Časopis Umělec 1998/2 >> Snížený rozpočet a vyčerpaná svoboda umění Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 1998, 2
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Snížený rozpočet a vyčerpaná svoboda umění

Časopis Umělec 1998/2

01.02.1998

Ada Krnáčová | theory | en cs

There are a few ways to look at art and there are several possibilities to interpret it and make its current expressions legitimate. Looking back to history, it becomes obvious that the state which is so typical for today, that of the state of “nothing new“, started long ago. Perhaps it was for the lack of a certain power in the program which usually leads to innovation and avant-garde results. Currently, the state of “nothing new“ is so ingrained that nobody can even imagine changing anything at all. Since nothing really changes and we are merely watching “an illusion of the new“, trying to balance our feeling of stagnation against yet another portion of seeming innovations, marked this production a hall-mark of quality and novelty using mere apologetic rhetoric. “Art has become dependent on its commentary like never before. The portion of commentaries on aesthetic phenomena is on the rise. Art is no longer able to regenerate itelf out of its own strength. Tension and emotions are merely second-hand...“ (Henning Ritter, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Jan. 17, 1998)
In an interview in The Artist, iss. 1/1998, Jiří Ševčík claims that the young generation is no longer self-conglaturatory and has started thinking in broader dimensions. I do not share this opinion, all the more so after having seen the Budget Cut exhibition. The issue of an artist’s position in society is no longer important. I think this is quite clear. An artist is no longer a clown, an entertainer who has the exclusive right to tell the ruler the truth without being punished for his sincerity. Neither is he a devoted loser praising the achievements of totalitarian regimes and their dictators, collecting rewards and material advantages, nor a cast-away or a so-called dissident.
These days, an artist is a person enjoying no priviledges and rights. He has to prove his exceptional ad intellectual raison d’etre by his work. His excellence consists of his ability to abstract current events or express them in the language of visual art. But what if the “world“ the artists chose to make abstract is banal and uninteresting or what if the artist is just not able to communicate it? Unfortunately, both of these cases are a common occurrence in the Czech art scene and they outweigh cases when one may state that art still exists. From the point of view of globalization (a word repeated so many times these days), an artist should be a producer of a top product capable of competing in global market. Disregarding the sophisticated diction of certain local scientists oscillating between chaos and order of reinventing the invented, we may say that he should be a person who, by using specific artistic language, creates art that is communicative in its content, intelligent in its presentation and attractive in its appearance. It may be a simple definition, but it fits. Art is integrated into contemporary society more than we might admit. It has its place even though it is not a place we would like it to occupy. Is it just the task of the artist to achieve this place and keep persuading society of his art’s importance?
Looking at the Budget Cut exhibition and realizing contemporary art’s ambitions (i.e. the ambition of being equal with contemporary film and music, being part of mass culture whether we want it to be or not), we must admit that perhaps the language art is using today is unintelligible. Why? Simply because at a certain point, art became hermetic and unintelligible, it ceased to communicate with the viewer and acquired a “mediator“, such as a theorist, a curator, etc. Thus it was the mediator who pushed the viewer out of the game and put him into a position of an observer who witnesses a physical experiment without really knowing what is going on. Comparing the language of film and music and the language of contemporary art, we find out that, despite dealing with the same issues, their means of expression are different. Language of visual art often suffers from lack of self-confidence, it is too complicated and worst of all nobody really understands it anymore. Can we be surprised to see people helplessly wandering through an exhibition, not understanding why blown up condoms stick out from a bed, why walls of the hall are covered with banal „truths“, why art is being presented as a few “Czech“ jokes, why there are a few paintings of flowers included in all of this? Ultimately, the viewer gives up saying that perhaps contemporary art is supposed to be like this and go and take care of their own “banal“ responsibilities.
Perhaps the point is not to ask about the artist’s position in society but the role of the mediator as he is the one who is not able to selectively eliminate useless junk. What is the role of the mediator then? He serves as an animator who has to keep the attention of his customers at any price so that they’re not bored and so that they have something to be entertained by all the time. But do artists need their animators? Does anybody need them?
In Budget Cut, the curators managed to keep the exhibition on one level and outline mental, intellectual and artistic qualities of young Czech artists (i.e. nothing new). Since they are young artists, we may expect their future development.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
1997, 24 x 37.7 cm, Pen & Ink Drawing
Více informací...
558 EUR
607 USD
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
239 USD
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
82 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS