Časopis Umělec 2006/1 >> Ideologie modernismu Přehled všech čísel
Ideologie modernismu
Časopis Umělec
Ročník 2006, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Ideologie modernismu

Časopis Umělec 2006/1

01.01.2006

Jiří Skála | interview | en cs

Jiří Skála je český umělec. Alexandr Komarov pochází z Běloruska, je také umělec a žije v Rotterdamu. Poznali se ve Vídni. Poté se setkali v Praze, když se Komarov zúčastnil bienále v Národní galerii. Bavili se o aktuali-tě modernismu, ideologii moci v architektuře, volném pohybu i pocitu, že jako Bělorus je kdekoliv přijímán jen jako dočasný návštěvník. (red.)

JS: Alexandře, jaká díla jsi představil na bienále ve Veletržním paláci?

AK: Je to instalace nazvaná Poslední dům 89–68. Ta čísla mají svůj význam. Rok 1968 byl globálně rokem hnutí odporu: například „Pražské jaro“, kdy sovětská armáda násilně odřízla české opoziční hnutí, tentýž rok je znám velkými manifestacemi květinové generace proti válce ve Vietnamu po celé Americe a Evropě. Rok 1989 byl začátkem konce Sovětského svazu, když byla zničena Berlínská zeď. Ve dvacátém století jsme byli svědky mnoha různých ideologií, které dospěly ke svému konci nebo byly nahrazeny novými. Z mého běloruského pohledu se po roce 1989 objevila nová vlna nacionalizmu, ale za pár let, když nebyly využity k nastolení opravdové nezávislosti, tyto projevy opět zmizely. A tak mohl být nastolen autoritativní režim; Bělorusko je nyní muzeem Sovětského svazu se vším všudy, včetně své vlastní KGB. A některé budovy, jako například Palác republiky, bychom mohli dokonce nazvat protagonisty tohoto politického divadla. Jeho stavba začala za sovětské éry, v sedmdesátých letech, ale dostavěn byl teprve nedávno, v devadesátých letech dvacátého století. Tato budova se posunula z jednoho ideologického režimu do druhého.
Hledal jsem na svých cestách něco srovnatelného s Palácem republiky v Minsku a našel jsem Volkspalast v Berlíně.


JS: Jsou ta dvě čísla jen symboly?

AK: Jde o perspektivu, tato čísla můžete číst vzhůru nohama, 89 se mění na 68.

JS: Vztahuje se to i k modernismu, k ideologii modernismu v této době. Když padla Berlínská zeď, padl i modernismus. Pro lidi ze západní a střední Evropy je myšlenka modernismu pasé.

AK: Jeden můj přítel mi vyprávěl o Muzeu komunismu ve Vietnamu. Řekl mi, jak je v tomto muzeu prezentován modernismus z komunistického pohledu: výstava začíná díly Picassa a tak dále. Je to legrační. Modernismus v Bělorusku začíná a končí Cézannem.

JS: Modernismus stále představuje současné umění, něco, co není retro. Když vidíte ty památníky, jako třeba ty v Bělorusku nebo na Alexanderplatzu v Berlíně, připomíná vám to, jak se o modernismu učí na střední škole. Tahle velká ideologie říká, že můžete dělat, cokoli chcete, ale musíte k tomu mít sílu – což je něco, co obvykle schází. Teď máme demokracii. Modernismus je hotový. Ale umělci stále chtějí být v akci, agresivní, myšlenka modernismu je pro ně teď zajímavá.

AK: Je to historický moment. Všechny různé ideologie jsou sjednoceny v jednu, ale jak se stalo, že tato velká filosofie přežila pád Berlínské zdi, to nevím. Nemám jasný názor na to, čím by měl modernismus v současné době být.

JS: Ideologie modernismu teď umělce zajímá, protože oni cítí, že je součástí jejich historie, ale nevědí, jak ji číst nebo popsat, co je důležité. Modernismus mizel velmi pomalu. Ale přesto, že jsem se narodil v dobách komunismu, nevyrostl jsem v modernismu. Už to bylo hotové. Status quo. Povězte mi ale o vaší práci na Bienále. Mohl byste popsat Projekt pas?

A.K.: Knížka o pasu se jmenuje 35 gramů. Tolik ve skutečnosti váží můj pas. Těsně předtím, než jsem si musel nechat obnovit pas, dostal jsem nápad zdokumentovat všechna ta razítka a víza ze svých cest. Udělal jsem si nějaké kopie. A tak mne napadlo, že si ten pas namnožím. Pas patří svému majiteli a státu. Když běloruskému pasu vyprší platnost, stává se pro stát bezcenným dokumentem. Z osobního pohledu přesně vyjadřuje, co to znamená být běloruským občanem. Proto jsem ho zvážil, pro mne těch 35 gramů bylo docela těžkých… V minulosti jsem byl prostě z Běloruska. Když jsem začal cestovat, uvědomil jsem si, že jsem z Běloruska pryč. Není důležité kam jedu, vždy tam jedu díky svému běloruskému pasu. Všude, kde žiji, berou vás jako dočasného.

JS: Cítíte se svobodněji v Bělorusku, nebo mimo něj?

AK: To záleží na tom, kde si člověk udělá hranici svobody. V mém dočasném stavu jde především o víza. Tato specificky zvláštní hranice cestuje s vámi. Vytisknout svůj pas jako knížku byl komentář na téma identita z mého pohledu. Vybral jsem si formát bílé knížečky s bílým obalem, která je abstraktně spojena s bílým prostorem, a okopíroval celý pas do této knížky. Váží samozřejmě víc než 35 gramů, rovněž kvůli eseji, který napsala mojo kamarádka Nelly Bekusová, která má jakožto novinářka z Běloruska obdobné zkušenosti.


JS: Potřebujete vízum do Ruska?

AK: Ne, do Ruska ne. Bělorusové potřebují vízum všude kromě Kuby, Iráku a Ruska…

JS: Mají běloruští politici silný vztah ke Kremlu? K ruské politice obecně?

AK: Ano. Rusko má na běloruskou politiku velký vliv. „Je to náš Velký Bratr.“ Co se děje v Bělorusku, je v pořádku pro Rusy stejně jako pro Evropany. Je to jako nárazníková zóna mezi dvěma politickými vizemi. Status quo.

JS: Lidé se teď musí sami rozhodnout, vybrat si cestu. Nemyslím si, že k tomu dojde v krátké době; stane se to tak za, ano, za deset let. On umře nebo…

AK: ...nebo on bude žít navěky. Doufejme, že se v budoucnu něco změní.

JS: Vytvořil jste model paláce v Minsku a změnil měřítko tak, že vypadá mnohem vyšší než ve skutečnosti. Jako mrakodrap. Trump chce postavit v New Yorku kopii dvojčat, jen o něco vyšší. Pociťujete nějakou souvislost se svým dílem?

AK: Je to velmi ironický kousek. Obraz mrakodrapu souvisí s obrazem, který sovětský občan získal o Americe: mrakodrapy reprezentují kapitalismus. Moje manipulace s fotografií Paláce republiky mluví o tom, že kapitalistická ekonomie může růst na každé půdě, dokonce i na starých sovětských základech, což se nyní děje v Rusku a v Číně.

JS: Myslím, že v Evropě se moc znázorňuje jinak. Budovy nacionalismu z dvacátých a třicátých let nejsou tak vysoké, ale jsou velké, široké a jsou z mramoru. Nicméně rozumím Vaší ironii, ale v New Yorku jsem zatím nebyl, možná na Manhattanu jsou mrakodrapy z mramoru, nevím.

AK: Ano, je tam spousta mramoru. Je také zajímavé, že si mnoho lidí nevšimlo, že moje fotografie je zmanipulovaná. Lidé z Evropy mají jistý obraz o Bělorusku. Je to tím, že o této zemi se šíří tolik nesmyslů, že i můj fiktivní blok do nebes, nestydatý výmysl, by mohl být opravdový…

JS: Proč jste se z Minsku přestěhoval do Rotterdamu?

AK: Moje studia mne přivedla z Minsku do Polska a posléze do Holandska. Lákala mne nová architektura Rotterdamu. Tamní vysoké budovy mne udivovaly. Předtím jsem žil v Amsterdamu, bydlel jsem nejdřív v několika hezkých malých městech a najednou tu byl Rotterdam. Není to metropole jako New York, ale má velkou multikulturní komunitu a velmi mezinárodní uměleckou scénu. Takový způsob života jsem ze své země neznal. Bylo pro mne velmi snadné se tam adaptovat a žít v Rotterdamu tak, jak chci. Už je to pět let.

JS: Když mluvíme o nacionalistických budovách, vybavuji si, že ve Varšavě je jedna obrovská.

AK: Tato budova, palác kultury, je jedním ze sedmi mrakodrapů věnovaných Sověty za stalinské éry Varšavě. Malý dárek pro Varšavu…

JS: Pochopitelně, každé větší město musí mít svou vlastní velkou věž: Praha, Berlín…

AK: Jde o reprezentaci moci…

JS: Řekl bych, že to závisí na tom, kolik stojí půda. Pozemky na Jižním Manhattanu jsou velmi drahé, takže se o tuto porci dělí řada společností. Když se podíváte na mrakodrapy, které teď čínští architekti staví v Šanghaji, vypadá to, že tento systém stavby mrakodrapů developerskými firmami je nevyhnutelný, téměř přirozený. Proč chtějí kopírovat tento trend?

AK: V Šanghaji jdou mnohem dál za pouhé kopírování! V Pu Dongu, což je nejnovější mrakodrapová oblast v Šanghaji, postavili pár tak šílených futuristických budov, že tam američtí filmaři jezdí natáčet sci-fi filmy. V Číně a v Evropě jsou ekonomická hlediska nadřazená politickým. Rychle rostoucí čínská ekonomika na sebe strhává pozornost, byznys se stává hlavní ideologií lidí, zatímco si politikové lepí do oken nějaké komunistické dekorace.

JS: Poslední otázka: co si myslíte o podstatě umění? Proč to děláte?

AK: Pro mne je umění jazykem, kterým mohu abstraktním způsobem mluvit o všech možných věcech, aniž by to muselo být užitečné. Umění není o realizaci, ale o vyjadřování myšlenek.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
21 cm x 29,7 x 0,7 cm / 20 pages / couv. sérigraphiée 4 pass. couleur / offset / 500 ex
Více informací...
10 EUR
11 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011
Více informací...
799,20 EUR
870 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
82 USD
Je nechutná, ale hlavne je otrasne antiliterárna, čiže pozor - je to literatúra! Vedľajší účinok tiež nie je na zahodenie: je...
Více informací...
11 EUR
12 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS