích mezi přírodou a kulturou. Okon si jako náhradu za zvíře ve své aktualizaci zaplatil lidského kojota – osobu, která převádí imigranty přes mexicko-americkou hranici a opatřuje jim nějaké doklady –, a sám hrál roli umělce. Rovněž nahradil Beuysovy pomůcky –plstěný plášť, berlu a výtisky Wall Street Journal – pokrývkou z umělého vlákna, policejním obuškem a několika exempláři mexických televizních programů. Okonova rekonstrukce studuje už samotnou volbou materiálů sociální problematiku: vztahy mezi korupcí, třídou a migrací jako aspekty lidské přirozenosti.
II. V chladu bílé krychle znějí z 16 tlampačů jména 2487 osob, které přišly o život při pokusu překročit mexicko-americkou hranici. Toto zvukové dílo Luz Maríi Sánchez, která byla letos pověřena zadáním od instituce Artpace San Antonio, dává organicky promluvit diaspoře prostřednictvím jmen bez tváře, která je možné slyšet izolovaně, oddělené tichem, nebo zřetězené tak, aby se do zděšeného mnohosměrného zvuku přenesla rozmanitost pohybů, jakou implikuje samotná migrace.
III. V neustálých proměnách bezprostředně snímaného průběhu dne nás video Teresy Margollesové mlčky vede po cestách Lote Bravo, Lomas de Poleo, Anapry a Cristo Negro. Při cestě do příhraničních montoven maquiladoras v Ciudad Juárez, Chihuaha tam bylo uneseno, znásilněno, mučeno a zavražděno více než 400 žen. Na podlaze galerie jako na hřbitově spočívá 50 ručně vytvarovaných cihel z pouštního písku pocházejícího z míst, kde byla nalezena těla. Margolles se nepokouší vysvětlovat příčiny smrti, nechce poukazovat na neschopnost předvedenou místními a federálními úřady při objasňování zločinů nebo promlouvat o negativních dopadech moderní ekonomiky. Pouze zpřítomňuje absenci, jako svědectví o těch, kteří dále žijí s touto bolestí.
IV. Televizní programy a velké množství různých tiskovin využívá „lidských tragedií“ pro vytváření iluze veřejného konzensu, zvýrazňuje melodramatické a fikční prvky a emocionálně tak angažuje konzumenty. Umělecké práce se pokoušejí znázornit prožitek událostí pomocí svědectví. Bezprostředně nezapojené osoby však nedokážou sdělit ani vysvětlit nejtraumatičtější a nejbolestivější zážitky. Etickou dimenzi svědectví představuje paměť, událost nesmí být zapomenuta a musí být předkládana v nezměněné podobě. Umění může pouze nabídnout způsob vyjednávání s realitou, filtr, který nám umožní rozeznat, nakolik nás omezuje fakt, že jsme jenom diváci, přihlížející cizí tragédii. Instalace From the other side Chantal Akermanové, která vychází z jejího filmu De l´autre côté, zkoumá tři roviny hraniční situace. V první místnosti monitor neustále reprodukuje poslední záběr filmu. Kamera umístěná ve voze snímá noční obraz americké dálnice, zatímco hlas Akermanové předčítá text o zmizení mexické ženy, která pracovala ve Spojených státech. V prostředním sále šest triptychů monitorů násobí obraz hranice oddělující Sonoru od Arizony, rozšiřuje záběr pohledu diváka a názorně tak podtrhává nesmyslnost a násilnost územních hranic. V třetím sále se promítá obrazovka do druhé obrazovky a obraz se vkládá do pouštní krajiny. Sledujeme, jak se za úsvitu rozplývají sny živých a mrtvých mužů a žen, hledajících lepší život.
V. Představu o mexické hranici jako oblasti špičkového technologického rozvoje je nezbytné konfrontovat s každodenním životem maquiladoras. Tyto komplexy, v nichž se montují nejrůznější druhy výrobků, uspokojují potřeby konzumních center podléhajících logice neoliberalismu. Do těchto továren se přiváží neproclený a nedaněný materiál, z nejž se dokončí produkt a obvykle se vyváží zpět do země, odkud byly přivezeny díly. Továrny většinou patří vlastníkům z USA. Montovny fungují díky pracovní síle mladých žen ve věku od 15 do 25 let, které jsou za bídné mzdy vykořisťovány v dlouhých pracovních směnách. Prostřednictvím rozhovorů se ženami pracujícími v montovnách a v sexuálních službách sledovala umělkyně Ursula Biermann zvyšování podílu ženské pracovní síly v globální ekonomice, prostituci jako jedinou alternativu k dosažení vyšších příjmů a sexuální násilí ve veřejné sféře. Ve svém eseji a videu Performing the Border nabízí bližší pohled na procesy sériové výroby a na způsob, jakým montovny technizují těla žen, když je proměňují v zaměnitelné součástky. Oproti oficiálnímu vysvětlování úmrtí v Ciudad Juárez jako následku aktivit souvisejících s obchodem s drogami, pro Biermannovou představuje násilí součást kultury, která bez sebemenšího ohledu na osobní identitu proměňuje ženy v objekt touhy a vykořisťování zároveň. Práce Biermannové se přesouvá od postkoloniální teorie k sociálnímu aktivismu a tváří v tvář zániku utopií o ekonomickém rozvoji chce působit jako katalyzátor, který ženám umožní, aby samy rozvíjely vlastní kritické strategie.
VI. Různé umělecké projekty nabízejí možnost posílit společenskou soudržnost prostřednictvím videa jako nástroje, který zachycuje životní příběhy, a tak usnadňuje sociální využívání komunikačních sítí. Umožňuje vlastní tvorbu obrazů těm, jichž se bezprostředně týkají. Maquiapolis je videodokument natočený ženami, které pracují v tijuanských montovnách. Iniciativa k tomuto projektu vzešla od filmařky Vicky Furnario a umělce Sergia De la Torre a práce probíhá díky skupině komunitních aktivistek, které propagují využívání digitálních videokamer. V dílnách nabízejí ženám lekce filmové techniky, nahrávání zvuku a také je seznamují s různými formami vyprávění příběhů prostřednictvím dokumentu. Tento druh uměleckých strategií umožňuje, aby výměna zkušeností a fikcí proměnila účastnice v kronikáře vlastní reality.
VII. Někteří umělci se rozhodli zvolit za výchozí bod své práce „aktivistický postoj“ a nikoliv „umění“, aby tak skoncovali s bezzubostí a elitářstvím média. To je případ kubánské umělkyně Coco Fusco, která dává přednost účasti na veřejných manifestacích a práci v nevládních organizacích a jako svou platformu používá web, na němž on line realizuje protestní akce. V mezních polohách umělecké produkce se nacházejí díla jako je Flames Maquiladora Carlose Amoralese, v němž vyzval Evropany, aby vyráběli boty pro bojovníky. Zdůraznil tak odstup mezi publikem vyzvaným k účasti na estetickém zážitku a extrémním vykořisťováním lidí v oblastech, nacházejích se na okraji zájmu společnosti. Privilegované prostory předvádění uměleckých děl, jako je muzeum a galerie, nepodněcují kritickou reflexi, vernisáž se snadno stane centrem povrchnosti a touhy po spektáklu. Je zřejmé, že systém umění využívá sdělovací média, která rozšířila sociální úzkost a obnovila vnímání hranice jako místa, kde se odehrává „zlo“.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
824 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011
Více informací...
799,20 EUR
824 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
77 USD
Czech, Artist and Human trilogy for price of two.
Více informací...
22 EUR
23 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS