Časopis Umělec 2001/2 >> Osobní zkušenost vs. Digitální technologie Přehled všech čísel
Osobní zkušenost vs. Digitální technologie
Časopis Umělec
Ročník 2001, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Osobní zkušenost vs. Digitální technologie

Časopis Umělec 2001/2

01.02.2001

David Kulhánek | review | en cs

Darren Almond, Kunsthalle Curych, 31.3. – 21.5. 2001
Darren Almond (1971) patří k nejmladší generaci britských umělců, kteří se do širšího povědomí dostali v průběhu velkého boomu YBAs. Nejnověji se tento umělec prezentoval v Kunsthalle Zürich, na výstavě, která měla charakter retrospektivy. Vystaven byl “průřez” Almondovou tvorbou z let 1996 – 2001.
Sociální původ Darrena Almonda (stejně jako např. Richarda Billlinghama) určitě nebyl předurčením pro dráhu umělce. Almond se narodil v rodině demoličního dělníka v Lancastershire, v kraji s tradicí uhelných dolů. Jméno jeho rodného města Wigan leckomu připomene sociálně-kritickou esej George Orwella Cesta k Wiganskému přístavišti, kterou tento autor sepsal v roce 1937 jako analýzu bezvýchodného stavu tehdejší sociálně-ekonomické situace. Nutno říci, že dnes by asi město Wigan, prošlé restrukturalizací těžebního průmyslu, nepoznal. Považoval jej totiž za exemplární příklad zdevastovaného prostředí a slepé uličky kapitalismu.
S touto “černou” minulostí rodného města a kraje Darren Almond, mimo jiné, pracuje. Vychází přitom ze zážitků a zkušeností svých předků (dědeček byl typický horník své doby) i z přetrvávajících reliktů minulosti. Ve videoinstalaci Traction (1999)1 Darren Almond zpovídá vlastního otce, který rekapituluje bohatý rejstřík svých pracovních úrazů. Líčení rozmanitých fraktur sekunduje záběr na tvář Almondovy matky, která střídavě propuká v pláč a opět se tiší. Na třetím plátně se promítá černobílý záběr na bagr zakusující své rypadlo do země. Vyprávění postaršího muže nabírá postupně až absurdní rysy — na jeden lidský život je těch “civilizačních” zhmožděnin až příliš. Tělo funguje jako živá schránka informací, stop času i konkrétní sociální situace. Almondova sociálně-rodinná anamnéza je emocionálně velmi působivá. Autor sám se jí účastní pouze jako dotazující se hlas.
Vzdálené vazby na rodný kraj má i nejnovější videoinstalace Mine (2001). Dvojdílná videoprojekce střídá záběry na rozlehlou místnost, osvícenou vycházejícím sluncem, ve které se převlékají horníci, a na podivnou dráhu, po níž se spouštějí do temných hlubin dolu. “Děj” se odehrává kdesi v Kazachstánu a ukazuje podobné kulisy, jaké bylo možné vidět někdy na konci 19. století v průmyslové Anglii, tedy pracovní podmínky, které Almond zná převyprávěné od svých předků. Obraz je podbarven hudbou a zpěvem, které vycházejí z autentické tradice středoasijských šamanů. Střídání světla a tmy, stejně jako mýtický sestup do lůna země navozují téměř archetypální atmosféru.
Odlehčenou paralelou k této nejnovější Almondově práci je další video Geisterbahn (1999) — pohled do útrob domu hrůzy, v němž se po dráze řítíme vpřed v rytmu pouťové hudby a klapání čelistí koster. Motiv dráhy a přemísťování v čase a prostoru není v Almondově tvorbě náhodný, ale naopak kontinuálně rozvíjený. Jako aktivní “trainspotter” má do paměti vrytý zcela osobní zážitek “relativity” času vzhledem k místu a prostoru (vzdalování, míjení, zrychlování). Vlak a dopravní prostředky vůbec jsou často součástí Almondových prací (video Schwebebahn, 1995, série fotografií vlaků, fiktivní cedule s jejich názvy atd.).
Na výstavě Sensation (Royal Academy of Arts, Londýn, 1997) byl Darren Almond zastoupen objektem A Bigger Clock (1997). Předlohou k tomuto dílu byly digitální hodiny odměřující čas právě na vlakových nádražích. Almondovy hodiny jsou ale měřítkově větší, jsou opatřeny nápisem — autorovým jménem, cirkulace čísel na displeji je hlasitější a navíc hodiny každou minutu vydávají nečekaně drásavý zvuk. Tato práce není “ready-made” či pop-artová zvětšenina, jak by se mohlo na první pohled zdát. V pojetí Darrena Almonda je to kinetický objekt, zachycující proměny v reálném čase a prostoru, a zapojující i fyzickou přítomnost diváka. Digitální přepis ubíhání času je jen jednou jeho součástí.
V podobném smyslu Almond “přepsal” i obyčejný větrák (KN120 Recorded, 1995, Fan, 1997, Another Fan, 1999) se třemi rameny do podoby kinetické sochy. Pohyb větráku v místnosti je vlastně přechodem od trojúhelníkové dispozice k optickému kruhovému pohybu, který se odehrává v kubickém prostoru. Tato “triangulace” prostoru se stala podkladem k sérii geometrických kreseb zachycujících různé fáze pohybu větráku.
Na curyšské výstavě byla tato “tendence” zastoupena např. 120 drobnými fotografiemi, které zachycují Almondův ateliér v identických záběrech, vždy po jedné minutě (Tuesday 11.01 – 12.00 a Tuesday 23.01 – 0.00, 1996). Tyto fotografie vlastně představují přesnou analogii k pohybu čísel na digitálních hodinách. Today (2000) je digitální přístroj se statickým nápisem -day, před nímž se ve 24hodinových intervalech mění předpona.
V tvorbě Darrena Almonda se v posledních letech objevuje i téma “Osvětim”2, jako aktuální reflexe historie i opětovná úvaha nad dimenzí reálného času. V roce 1997 umělec natočil video Oswiecim, March 1997 — záběr na osvětimskou autobusovou zastávku v prudkém dešti. V Curychu vystavoval Almond dva objekty s názvem Shelter (2000). Tyto kopie zastávek s osvětimským jízdním řádem — pustá, ale autoritativní místa na předem stanovené “lince” — poukazují k těžko uvěřitelné zkušenosti “reálného” pohybu transportů. Být “uvnitř” a být pouze pozorovatelem vzdalujícího se vlaku jsou dva analogické zážitky téhož momentu, ale se zcela jinými důsledky.
V době stále většího spoléhání se na digitální modely skutečnosti je konceptuální uvažování Darrena Almonda příkladem stále ještě živého rozlišování mezi osobní rovinou zkušenosti (reálného času a prostoru i vlastní fyzické přítomnosti) a matematicky přetransformovaným světem technologií.

1. Třídílná videoinstalace Traction je do 20.6. 2001 k vidění na II. Berlínském bienále, v budově Altes Postfuhramt Mitte.
2. Pro cizince je určitě objevem, zjistí-li, že hrozivou historií naplněný pojem Auschwitz má civilní jméno Oswiecim a dodnes funguje jako obyčejné polské město. Pro občany Čech a Moravy sice Osvětim byla a je Osvětimí, ale fakt, že se toto město nachází jen několik kilometrů od našich hranic, si nikdo příliš neuvědomuje. Stejně jako třeba to, že místo, kde se shromažďovali čeští Židé (v počtu 45.513) k transportům, se nachází jen několik metrů od Veletržního paláce; jeho nenápadnost opravdu budí hrůzu...

Foto archív Kunsthalle Zürich




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Podvečerní snímek na Krušné hory a Hnědouhelný důl Bílina, 2013, 225 x 150 cm, print on vinyl
Více informací...
580 EUR
598 USD
Basement, 1995, silkscreen print, 40,5 x 27,5 cm
Více informací...
65 EUR
67 USD
Mother, 1994, acrylic painting on paper, 35 x 22,5 cm, framed
Více informací...
690 EUR
711 USD
15 x 22 x 1 cm / 56p offset / cover three channel serigraphy / 1000 ex
Více informací...
12 EUR
12 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS