Časopis Umělec 1998/2 >> Jakou cenu má cena? Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 1998, 2
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Jakou cenu má cena?

Časopis Umělec 1998/2

01.02.1998

Simona Vladíková | cena | en cs

The annual Jindřich Chalupecký Award has been given out since 1990 to young talented artist up to 35 years of age. This history should be time to summarize what this award represents for Czech art community, what prestige it has gained, what role it plays and how it helps the development of young Czech art.
Analyzing all circumstances, we soon find out that a lot of things are different from what ought to be expected. Instead of a smoothly operating institution, we come across a bundle of problems, unclear authorities, lack of information and procedural inconsitencies. All this results in an information vaccuum between the organizational background of the award and the art community which reflects its activities. Ultimately there is poor awarness of the Jindřich Chalupecký Award in general.
The inception of the Award is connected with three personalities: Václav Havel, Theodor Pištěk and Jiří Kolář. At the same time the Jindřich Chalupecký Foundation was established and closely tied with the Foundation for a Civil Society (formerly known as The Charter 77 Foundation New York) which was from the beginning playing a major role of a source of contacts and funding. The Foundation for a Civil Society provides the Jindřich Chalupecký Foundation with information and contacts and has helped to organize scholarships for the winners at the Headlands Center for the Arts in Sausalito, California, and a week stay in New York.
The great help from the Foundation for a Civil Society was no doubt necessary at the beginning but this proved to be a problem later on. Throughout the whole existence of the Award, the U.S. scholarships were considered a sure thing and organizers were not exposed to economic pressures. This is perhaps the reason why the Jindřich Chalupecký Foundation management did not show any efforts to secure support for other activities connected with the Award - an exhibition at Špálova Gallery, a catalogue, media presentations, etc. Efforts of the organizers were truly enthusiastic in the first years of the Award, there is nothing bad about that, but the Foundation failed to stabilize itself quickly. It wasn’t until 1994 that less ambiguous rules were established and a board of directors was appointed. The board was supposed to be in office starting last year but its members were never announced publicly. This, however, is not the only inaccassible information. It would not hurt at all if members of the jury for each annual Award were presented in the press, as well as the amount of money awarded.
The board of directors and the jury of the annual awards consists of top theorists, art critics and active artists of older generations. The Jindřich Chalupecký Award thus has kept a high professional profile throughout its existence. It is all the more sad that the disproportion between professionalism and management gets ever deeper. In addition, throughout the history of the Award, the organizers have been trying to resolve the form of presentation for the winners. Natural tendencies to recapitulate the past eight years lead to a decision to organize a collective exhibition of all winners at Prague Castle.
This effort to close one period and try to think of new possibilities and practical realization of procedural mechanisms was reflected in last year’s annual award. One was able to witness the will for a change in London’s Turner Prize style. The organizers decided to judge not only submitted documentation of the individual artists but also the projects that were actually realized. It is, however, evident that this change in the organization of the Jindřich Chalupecký Award and its evaluation procedures, which now include projects of the finalists, requires more thorough deliberation than just the simple decision of the jury.
It is obvious that necessary changes of the Jindřich Chalupecký Award will touch the issues of organization and financing, which does not imply that the Award is not organizationally and financially secure. The Award’s operations are not grounded professionally. There is not a single manager who would be involved in its operations. If there was someone who would truly build general awareness of the Award and its professionalism, the Award would today enjoy much higher prestige.
Searching for the reasons of the Jindřich Chalupecký Award failure, we cannot blame everything on human error. Of major influence is the fact that the entire non-profit sector is not sufficiently supported by legislature, which places obstacles for its development. Voices pointing out this disproportion have been ignored for a long time. In the meantime, however, the situation has already reached a state of a crisis which needs to be solved very soon. At the same time it is necessary to build general awareness out of necessity to support non-profit organization.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
1999, 21 x 35.5 cm, Pen & Ink Drawing
Více informací...
540 EUR
588 USD
Katalog skupiny čtyř umělců (Josef Bolf, Ján Mančuška, Tomáš Vaněk a Jan Šerých) generace nastupující v druhé půlce...
Více informací...
9 EUR
10 USD
Originální novodobý komiks, jehož autorem je známý ilustrátor týdeníku Respekt, Pavel Reisenauer, dal zabrat mnohým jeho...
Více informací...
20 EUR
22 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS