Časopis Umělec 2004/2 >> Pouliční animace - Things you don’t know 2, Galerie Home, Praha, 2. 4.–1. 5. 2004 Přehled všech čísel
Pouliční animace - Things you don’t know 2, Galerie Home, Praha, 2. 4.–1. 5. 2004
Časopis Umělec
Ročník 2004, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Pouliční animace - Things you don’t know 2, Galerie Home, Praha, 2. 4.–1. 5. 2004

Časopis Umělec 2004/2

01.02.2004

Ivan Mečl | en cs

Jak legrační. Pozvaný umělec nebyl vpuštěn do České republiky, protože si zapomněl pořídit vízum. Pár dní před vstupem do Evropské unie nepomohly ani intervence vyšších oficiálních míst. Umělec se vrátil zpět do Berlína a performance se nekonala. Byla odložena. Dnes už jsme v Evropské unii, ale na hranicích se nic se nezměnilo. Parta mrzutých pohraničníků stále vyžaduje pasy. Mezi několika zasvěcenými koluje zpráva, že pár minut před vstupem do „společenství“ zavolali našemu panu premiérovi Špidlovi z Bruselu:
Brusel: Pane Špidlo, moc nás to mrzí, ale na poslední chvíli to nevyšlo.
Špidla: Proboha, jak to?
Brusel: No, nemůžete do Unie. Nedá se s tím nic dělat. Ale bylo to fakt o chlup!
Špidla: Safra… (dlouho mlčí) … Musíme to zveřejňovat?
Brusel: Vlastně ne. Jenom se nic nezmění.
Špidla: Tak to tak necháme. Teď už musím končit. Pan prezident otevírá šampaňské.
A tak je to dodnes.


Robin Rhode
Je to vlastně kluk ve sportovním, s pletenou čepicí na hlavě. Z Jihoafrické republiky má zkušenosti snad se vším, čemu z nějaké úzkosti říkáme subkultura nebo podsvětí. Když si to přináší do uměleckého prostoru, vypadá trochu neadekvátně, ale to jsou silná slova, protože není nic adekvátnějšího, než přinášet neadekvátní. Na každý pád, ve dveřích galerie se jeví jako kluk z ulice.
Není úplně jisté, jestli víc tíhne k performancím, fotografiím nebo videím. Důležitější je, jak se k nim chová. Třeba: v johannesburské Rembrandt van Rijn Art Gallery namatlal na zeď bicykl a pak se k němu choval, jako by tam skutečně stál. „Moje interaktivní díla mohou být nahlížena jako pokus zdůraznit způsob, jakým předměty fungují coby znaky, ještě dřív, než je lidé spatří jako materiální věci,“ říká a upozorňuje, že to myslí vážně. Takže žádný uličník, ale intelektuálně založený umělec.
Ale už to není žádný naivní nováček i když by vás mohl svou vizáží pomýlit. Kurátor jeho pražské akce Karel Císař říká: „Tohle už není žádný naivka. Dobře ví co chce a jednou o něm hodně uslyšíme. Na takhle malých akcích ho už asi vídat nebudeme, teď už bude dělat jenom velké věci.“

Krásná past
Galerie Home je tak dobrý a zároveň specifický výstavní prostor, že každá méně dokonalá výstava v souboji s ním prohrává. Málokterá i bohatší a zahraniční galerie může pracovat s tak kvalitním rozptýleným denním světlem shora. Mnoho autorů výstav tuto výhodu nevyužilo, ale zbytečný souboj se špatnou akustikou prohráli snad skoro všichni. I proto Home vypadá prázdná lépe než ty ostatní. To si uvědomila spousta návštěvníků Rhodesovy performance ve chvíli, kdy byla celá akce odložena. Vychutnávala si nekonání a prázdnotu do pozdních nočních hodin. Z toho prvního večera bylo cítit zvláštní uvolnění. Jako kdyby byli všichni rádi, že se konečně nic neděje.
Jakmile má ale umělec či kurátor „filipa“ a chápe možnosti tohoto prostoru, může se s ním utkat formou vytvoření studené hrobky či jinak pietního místa nebo mimozemského, mimozemšťany opuštěného, objektu. A nebo může takové místo znesvětit. I znesvěcení má své kvality. Za nedokonalé znesvěcení je většinou kacíř potrestán a to většinou taktéž nedokonale, takže si přitom užije spoustu utrpení. Například Jan Hus a ten nešťastný heretik z Münsteru. Čistý hřích a dokonalé znesvěcení je ale ceněno a oslavováno. Tady můžeme zmínit kurátory dvou nejradikálnějších světově známých performerských skupin Usámu a George. Jejich skutky se stávají dobrými a naplňují naše duše.
Kdyby nedošlo k poskvrnění galerie, tak by vlastně ani nemělo smysl elitní prostor využívat. Performance s nábojem street artu se do galerie příliš nehodí, neboť publikum má tendenci chovat se jak na festivalu v Cannes u červeného koberce a uvádí tak samotného mistra do rozpaků. Pokud pak krok za ním klopýtají dva kameramani a jeden fotograf, vypadá celá akce spíše jako natáčení videoklipu. Bylo by dobré ctít určitou míru a nezapomínat, že kamera má objektiv, se kterým se dá otáčet, a není tedy nutné plést se performerovi do cesty...

Rozumět a pomáhat
Po naplnění sálu a sehnání kuřáků ze dvora si snědý umělec v tričku přinesl kýbl s barvou, na stěnu si smělým tahem nakreslil pisoár a do něj se ihned vyčural. Potom na boční stěnu namaloval šedé obrysy aut. Během deseti minut zaplnil nejdelší stěnu pěti až šesti vozy v řadě dotýkající se nárazníky. Dopravní zácpa z pohledu kolemjdoucího. Pak je umělec odtlačil. Aplaus, ušpiněný umělec se děkoval a pak utekl do zákulisí. Dělal co mohl, ale publikum se k performanci stavělo asi tak aktivně, jako klavírnímu koncertu. Žádné povzbuzování, když se umělec snažil celým tělem posunovat auta na hrubé stěně, a nikdo ani nepomohl, i když to byla očividně namáhavá práce.
Co byste si o takových lidech pomysleli, kdybyste tlačili své mrtvé auto ulicí a kolemjdoucí by na vás jen pobaveně hleděli. Asi že jsou to ohavní snobové a měšťáci, co se nechtějí zašpinit. A jim by se zase honilo hlavou: „Jezuskote, co to ten človíček dělá.“ A vy byste ve skrytu duše nadávali „Kurva, tlačím auto! Copak to nevidíte?“ „Ach tak!“ vykřikli by nadšeně měšťáci a snobové a rozeběhli by se k vašemu autu. Ale už by bylo pozdě. Auto už naskočilo a vy mizíte v dáli s nepříjemným zážitkem v duši.
„A proč jsi mu tedy nepomohl ty?“ zeptali se mne, když jsme akci rozebírali. Musel jsem přiznat, že mi to připadalo nemožné. Auta pořád stála na místě a mně to připadalo jako gesto marnosti. Navíc to vypadalo, že musí pohnout se všemi šesti, aby to své dostal z řady. Tohle většinou člověka napadá, když má příliš klasické vzdělání a čte skeptické autory. „Ale jo. On ho nakonec odtlačil. To byla animace.“
Představit umělce s touto jistě výjimečnou performancí v již delší dobu neakčních Čechách je záslužný kurátorský čin. Avšak právě proto, že čeští umělci a zdejší kurátorský import na akční umění již několik let rezignuje, je pro diváka stále těžší se v současných tendencích zorientovat. Stálo by za to udělit divákům preventivní nebo dodatečnou lekci, ještě než se rozutečou. Nemuseli by si pak mezi sebou říct jen „že se jim to líbilo“. Následná diskuse by potom měla smysl i pro pochopení stavu dosud nezmapované současné středoevropské akce. Při dnešní nesystematické informovanosti a našem kulhavém vzdělávání v oblasti současného umění již neobstojí argument, že „to snad přece známe, to přece psali v červnovém čísle tohohle zahraničního časopisu“.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
870 USD
A complete collection of Umelec Magazine´s last 20 years. The package contains sixty issues including the very rare ones, and a...
Více informací...
240 EUR
261 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
82 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS