Časopis Umělec 1999/1 >> Čtyři jsou víc než jedna Přehled všech čísel
Čtyři jsou víc než jedna
Časopis Umělec
Ročník 1999, 1
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Čtyři jsou víc než jedna

Časopis Umělec 1999/1

01.01.1999

Karel Císař | média | en cs

"Although it may be hard for some to cope with it, the fact is that even in arts it becomes true that more is more. Take photography for example, henceforward one is no longer more than four. What before could be easily managed by one hand, will now require four. A unique creator is replaced with collective authorship of creative couples, a fact which seems to be more fitting for the photography medium, typical for its multiple modes of utilization. Why should an author of a piece of work, which is always a copy of the original, be unique himself/herself? Once the invention of photography enabled the birth of cinematography and today it is withdrawing the original deposit in the form of team work typical for cinematography. Is it, however, possible to trace down the character of this type of work through the resulting photographic images? And why are there so many creative pairs specifically among artists using photography since only one single hand may push the button?
The phenomenon of creative couples working with photographic imagery could on the one side be explained by certain affirmation of the camera: photography is a technical image made by the camera, not the photographer. It is not the photographer who is taking picture but his, although the adjective is not all appropriate any more, camera. By rejecting unique authorship, a couple of photographers would find themselves at the beginning of a trip whose aim is this rejection of authorship in favor of the camera - whether this would also mean that anybody might push the button or it could be done by the camera itself, had it a program with such an operation. Photography would thus admit its mass media character even in the area of so called arts. On the other hand, though, creative couples are possible to be interpreted as a certain problematization of the common understanding of pushing a button being the creative act of a photographer. The creative act would be consisting of mere photographer’s decision which is principally independent of the photographic image’s positive creation. Understood in this manner, photography would henceforward be exclusively conceptual art whether it got rid of the artifact entirely or not. One of the proofs of this interpretation’s competence include artists working on creating a photographic image with a professional photographer. To a large extent it is tenable not only in case of direct photography but also arranged photography. Unlike “hand-made“ art and, of course, manipulated photography, the author of the arranged photography is not a human being but the arranged things themselves. It is this perception of photography not as a snapshot but a contemplated decision of a kind that appears to be close to creative couples working with photographic imagery.
If couple represents the cooperative author of the decision, the two have to come to such a decision through the process of discussion that is made possible by the medium of photography which merely reproduces a pre-existing phenomenon. Discussion is feasible only on such real phenomenon. The art work thus meets interpretation due to its original discoursivity. Furthermore, it is imprinted with certain concrete social configuration reflecting the two authors’ mutual relationship, be it a married couple, heterosexual or homosexual partners, friends, or siblings, including one-egg twins. Visual art abandons its modernist formula which defined it within society while admitting its social character. It takes over strategies typical for corporate structures such as the melting pot of entertainment and advertising industries, in fact its competitors.
Parallel to rejecting unique authorship is not only the multiplicative character of the photographic media but also typical creation of closed series of photographic images whose context makes up the final meaning of the individual pictures. With their installation and enlargement, photographs take over the role of traditional “hand-made“ hung painting. Common to both of them is certain aspect of totality, unity which is completely missing in case of fragmentary document photography. Two different relations meet in photography: causal relation exists between a thing and its image on a technological level, the thing is the cause of its photographic image; on the semantic level, however, the image refers to intentional relation between a human being and the thing photographed which should be perceived a key guide to interpretation of photographic images. Self-reflective relation typical for self-portrait is of special interest here whether it is a self-portrait in the common sense of the word or allegorical self-portrait, such as photographs of architecture. In case of creative couple, this reflexive relation is magnified into polyphony referring to a common foundations of the world of things and the world of people which is - just like all relations - inherent in something else than interplay of parts and wholes.
"




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
239 USD
Fotografická kniha o znovuoživení téměř zaniklého kouzelného lesa vytvořeného roku 1939 rodinou Pivečků. Autorka zachycuje...
Více informací...
8,05 EUR
9 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
82 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS